انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 428)
پنج شنبه 4/9/1389 - 10:13 -0 تشکر 254102
با هدف بررسی نظریه نسبیت، برخورد دو سیاهچاله نابرابر شبیه سازی شد

زمانی که یک سیاهچاله با سیاهچاله ای 100 برابر بزرگتر از خود برخورد می کند چه رخ می دهد؟ پاسخ این سئوال در پس شبیه سازی جدیدی نهفته است که می تواند محدودیتهای نظریه نسبیت عمومی انیشتین را نیز محک بزند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تا چند سال پیش همه می گفتند این کار امکان ناپذیر است اما اکنون فیزیک اخترشناسان در شبیه سازی عظیم ترین برخورد دو سیاهچاله که تا کنون رخ داده است، موفق به شبیه سازی برخورد یک سیاهچاله با سیاهچاله ای صد برابر بزرگتر از خودش شده اند. این موفقیت پس از اجرای شبیه سازی هایی به دست آمده که برخورد سیاهچاله هایی با جرمهای برابر و یا با جرمهایی یک در برابر 10 انجام شده اند.

به گفته "کارلوس لوستو" از موسسه تکنولوژی روچستر، زمانی که دو سیاهچاله در جهان واقعی با یکدیگر برخورد می کنند، ابعاد آنها با یکدیگر برابر نیست برخوردهای کهکشانی سناریوهایی هستند که در آنها سیاهچاله هایی با جرمهای کاملا متفاوت، با نسبتهای یک به دو یا یک به یک میلیون به دلیل نشت مقادیر زیادی از انرژی مداری که به واسطه امواج گرانشی ساطع می شوند، با یکدیگر برخورد می کنند.

شبیه سازی هایی که تا به حال انجام گرفته تنها موفق به باز خلق صحنه هایی از برخورد دو سیاهچاله با نسبت جرمی یک به 10 شده و محدودیتها مانع از فراتر رفتن از این مرزهای جرمی بوده است اینگونه به نظر می آمد که پیشتر رفتن در این مسیر نیازمند پنج تا ده سال مطالعه و تحقیق باشد، اما پیش از اینکه این دوره طولانی مدت آغاز شود، محققان به راه حلی کوتاهتر دست پیدا کردند که می توان بر اساس آن شبیه سازی هایی از برخوردهای سیاهچاله ها را با نسبت جرمی یک به هزار انجام داد.

ابزار کلیدی این راه حل جدید ابررایانه ها هستند، در واقع شبیه سازی جدید برخورد این دو سیاهچاله نابرابر در ابررایانه ای با 70 هزار پردازشگر انجام گرفت و تکمیل آن سه ماه به طول انجامید.

از این شبیه سازی می توان در پیش بینی نشانه های امواج گرانشی که از برخوردهای سیاهچاله ای با نسبتهای متفاوت جرمی به وجود می آیند، استفاده کرد تا اخترشناسانی که در جستجوی امواج گرانشی هستند با استفاده از نتایج این مطالعات بتوانند درک دقیقتری از پدیده ای که به دنبال آن هستند، به دست آورند.

بر اساس گزارش دیسکاوری، در حال حاضر دو پروژه به نامهای LIGO و LISA در تلاشند تا نشانه هایی را از امواج گرانشی به دست آورند تا بتوانند نظریه نسبیت عمومی انیشتین را با دقتی بالاتر از همیشه محک بزنند.

منبع: مهر

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

شنبه 6/9/1389 - 13:13 - 0 تشکر 254691

بابا انشتین

شنبه 6/9/1389 - 13:19 - 0 تشکر 254698

اینم روش جدید تبلیغه؟؟؟!!!!

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

شنبه 6/9/1389 - 14:8 - 0 تشکر 254732

دیده داستان برخورد دو تا سیاهچاله است، با یه مسابقه کاراته اشتباه گرفته!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 6/9/1389 - 14:48 - 0 تشکر 254743

:))
شاید

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی