سينما و تلویزیون (بازدید: 431)
چهارشنبه 3/9/1389 - 12:57 -0 تشکر 253746
گزارش کامل برنامه * هفت * جمعه 28 آبان

برنامه هفت جمعه شب در بخش بازیگر هفته با حضور مهران احمدی، در بخش نقد فیلم "خواب‌های دنباله‌دار" با حضور پوران درخشنده (كارگردان و تهیه‌كننده)، مسعود فراستی (منتقد)، فریدون جیرانی (مجری)، در بخش گزارش ویژه با موضوع بررسی جشنواره فیلم كوتاه با حضور هاشم میرزاخانی (مدیر عامل انجمن سینمای جوان، فیلمساز )، امیرشهاب رضویان (عضو هیئت مدیره انجمن فیلم كوتاه)، بیژن میرباقری (فیلم‌ساز و عضو هیئت مدیره فیلم كوتاه) و مسعود جعفری جوزانی به عنوان میهمان ویژه این هفته برگزار شد.

در ابتدای این برنامه مسعود جعفری جوزانی به بررسی معضلات جریان تشكیل صنف واحد تهیه كنندگان پرداخت و با اشاره به توافق 70 درصدی تهیه‌كنندگان بر تشكیل صنف واحد اظهار داشت: متاسفانه عده‌ای از سینماگران تمایل به ایجاد اتحاد بین تهیه كنندگان را ندارند و وضع اسف‌بار سینمای ایران را دامن می‌زنند.

بنابراین گزارش، در بخش راهنمای فیلم، امیر قادری در خصوص "خواب‌های دنباله‌دار" با متعهد خواندن كارگردان این فیلم بیان داشت: چگونه می‌توان به موضوع اجتماعی در فیلم متعهد بود اما به رنگ فیلم تعهد نداشت و سوال دیگر اینكه چرا باید تعهد‌مان را تنها در ناكامی‌ها بروز ‌دهیم.

در بخش بازیگر هفته مهران احمدی در خصوص همكاری با پوران درخشنده در فیلم‌هایی چون "بیست" و "خوابهای دنباله‌دار" خاطرنشان كرد: با توجه به هم‌بازی بودن با بازیگران حرفه‌ای باید بگویم ماندگاری هنر در نجابت، اصالت و عشق است.

وی در ادامه افزود: متاسفانه بسیاری از بازیگران سینمای ایران به خاطر نداشتن برخی از این فاكتورها ماندگار نشدند.

این بازیگر درباره فیلمنامه‌ "خواب‌های دنباله‌دار" تصریح كرد: این فیلم‌نامه بر اساس طرحی از محمود آیدین نوشته شد و من فقط وظیفه جمع‌بندی صحبت‌هایم با خانم درخشنده را درباره این طرح، بر عهده داشتم.

بنابراین گزارش، در ادامه برنامه در بخش نقد فیلم مسعود فراستی ضمن اظهار خشنودی از دغدغه‌مند بودن فیلمساز و عدم تغییر مسئله ذهنی پوران درخشنده در طول سالیان دراز اظهار داشت: فیلمنامه به اندازه كافی خوب نیست اما باید در مورد اجرا نیز صحبت كرد چرا كه كاراكتر‌ها نیز خوب از آب در نیامده‌اند.

وی در ادامه افزود: فیلمنامه از ژانر كودك شروع می‌شود ولی از سكانس‌های میانی لحن و ریتم عادی فیلم تغییر می‌كند و نوعی بیرون‌زدگی در آن دیده می‌شود.

درخشنده در این باره گفت: اگر تهیه كننده شدم به این خاطر بود كه بتوانم فیلم خود را بسازم و در حال حاضر نیز بخش كننده هستم تا فیلم اكران شود.

این كارگردان درباره مشكلات اكران فیلم نیز خاطرنشان كرد: در حال حاضر در 6 سالن در سینما‌های مختلف ( هر كدام یك سانس) فیلم «خواب‌های دنباله‌دار» را اكران می‌كنند در حالی كه اگر من در مجموع تنها یك سینما با تمام سالن‌ها و سانس‌هایش را داشتم راضی‌تر بودم.

فراستی ضمن تأیید سخنان درخشنده گفت: در فیلم به قصه‌ بهایی كمی داده شده و منطق خواب‌ جوابگوی واقعیت‌ها نیست.

درخشنده در پاسخ به این اظهار ‌نظر بیان داشت: مهم‌ترین بحث مطرح شده در این فیلم بحث عدالت اجتماعی است.

فراستی در واكنش به این شرح اظهار داشت: بحث عدالت اجتماعی بسیار شریف است اما مشكل این جا است كه برای ما هیچ هم‌ذات‌پنداری با الناز برقرار نمی‌شود گرچه نگاه آخر معلم به بالا فوق العاده است.
درخشنده ضمن بیان این كه از بخش دوم فیلم به شخصه روی طرح كار كرده است، گفت: جایی حقیقت و خیال یك دختر در خواب‌های دختری دیگر به هم گره می‌خورد و شما نباید زیاد به دنبال منطق قضایا بگردید.

درخشنده در پایان سخنانش در خصوص وضعیت كانون كارگردانان اظهار داشت: كانون كارگردانان در حال برگزاری نشست‌هایی است و نكته مهم این نشست‌ها تصویب اساس‌نامه منطبق با اساسنامه خانه سینما است.
به گزارش فارس در پخش هفت روز برنامه هفت از اولتیماتوم شورای صنفی نمایش به دفاتر پخش در مورد آمار فروش دروغ تا دور هم نشستن صنف آزاد تهیه‌كنندگان برای تعیین اساسنامه صحبت به میان آمد.

بنابراین گزارش در بخش گزارش هفته هاشم میرزاخانی اظهار داشت: امسال شاهد جشنواره‌ای مستقل برای فیلم كوتاه هستیم كه بر اساس سیاست‌گذاری‌ جدایی فیلم كوتاه در جشنواره فجر انجام شده است.

وی در ادامه افزود: از بین آثار رسیده بیش از 4 هزار و 500 فیلم به جشنواره در بخش ملی از 95 كشور جهان از 5 قاره ركود آثار بین‌المللی در كشور و حتی منطقه را شكسته است.

مدیرعامل جشنواره فیلم كوتاه در ادامه گفت: در بخش ملی نیز یك‌هزار و 750 اثر رسیده است و هیئت انتخاب كار خود را در 4 بخش مستند، داستانی تجربی و انیمیشن آغاز كرده است این در حالی است كه سالهای گذشته هیئت انتخاب كلیه آثار را حداكثر در دو هیئت انتخاب مورد بررسی قرار می‌دادند و در حال حاضر چهار تیم چهار تا پنج نفر را برای این كار آماده كرده‌ایم.

میرزاخانی در ادامه افزود: 314 اثر در بخش ملی و بین‌المللی در جشنواره امسال حضور دارند و از ویژگی‌های خاص جشنواره ارائه فیلم‌ها در فرمت طرح ht است.

وی ادامه داد: البته در حاشیه این جشنواره كارگاه‌های مختلف بررسی آثار آمریكا با عنوان زاویه پنهان و آثار كشور فرانسه نیز وجود داد در ضمن آثار انیمیشن كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در حقیقت ما شاهد حضور 3 نسل تولید‌كننده و آموزش دیده سینمای جوان در جشنواره فیلم كوتاه امسال هستیم.
در ادامه برنامه رضویان در خصوص تشریح موقعیت فیلم كوتاه در كشور بیان داشت: فیلم كوتاه در موقعیت خوبی به سر می‌برد و این كه در بخش خصوصی جوانان با هزینه شخصی خود (پول توجیبی) فیلم می‌سازند اما در حال حاضر فیلم‌سازی كوتاه از سیطره بخش خصوصی خارج شده است از این آمار 4 هزار تا نهایتا 100 اثر آن محصول جشنواره جوان است.

میرباقری در واكنش به این اظهار‌نظر گفت: در جشنواره امسال چه میزان اثر با بودجه دولتی تهیه شده در حقیقت سازمان سینمای جوان بانی فیلم كوتاه است.

وی در ادامه بیان داشت: 70 درصد فیلم‌ها برای بخش خصوصی بوده است، مدیریت دولتی در حق فیلم كوتاه جفا كرده است كه حذف بخش فیلم كوتاه از جشنواره فیلم فجر از بارز‌ترین این وضعیت است و تصورم بر این است با حذف فیلم كوتاه از جشنواره موقعیت ورود فیلم كوتاه به عرصه سینما تنگ‌تر می‌شود.

میرزاخانی در واكنش به این اظهار نظر گفت: شما با صحبت‌های خود دچار تناقض هستید این حرف كه بخش خصوصی در فیلم كوتاه نمی‌تواند نفس بكشد با آمار 70 درصدی شما تناقض دارد.

میرباقری اظهار داشت: همه می‌دانیم جشنواره فیلم فجر فستیوال فیلم‌های سینمایی است و هیچ كس برای دیدن فیلم كوتاه به سینما نمی‌آید. در حقیقت فرهنگسازی نمایش برای دیدن فیلم كوتاه در ایران انجام نشده است و فیلم كوتاه به قدری مظلوم است كه در برنامه سینمایی ساعت دو نیمه شب برایش وقت می‌گذارند.

داوود رسولیان قائم مقام اداره كل نظارت و ارزشیابی نیز درباره بحث ممنوع الفعالیت بودن برخی بازیگران نظیر محمدرضا گلزار و هانیه توسلی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ بازیگری را بدون حكم قضایی ممنوع الفعالیت نمی‌كند و این دو بازیگر هیچ مشكلی برای حضور در فیلم‌ها ندارند. همچنین هیچ لیست سیاهی وجود ندارد و همه كارگردان‌ها نیز می‌توانند پروانه ساخت بگیرند.

وی همچنین در پاسخ به سوال جوزانی مبنی بر اینكه گفته شده به كسانی كه نامه حمایت از محمدمهدی عسگرپور را امضا كرده باشند نیز مجوز ساخت اثر داده نمی‌شود، تصریح كرد: در ارائه مجوز این نامه ملاك و مورد توجه نیست و هركس كه این نامه را امضا كرده نیز می‌تواند برای اخذ پروانه ساخت اقدام كند.

همچنین جعفری جوزانی نیز در سخنان خود گفت: مسائل مالی خانه سینما مشخص نیست، اعلام نمی‌كنند كه چگونه هزینه می‌كنند. پیرامون این موضوع عسگرپور از طریق ارتباط تلفنی توضیحاتی ارائه كرد.

منبع :فارس

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی