سينما و تلویزیون (بازدید: 598)
چهارشنبه 3/9/1389 - 18:1 -0 تشکر 253971
سرقت ادبی فیلم نامه حضرت یوسف را قبول ندارم

خبرگزاری فارس: كارگردان فیلم یوسف پیامبر گفت: براساس كارشناسی كارشناسان تشخیص داده شده است كه بنده از فیلم‌نامه حضرت یوسف سرقت ادبی كردم ولی من این اتهام را قبول ندارم.


-------------------------------

به گزارش خبرنگار قضایی باشگاه خبری فارس (توانا)، اولین جلسه رسیدگی به اتهام فرج الله سلحشور مبنی بر سرقت فیلم‌نامه سریال حضرت یوسف در شعبه 1057 مجتمع قضایی كاركنان دولت به ریاست قاضی حیدری برگزار شد.

در ابتدای جلسه ذبیح زاده نماینده دادستان با اشاره به كیفرخواست صادره موضوع اتهامی فرج الله سلحشور را عرضه فیلم‌نامه به نام خود و نقض ماده 23 قانون حمایت از مؤلفان و مصنفان اعلام كرد و خواستار رسیدگی به پرونده شد.

بعد از اینكه قاضی حیدری موضوع اتهام را تفهیم كرد، سلحشور در دفاع از خود گفت: براساس كارشناسی كارشناسان تشخیص داده شده است كه بنده از فیلم‌نامه حضرت یوسف سرقت ادبی كردم ولی این اتهام را قبول ندارم.

وی ادامه داد: من در همه عمر هیچ‌گاه مطالب كتاب شهاب‌الدین طاهری را ندیدم و فقط دست نوشته آقای حسینی را دیدم؛ در حقیقت من فقط یك قسمت از سناریو را از آقای طاهری گرفتم و بعد از خواندن به او بازگرداندم.

سلحشور با بیان اینكه من كتاب آقای طاهری را ندیدم و ذره‌ای از سناریو آن استفاده نكردم، گفت: با توجه به ایده كارشناسی 20 درصد در تایپ و ارائه به صدا و سیما، 20 درصد در ساخت و 15 درصد در سوژه تقلب شده است.

وی ادامه داد: 2 قسمتی كه آقای طاهری ادعا می‌كند من استفاده كردم، كجای سناریو است این را بگوید؛ در واقع داستان و طرح این فیلم‌نامه مال خداست و اگر كسی ادعا كند سوژه و طرح مال اوست باید به عقلش شك كرد.

سلحشور با بیان اینكه آیا تایپ و ارائه به صدا و سیما جرم است، افزود: اگر از كتاب فیلم ساخته شود، جرم است؛ من اگر سرقت ادبی كردم باید گفته شود كه از كجا تا كجا من از فیلم نامه سرقت كردم.

وی با بیان اینكه به نظر بنده كار كارشناسی در هوا است مخصوصا آن موضوع 20 درصد اولیه را كه كارشناسی گفته است، من قبول ندارم.

سلحشور با اشاره به اینكه 15 درصدی كه كارشناسی اعلام كرده است، قبول ندارم، گفت: سوژه مال كسی نیست كه بخواهد ادعا كند در واقع سوژه مال خداست؛ آیا اگر 2 نفر از یك جا و واحد برای از منبعی برای فیلم‌نامه خود استفاده كنند، نباید 20 درصد شباهت داشته باشد.

وی اضافه كرد: شخص طاهری در مصاحبه‌هایش گفته كه 70 درصد فیلم‌نامه حضرت یوسف شبیه مال من است ولی در این راستا گفته شده است كه فیلم‌نامه‌اش از قرآن و تفاسیر آن نوشته شده است در حقیقت چرا برای شخص من شبیه قرآن نباشد.

سلحشور با بیان اینكه اگر طاهری خلاقیتی از خود داشته و من از آن استفاده كردم آن موقع باید ادعا كند، گفت: خود آقای طاهری گفته است كه كلیات فیلم‌نامه‌اش شبیه من است بنابراین من تقلب از روی چه چیزی كردم.

سلحشور بیان كرد: اگر من كتاب آقای طاهری استفاده كرده باشم باید مثل بقیه منابع در پایان فیلم‌نامه ذكر می‌كردم چرا نام این منبع را نیاوردم پس من استفاده نكردم.

وی با اشاره به اینكه من تا به حال كتاب آقای طاهری را ندیدم، گفت: بنده 12 نویسنده به عنوان شاهد دارم كه امضاء كردند كه طی 4 سال كتاب شهاب الدین طاهری تحت عنوان حضرت یوسف را ندیدم.

بعد از بیان دفاعیات سلحشور، شهاب الدین طاهری شاكی پرونده در بیان اظهار خود گفت: هیچ كدام از صحبت‌های سلحشور را قبول ندارم تمام گفته‌های وی را جمع‌آوری كردم و به صورت لایحه‌ 25 صفحه‌ای به علاوه اسناد ارائه می‌كنم.

وی با اشاره به اینكه از سال 77 تاكنون كه درگیر این قضیه شدم، اسناد را جمع‌آوری كردم، ادامه داد: در دادگاه قبلی نیز سند و مدركی در این راستا ارائه و شاهدان را معرفی كردم.

طاهری با بیان اینكه همانطور كه حضرت یوسف زجر كشیدند، من نیز برای نوشتن كتابم، زجر كشیدم، گفت: از زمان صداگذاری فیلم مردان آنجلوس با یكی از دوستان صحبت كردم و از وی خواستم با سلحشور برای داستان یوسف صحبت كند قرار شد بعد از پخش سریال مردان آنجلوس با هم همكاری كنیم.

وی افزود: بعد از پایان سریال با سلحشور صحبت كردم و یك بخش از سناریو كه حدود 20 قسمت بود را به وی دادم تا اینكه آخر سال 77 عوامل سریال مردان آنجلوس خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و بعد از آن لاریجانی اعلام كرد پروژه حضرت موسی در دستور كار است و بنده موضوع را به سلحشور گفتم و وی مدعی شد كه پروژه حضرت موسی با دستور رهبری بوده است و در این زمان از سلحشور بریدم و با چند كارگردان دیگر صحبت كردم و آنها مدعی شدند كه اگر سیما فیلم مجوز دهد، همكاری می‌كنیم.

طاهری با بیان اینكه مقداری از سناریو را به صورت خلاصه روایت فیلم‌نامه و در انتهای آن فهرست سكانس‌ها را در اختیار سیما فیلم قرار دادم، گفت: مدتی بعد سیما فیلم با ذكر دلایلی در تاریخ در تیر سال 78 به من جواب رد داد، آنها گفتند شخصی به نام شاهپوری هم طرح یوسف را ارائه داده اما ما قبول نكردیم و هیچ طرح دیگری هم در این زمینه موجود نبود با وجود كوهی كه صدا و سیما جلوی من گذاشت تصمیم گرفتم طرح را به صورت كتاب در اختیار جامعه قرار بدهم، اما قبل از آن به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی متوسل شدم و از آنها خواستم به من كمك كند آقای رفسنجانی هم به آقای لاریجانی نامه زدند و گفتند از این كتاب در فیلم استفاده شود.

وی بیان كرد: آقای لاریجانی نیز نامه را برای آقای مشیری مدیر شبكه دو پاراف كردند اما مشیری گفت یك كمد فیلم‌نامه داریم كه در اولویت هستند بعد از آن به آقای مكارم شیرازی موضوع را گفتم و ایشان هم با این موضوع موافقت كردند و دیدار من با آقای لاریجانی در آذر سال 79 را ترتیب دادند.

طاهری گفت: مدارك خود را به آقای لاریجانی دادم ولی هنوز كتاب چاپ نشده بود و در آن مداركی كه به آقای لاریجانی داده بودم حدود 50 تصاویر از صحنه‌های مختلف فیلم وجود داشت؛ به لاریجانی گفتم كه با شورجه و میرباقری درباره كارگردانی فیلم صحبت كرده‌ام اما مخالفت كرده‌اند.

وی ادامه داد: لاریجانی از من خواست با سلحشور در خصوص صحبت كنم اما خودم به خاطر مشغله سلحشور در پروژه حضرت موسی حاضر به این گفت‌وگو نبودم.

طاهری بیان كرد: لاریجانی به من گفت كه سلحشور در دو سال گذشته هنوز نتوانسته 15 قسمت از سریال موسی را تكمیل كند و به دلیل اینكه فیلم‌نامه شما آماده است، می‌توانید كار را شروع كنید در این راستا دست‌نویس‌های من در اختیار لاریجانی بود و احساس كردم كلاه سر من خواهد رفت.

وی ادامه داد: لاریجانی تقسیم كار كرده بود؛ عده‌ای را به سراغ فیلم حضرت موسی و عده‌ای را سراغ فیلم حضرت مریم و دیگر سریال‌ها رفته‌‌اند.

طاهری بیان كرد: سلحشور گفته بود كه اگر قرار است یوسف را بسازم شرطش آن است كه نویسنده و كارگردان خودم باشم من هم فهمیدم كلاه گشادی به سر من می‌رود و سریع تصمیم به چاپ كتاب گرفتم.

وی افزود: در تاریخ 5 آذر 80 در روزنامه كیهان سلحشور مصاحبه كرد و مدعی شد كه گروه تحقیقی برای یوسف تشكیل شده و خودم نگارش آن را انجام خواهم داد.

طاهری با بیان اینكه بعد از چاپ كتاب، آن را به مقام معظم رهبری، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و لاریجانی نشان دادم كه اگر مشكلی داشت وزارت ارشاد جلوی آن را می‌گرفت، گفت: روزنامه‌های كیهان اطلاعات، قدس و همچنین ناشر كتاب در نمایشگاه این كتاب من را معرفی كرد.

قاضی حیدری خطاب به طاهری بیان كرد: نامه آقای رفسنجانی فقط جهت بررسی است و آقای لاریجانی نامه را تأیید نكرده و گفته باید بررسی شود.

طاهری در ادامه افزود: آنها در صدا و سیما به من پیشنهاد دادند كه كتاب را به قیمت 250 هزار تومان از من بخرند اما من قبول نكردم و كتاب را به مدت دو سال در اختیار آستان قدس رضوی قرار دادم و آنها تمام كتاب را تأیید كردند.

وی افزود: در 30 اردیبهشت سال 83 پلانی را در شبكه یك مشاهده كردم كه یكی از پلان‌های ابتدایی حضرت یوسف بود كه متوجه شدم محل ولادت حضرت یوسف را به اشتباه اعلام كردند در این راستا با توجه به سابقه‌ای از سلحشور می‌دانستم و مطلع بودم كه مرا خواهد كوبید تا از كتاب یوسف من استفاده كند، به او نامه داده‌ام و گفتم كار خودت را كردی و بدان كه هر آغازی پایانی دارد.

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی