سينما و تلویزیون (بازدید: 635)
پنج شنبه 4/9/1389 - 11:55 -0 تشکر 254135
نظرات حجه الاسلام پناهیان درباره فیلمهای گلادیاتو ر و ملك سلیمان

 

حجه الاسلام پناهیان سه شنبه شب و در نشستی در حاشیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به بیان دیدگاههای خوددر زمینه سینما پرداخت. آقای پناهیان که در جمع تعدادی از فیلمسازان جوان سخن می گفت در ابتذای سخنان خود عنوان کرد : همیشه این بحث دربین صاحب نظران وجودداشته که آیا سینما به عنوان یک محصول دنیای مدرن ار تباط تنگاتنگ با دین داشته ویا این ارتباط از روی اجبار بوده است .واز سویی دیگر برخی معتقدند چون سینما با تصویر سروکار دارد و معنویت زیاد قابل تصویر کشیدن نیست فکر می کنند نمی تواند تناسبی با سینما ودین داشته باشد ./اظهار نظر درباره ملک سلیمان/

وی درادامه صحبتهای خود بااشاره به فیلم ملک سلیمان گفت :پیامبران اگر چه در بسیاری از مردم رفتارهایشان همانند مردم عادی بوده ولی بالاخره یک تفاوتهایی دارند وقتی کنشها وواکنشهای یک پیامبر را در فیلم ملک سلیمان را می بینیم این تفاوتها در آن دیده نمی شود . روح خاصی در رفتار یک پیامبر دارد که این روح خاص باید در فیلم به تصویر کشیده می شد .
پناهیان درادامه تاکید کرد:آنتونی کوئین برای در آمدن نقش حضرت حمزه عموی پیامبر(ص)زحمت زیادی کشید وماهها به مکانهای مذهبی مختلف رفت .

/روایتی از تحول شهید آوینی/

وی ادامه ما بابیان اینکه اگرتوانستیم رشد یک شخصیت را نشان دهیم موفق شده ایم به ذکرخاطره ای پرداخت وگفت :زمانی عکسهای جوانی شهید آوینی را پیش مقام معظم رهبری بردند عکسهایی از جوانی شهید آوینی که اصطلاحا هیپی بوده و به مقام معظم رهبری می گویند شما که از ایشان دفاع می کنید ایشان در جوانی اش هیپی شده بود . مقام معظم رهبری نیز در پاسخ گفته بود : حالا که این عکسها را نشان دادید ارادتم به شهید آوینی بیشتر شد.
حجه الاسلام پناهیان بااشاره به این خاطره گفت :افرادی چون شهید آوینی یک مسیری طی کردند تا به اینجا رسیددند . چرا ما نمی توانیم اینها را به تصویر بکشیم . کار گردانها وفیلمنامه نویسها باید دراین زمینه تلاش کنند.

/ترس از کار شعاری/


این روحانی شناخته شده درادامه گفت :بسیاری از هنرمندان مااز کار دینی پرهیز می کنند آنها حق دارند چون می ترسند کار شان شعاری شود . در سینما اگر شعار داده شود ارزشی ندارد و هنرمند احساس می کند که یک بخشنامه ای و یا یک سفارشی را دارد انجام می دهد .اگر فیلم دینی شعاری باشد تنها ارزش کار زیر سوال نخواهد رفت بلکه ارزش دین نیز زیر سوال خواهد رفت .

/ممنوعیت فیلمهای شعاری درباره نماز/

وی درادامه خطاب به ستاد اقامه نماز گفت : این ستاد باید فیلمهایی را که نماز را در جایگاه پخته خود ارائه نمی کنند وبه شکل شعاری به نماز می پردازند ممنوع کند .
پناهیان درادامه صحبتهای خود افزود : سینما چون زبان عمل است حتی قوی تر از زبان علم عمل می کند.

/اظهار نظر درباره سریال حضرت یوسف /

حجه الاسلام پناهیان بااشاره به بخشهایی از سریال حضرت یوسف گفت : ما دراین سریال عشق پدری را که درفراق پسرش کور می شود را نمی توانیم درک کنیم .کار درسینمای دینی کار دشواری است و نه باید رابطه سینما ودین را قطع کنیم و نه آن را آسان کنیم . من همیشه به سخنرانان مذهبی رشته تبلیغ در قم می گویم مخاطبان شما یک لذت معنوی باید فی المجلس ببرند و سینما نیز می تواند یک لذت معنوی به مخاطب بدهد .

/سینمای مستند به روایت پناهیان/

آقای پناهیان بااشاره به تکرار کلمه "انظر " در قرآن به معنای "ببین " گفت :سینمای مستند رابطه نزدیکی بااین مفهوم دیدن در قرآن دارد و به همین خاطر هیچ چیزی نمی تواند جای دیدن بگیرد .
این روحانی شناخته شده درادامه صحبتهای خود عنوان کرد : من یک خاطره از آقای بهجت برای شما بگویم جوانی تعریف می کرد که ما به ایشان می گفتیم التماس دعا و آقای بهجت می گفتند ما همیشه شمارا دعا می کنیم واحتیاجی نیست که شما بگویید . فیلمسازان ما باید بفهمند که چطور آقای بهجت به اینجا رسیده است .

/معنویت در انتظار آینده سینما/

وی درادامه صحبتهای خود گفت : آینده سینما به دست کسانی خواهد بود که به دنبال معنویت باشند .سرعتی که هم اکنون معنویت در جهان دارد غیر قابل کتمان است .و در آینده ما سینمایی غیر از سینمای عرفانی نخواهم داشت .روزی خواهد آمد که حرفهایی که در سینما امروزه درسینما مطرح می شود یک نفر بیننده نخواهد داشت .

حجه الاسلام پناهیان تاکید کرد : امام زمان نیز وقتی می آید که در مواجهه با آدمهای خسته شده از این دنیاست . آدمهایی که آماده برای تحول اند .

/اظهار نظر درباره رنگ خدا/

او در پاسخ به سوالی که آیا رنگ خدا فیلمی عرفانی است گفت : نه ،این فیلم یک فیلم برجسته انسانی است .متاسفانه ما در سینمای ایران فیلم عرفانی به معنای کامل نداریم .
پناهیان در جای دیگری از صحبتهای خود عنوان کرد : اگر مجیدی عاطفه واحسای سر شاری نداشت مگر می توانست فیلم انسانی بسازد؟

/تمجید از گلادیاتور/

او همچنین در اظهار نظری درباره فیلم گلادیاتور رایدلی اسکات گفت : فیلم گلادیاتور خیلی به مفهوم شهادت نزدیک تر است تا فیلمهایی که درایران درباره شهادت می بینیم . برای رسیدن به سینمای عرفانی باید سینما گران عارف شوند . خیلی از کار گردانها شهود انسانی بالایی دارند و این مقدمه شهود عرفانی است .

/اخراجیها فقط سرگرم کننده/

حجه الاسلام پناهیان در پاسخ به سوال یکی از حضار که نظر صریح اورا درباره فیلم اخراجیها پرسید گفت : اخراجیها فقط فیلمی سرگرم کننده است . فردی که این سوال رااز آقای پناهیان پرسید درادامه مدعی شد فیلم اخراجیها همانند برخی مکاتب ،هدف وسیله را توجیه می کند و نظر آقای پناهیان را جویا شد که این روحانی شناخته شده در جواب گفت :خدا وکیلی حرف حساب جواب ندارد.

 

منبع : فارسی سینما

راز یک زندگی زیبا این است

که امروز با خدا گام برداری

و برای فردا به او اعتماد داشته باشی.....

پنج شنبه 4/9/1389 - 12:21 - 0 تشکر 254152

گلادیاتور واقعا فیلم فوق العاده ای است . بازی راسل کرو در این فیلم خارق العاده است . کرو در این فیلم یه قهرمان واقعیه
با این حال شخصیت حضرت سلیمان در فیلم ملک سلیمان به نظر من خیلی خوب در اومده بود . ایشان هم قاطع بود هم خیلی مهربون . به نظرم فیلم ملک سلیمان یه سر و گردن از سینمای ایران بالاتره .

خدا در همین نزدیکی است
جمعه 5/9/1389 - 12:12 - 0 تشکر 254401

با سلام
با خیلی از صحبت‌های ایشان موافقم
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی