سينما و تلویزیون (بازدید: 249)
چهارشنبه 3/9/1389 - 15:13 -0 تشکر 253889
سینمای ما

مجموعه «قهوه تلخ» ساخته مهران مدیری رونوشتی ضعیف از سریال «شب‌های برره» است. مجموعه «قهوه تلخ» به كارگردانی «مهران مدیری» در زمان ساخت خود با حواشی بسیاری روبرو شد. ابتدا بحث سر پخش تلویزیونی آن بود كه پس از عدم توافق سازندگان با شبكه سه، پخش سریال از تلویزیون منتفی شد و تهیه كنندگان سریال خود را برای توزیع آن در شبكه نمایش خانگی آماده كردند و با صرف هزینه‌های هنگفت و حتی قراردادن جوایز میلیاردی طوری برنامه‌ریزی كردند تا مخاطبان آثار تلویزیونی مدیری، لوح‌های فشرده آن را هر هفته در قبال پرداخت 2500 تومان پرداخت كنند و در نهایت با پرداخت 75 هزار تومان بتوانند اثر تازه مدیری را به تماشا بنشیند.
برنامه‌ریزی‌های سازندگان «قهوه تلخ» با واسطه قرار دادن جان مدیری و تبلیغات هنگفت مجموعه جواب داد و سری اول مجموعه با استقبال خوبی روبرو شد و تهیه‌‌كنندگان این مجموعه دلگرم شدند كه تا قسمت نود این برد را كرده‌اند، اما پس از توزیع سری‌های بعدی، ورق برگشت و دست مدیری در قهوه تلخ رو شد.
مجموعه «قهوه تلخ» رونوشتی ضعیف و تكراری از مجموعه «شب‌های برره» بود كه در زمان پخش خود از تلویزیون مخاطبان بسیاری را جذب كرده بود. این سریال كه ماجراهای آن در شهری خیالی می‌گذشت قصد داشت تلویحا به نقد جامعه بپردازد و البته در این میان گاهی اغراق به حدی زیاد می‌شد كه لودگی جای آن را می‌گرفت.
این اتفاق در «قهوه تلخ» نیز افتاده است، با این تفاوت كه در «شب‌های برره» جامعه مردمی مورد نقد بود اما در «قهوه تلخ» حاكمان بخشی تاریخی كه معلوم نیست چه دوره‌ای است، نقد می‌شوند. البته این نقد معلوم نیست كه سر به كجا می‌برد و از كجا سر بر می‌آورد. چون آدم‌های قهوه تلخ هركدام هر كاری دوست دارند انجام می‌دهند و هرچه دوست دارند بر زبان می‌آورند تا مخاطب را پای اثرشان نگه دارند.
شخصیت‌های قهوه تلخ از جهانگیر خان دولو تا بانوی اول دربار و نوچه‌هایی كه دارند، هر كدام به سهم خود دریچه‌ای از بی‌ادبی و لغات من درآوری به روی مخاطب باز می‌كنند تا او را بخندانند و استفاده از برخی لغات دو پهلو و گنگ نیز چاشنی این اثر است.
همچنین علی‌رغم تلاشی كه مدیری داشته، پس از توزیع سری ششم «قهوه تلخ» بسیاری از مخاطبان این اثر به خاطر طولانی شدن و افت كیفی كار، از ادامه آن صرف‌نظر كردند و باید دید مدیری مخاطبان باقیمانده خود را برای دیدن ادامه كار با چه برنامه‌ریزی نگه می‌دارد.

چهارشنبه 3/9/1389 - 20:26 - 0 تشکر 253999

سلام دوست عزیز مطلب جالبیست ممنون ازشما
به بحثهای بنده هم سربزن

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی