دانش و فن آوری (بازدید: 469)
شنبه 6/9/1389 - 17:3 -0 تشکر 254809
تصویر سه بعدی لیزری از یک لوح سنگی 500 ساله


گروهی از باستان شناسان مکزیکی با کمک پالسهای نور لیزر موفق شدند تصویری سه بعدی از یک لوح سنگی مربوط به امپراتوری آزتکها را ایجاد کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، باستان شناسان موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ در مکزیک در سال 2008 در میان ویرانه های یک هرم مقدس در مکزیکوسیتی مربوط به تمدن آزتک که "معبد مایر" نام دارد بقایای یک حیوان را کشف کردند که به نظر می رسید مربوط به گرگی باشد که 500 سال قبل مرده است. این حیوان بر روی تخته سنگ بزرگی با عمق دو متر و نیم قرار گرفته بود.

در راستای کشفیات بیشتر در مورد این حیوان، این محققان حفاریهایی را در سال 2008 آغاز کردند و به این ترتیب یک لوح سنگی بسیار متحیرکننده را کشف کردند.

این لوح در حقیقت یک قطعه سنگی مستطیلی از جنس اندزیت صورتی به وزن 12 تن بود که تصویر یکی از نمادهای تمدن آزتک بر روی آن نقش بسته بود. این تصویر مربوط "تلالتیکوتلی" رب النوع محافظ زمین بود. این نماد چرخه حیات و مرگ در این تمدن آمریکای جنوبی است.

آزتکها در قرون 14، 15 و 16 میلادی بر سرزمینهای مکزیک و آمریکای جنوبی حکمرانی می کردند.

براساس گزارش National Geographic، این باستان شناسان در ادامه تحقیقات خود موفق شدند با استفاده از پالسهای لیزز یک تصویر سه بعدی را از این لوح سنگی ایجاد کنند.
 
 

تصویر سه بعدی لیزری لوح سنگی
 
 

لوح واقعی
 
 

هرم مقدس آزتکها در مکزیکوسیتی. این معبد در 13 مرحله از 1375 تا 1519 میلادی ساخته شده است
 
 

بقایای حیوانی که در معبد کشف شد
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی