دانش و فن آوری (بازدید: 379)
شنبه 6/9/1389 - 17:14 -0 تشکر 254822
درختان شب تاب می شوند!


گروهی از پژوهشگران انگلیسی برای ایجاد درختانی تلاش می کنند که همانند کرمهای شب تاب در تاریکی می درخشند و می توانند به عنوان چراغهای طبیعی، روشنایی خیابانها را تامین کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، چندی پیش محققان تایوانی با استفاده از نانوذرات طلا روشی را برای شب تاب کردن درختان یافتند اکنون گروهی از پژوهشگران دانشگاه کمبریج با استفاده از روشهای مهندسی ژنتیک و دستکاری DNA به دنبال راهی برای درخشان کردن درختان می گردند.

این درختان شب تاب در آینده می توانند به عنوان چراغهای طبیعی، روشنایی خیابانها را در طول شب تامین کنند.

طبیعت پر از موجودات شب تاب است که در تاریکی می درخشند، اما درخشش نور این موجودات بسیار ضعیف تر از آن چیزی است که بتوان از آنها به عنوان یک منبع نور استفاده کرد.

اکنون این تیم تحقیقاتی با هدف افزایش شدت این نور، از کرمهای شب تاب و یک باکتری دریایی نور تاب به نام Vibrio fischeri  یک ماده اصلاح ژنتیکی شده را به دست آوردند که می تواند تولید و فعالیت آنزیمهای نور ساز را ارتقا دهد.

این تیم، مواد ژنتیکی یا آجرهای زیستی (BioBricks) که می توانند وارد ژنوم شوند را اصلاح کردند.

در مرحله بعد، این اجزای ژنتیکی را وارد ژنوم باکتری "اشریکیا کولی" کردند و به این ترتیب توانستند تولید دامنه وسیعی از رنگها را در این باکتری مدیریت کنند.

این محققان کشف کردند که یک محیط کشت باکتریایی به اندازه یک بطری که پر از این باکتریهای شب تاب است، می تواند نور مناسب برای مطالعه را تامین کند.

براساس گزارش نیوساینتیست، یکی از بزرگترین موانع برای تهیه شب تابهای طبیعی این است که این فرایند وابسته به یک گروه از مواد به نام "رنگدانه شب تاب" (لوسیفرین ها) است. این رنگدانه ها نور را تابش می کنند و بلافاصله به "اکسیلوسیفرین" تبدیل می شوند زمانی که به "اکسیلوسیفرین" تبدیل می شوند دیگر قادر به تولید نور نخواهند بود.

محققان کمبریج به منظور مقابله با این مشکل، راهی را برای مهندسی کردن "آجرهای زیستی" (BioBricks) پیدا کردند که می تواند ارگانیسمها را برای تولید آنزیمی که "اکسیلوسیفرین" را به "لوسیفرین" بازیافت می کند توانا سازد.

به گفته این پژوهشگران، این گیاهان شب تاب زیستی می توانند به مردمی که در مناطق بدون برق زندگی می کنند کمک کنند.
محاسبات این تیم نشان می دهد که یک درخت شب تاب زیستی که بخواهد با یک چراغ روشنایی خیابان رقابت کند تنها به 02/0 درصد از انرژی که برای فتوسنتز جذب می کند نیاز دارد.
  

 
 
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2010/11/595107_orig.jpg
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی