سينما و تلویزیون (بازدید: 396)
جمعه 5/9/1389 - 15:40 -0 تشکر 254483
متن استعفای مسعود كیمیایی از شبكه 2

 

 ۳۱سال پیش مسعود كیمیایی مدیر شبكه 2 صدا و سیما بود. اما او زیاد دوام نیاورد و هفت ماه بعد از این سمت كنارگیری كرد. متن استعفای او را كه روز 13 آبان 1358 در روزنامه کیهان، به چاپ رسید می‌خوانید.

هفت ماه پیش به فرمان «جهاد سازندگی» ( که هنر را هم دربر می گرفت )، برای حضور نمایش، سینما، موسیقی و به یک معنا «هنرهای مقاوم» و «آزاد» ، به خدمت سیمای جمهوری اسلامی ایران درآمدم. هنر باید شکل و معنای خود را در انقلاب می‌یافت و این وظیفه هر هنرمند آگاه بود که باید وظیفه تازه اش را پس از انقلاب می‌شناخت. باید کسی بود و کار را راه می‌انداخت. ساختن فیلم را برای مدتی کنار گذاشتم و « اداره‌ای » شدم. از دوست و بیگانه در این « سفر اداری » ملامت بود و خصوصا یارانم که بیشتر از همه مورد احترامم بودند. از آنجا که آرمانهای اجتماعی من که در فیلمهای خاک ، گوزنها و سفر سنگ متجلی شده بود، با مدعاهای سردمداران انقلاب که آزادی ، استقلال و پرتوی روح اسلامی منطبق بود، بدون کمترین حقوق و دستمزدی به خدمت بودم . به شوق کعبه از خار مغیلان نهراسیدم .
حالا پس از هفت ماه کار مداوم دریافته ام که جایی برای روشنفکر و هنرمند نیست، جایی برای نمایش ، موسیقی و هنرها نیست. تمام «کسب»ها و کاسب‌های سیاسی، کاسب انقلابی شدند، مگر هنرمندان که باید هنرشان «قبل از انقلاب»ی بماند و نمی‌تواند انقلابی باشد .
روشنفکر و هنرمند اگر «مواجب» هم نخواهد و کار کند و حتی بخواهد که ارشاد شود، جایی ندارد. با یک « کلام » سرنگون می‌شوی و تو «کلام» دیگری نمی‌دانی . کلام هنرمندان متعهد ما ( خصوصا سینمای ما )، اعتراض به ستم را در جهان فریاد می‌کشید و این اعتراض‌ها را با زور و بازداشت به هنرمند جواب می‌گفتند و شلاق، تن هنرمند را چون همه مبارزان دیگر سیاه می‌کرد .
اثر هنرمند آسیب پذیر نیست …. وجود هنرمند که آسیب‌پذیر است ، و من هیچگاه تا این حد در اختناق نبوده‌ام .

منبع : روزنامه شرق

راز یک زندگی زیبا این است

که امروز با خدا گام برداری

و برای فردا به او اعتماد داشته باشی.....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی