سينما و تلویزیون (بازدید: 465)
چهارشنبه 3/9/1389 - 22:42 -0 تشکر 254039
شب های سرد با گرمای قهوه تلخ و تپش های قلب یخی

تلویزیون سرگرم كننده ترین تفریح خانواده های ایرانی این روزها رقبای سرسختی بین شبكه نمایش خانگی پیدا كرده، مجموعه های "قلب یخی" و "قهوه تلخ" كم كم جای خود را در سبد هزینه های فرهنگی خانواده ها پیدا می كند و علاقه مندان منتظرند تا قسمت های بعدی این دو سریال را ببینند.
شاید یكی از علل اقبال عمومی این دو مجموعه كه یكی در ژانر معمایی – پلیسی و دیگری در ژانر طنز ساخته شده، كارگردان و بازیگران آنها باشد.
"محمدحسین لطیفی" كارگردان سریال‌هایی مثل "همسایه‌ها"، "نردبام آسمان" ، "سفر سبز" و "صاحبدلان" در كار جدید خود "قلب یخی" مجموعه ای از هنرمندان ممتاز را در اختیار گرفته است.
اگر حضور حسین یاری، مهراوه شریفی نیا، نسرین مقانلو، آشا محرابی و حمید گودرزی در مجموعه های تلویزیونی سابقه دارد اما می توان نكته منحصر به فرد قلب یخی را در به كارگیری محمد رضا فروتن، حمید فرخ نژاد و الناز شاكردوست دانست، حتی امین حیایی هم سالها پس از بازی موفق خود در سریال همسایه ها به جمع بازیگران یك سریال پیوسته است.
این سریال در سه فصل 12 قسمتی روایت می شود و تقریبا هیچ شخصیت اصلی و محوری ندارد و همه در پیش بردن قصه به یك اندازه مهم و تاثیر گذارند.
بسیاری از كسانی كه این مجموعه را پیگیری كرده اند آن را با پیچیدگی های سریال‌هایی مثل لاست و فرار از زندان مقایسه می كنند و معتقدند لطیفی قلب یخی را با تقلید از آنها ساخته است اعتقادی كه خود لطیفی آن را رد كرده و می گوید: "تلاش كردیم بالاتر از استانداردهای موجود و به شكلی تكنیكی این مجموعه را فیلمبرداری كنیم تا تماشاگر جذب شود؛ آن هم تماشاگر امروز كه باهوش و حرفه ای است و هیچ خطایی از چشمش دور نمی‌ماند."
اما به گفته برخی كارشناسان الهام گرفتن قلب یخی از سریال‌های موفق خارجی در بخش های مختلف قابل مشاهده است.
"لیلا نظری" دانشجوی كارشناسی ارشد كارگردانی می گوید: اینكه در اول هر قسمت از قلب یخی خلاصه ای در حد یك دقیقه و با ریتم تند از قسمت های قبلی را می بینیم، روال اغلب سریال‌های خارجی است.
همچنین در قلب یخی همانطور كه در سریال های خارجی با تم پلیسی – معمایی می بینیم ، تیتراژ كوتاه است و نام عوامل سازنده به صورت زیرنویس در دقایق ابتدایی سریال نمایش داده شود، حتی شخصیت پردازی های حسین یاری در نقش زندانی كه برای او پاپوش دوخته اند و مهراوه شریفی نیا در نقش وكیل شباهت فراوانی با داستان لینكلن باروز و وكیلش ورانیكا داناوان در فرار از زندان دارد. وكلا در قلب یخی و فرار از زندان سعی می كنند با سماجت از توطئه ای كه علیه موكلشان در حال اجراست پرده بردارند.
با این حال نظری معتقد است: انتخاب یك مزون زنانه به عنوان لوكیشنی از این مجموعه نشان دهنده جسارت كارگردان است و هنر وی باعث می شود بیننده برای دیدن قسمت‌های بعدی كنجكاو مانده و حس غافلگیری لذتی دو چندان برای ادامه دیدن سریال در او ایجاد كند.
این كارشناس كارگردانی با اینكه اعتقاد دارد قلب یخی از سایر مجموعه های مشابه ایرانی یك سر و گردن بالاتر است، مهمترین اشكال این سریال را زیاده گویی در هر اپیزود دانست و گفت: قسمت‌های اضافی زیادی در هر اپیزود وجود دارد كه به راحتی قابل حذف است.
"قهوه تلخ" دومین سریال شبكه نمایش خانگی است، این روزها اگر كمی به حرف های اطرافیان، دوستان، آشنایان، همكاران و ... خود دقت كنید احتمالا تكیه كلام هایی را می شنوید كه حتی اگر یك قسمت ازسریال قهوه تلخ را دیده باشید آن را شنیدید.
"مهران مدیری" كه با "ساعت خوش" روحیه طنز خود را در تلویزیون نشان داد با "پاورچین" به اوج خود رسید و فعالیت خود را با "نقطه چین" ، "شب های برره" و "باغ مظفر" ادامه داد، شاید اگر مسائل مالی در بین نبود، بینندگانی كه برای خرید هر سه قسمت از مجموعه قهوه تلخ دو هزار و 500 تومان می پردازند، بدون پرداخت وجهی این سریال را از تلویزیون می دیدند اما در هر صورت این مجموعه هم به صورت هفتگی در شبكه نمایش خانگی توزیع می شود و با استقبال مواجه شده است.
"قهوه تلخ" 33 بازیگر اصلی دارد و داستان آن با بازی سیامك انصاری در نقش مورخ آغاز می‌شود.
او در ابتدای داستان كه در دنیای امروز می‌گذرد، یك فنجان قهوه تلخ می‌خورد و با خوردن آن به دوره ای گمشده از تاریخ سفر می‌كند. دوره ای كه هیچ كس از وجود آن خبر ندارد ،شاید بتوان گفت تاثیرگذار ترین بخش این سریال، واقعی ترین قسمت آن است، بخشی كه "مهران مدیری" به عنوان كارگردان مجموعه به مردم سلام می كند و با ادبیات مخصوص خود به بیننده می گوید: "دلم برای شما تنگ شده بود"
اگر از آن بخش از بینندگان بی وجدان! فاكتور بگیریم، همه كسانی كه مدیری خطاب به آنها گفت: "جان من كپی نكنید، اگه خواهرتان گفت سی دی ها رو به من بده بگویید سوپر سر كوچه می فروشند برو بخر" به حرف مدیری گوش دادند و بخاطر دینی كه این كارگردان به گردن آنها گذاشته است از كپی كردن، خرید كپی و حتی قرض دادن سی دی ها و دی وی دی های قهوه تلخ به دوستان و آشنایان خودداری كردند.
این حس قدرشناسی مردم از اثر هنری و حمایت آنها از تولیدات داخلی جای سپاسگزاری دارد.
اما در مورد خود سریال، برخی كارشناسان معتقدند نگاه كارگردان به مقوله طنز این سریال در بخشی به اندازه قهوه ای كه مورخ نوشیده تلخ و در بخشی دیگر مانند سایر سریال های طنزی كه در سال های اخیر ساخته شده ازسر لودگی است.
"ابوالقاسم صمیمی" كارشناس جامعه شناس با بیان اینكه درباری كه از ایران نشان داده می شود به همه چیز غیر از مملكت داری توجه دارد، گفت: در این سریال به تلخی نشان داده می شود چگونه با بی كفایتی حاكمان دوران های گذشته بخش های وسیعی از ایران به اجانب تقدیم شده و این تلخی گزنده ای در سریال قهوه تلخ است.
صمیمی افزود: با اینكه بخشی از معنی طنز، بزرگ نمایی لطیفانه عیوب برای برطرف شدن آنهاست اما در سریال قوه تلخ بیشتر به طنز كلامی و موقعیت اكتفا شده و برای ازبین رفتن عیبی تلاش نمی شود ، بیننده به صحنه های دعواهای زنانه بانوان دربار، حسادت های لعبت به نازخاتون، عصبانیت های بلدالملك و برزوخان سپهسالار، حركات بی خردانه بی خودی الملك و بدجنسی های داموس، اعتمادالملك و مخبر الدوله می خندد اما این خنده ها ، خنده هایی از سر لودگی طنز ارائه شده است.
در مقابل نظری كارشناس ارشد كارگردانی سطح طنز ارائه شده در قهوه تلخ را بالاتر از سریال های طنز تلویزیون می داند و معتقد است:سریال های طنز تلویزیون بیشتر قصد سر كار گذاشتن مردم را دارد و طنز ارائه شده در قهوه تلخ بیشتر انتقادی است در حالیكه طنز سازنده باید فاخر و به دور از حرمت شكنی های اجتماعی باشد.
جدای از همه انتقادات و اظهار نظرهایی كه نسبت به این دو سریال گفته می شود، حضور دو مجموعه ایرانی كه در دو ساختار مختلف معما و طنز توانسته خیل عظیمی از بینندگان را به خود جلب كند و در كنار سریال های موفق خارجی نظیر فرار از زندان، گروگان و 24 جایی برای خود بازكند بسیار امیدوار كننده است.
تا پیش از عرضه قلب یخی و قهوه تلخ در شبكه نمایش خانگی ساخت سریالی كه در تلویزیون پخش نشده و فقط در شبكه نمایش خانگی عرضه شود در ایران سابقه نداشته است و كار جدیدی محسوب می شود كه علاوه بر نظارت بیشتر نیازمند حمایت مضاعف برای توسعه این صنعت نوپا در عرصه فرهنگی است.منبع:  خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا). امابه نظر من قهوه تلخ بسیار فعال و زیبا عمل کرده است و قیمت ان سه سی دی 2500 با قلب یخی که یک سی دی 1000 تومان اقدام خوبی نکرده است و با قهوه تلخ قابل قیاس نیست. 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی