انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 704)
دوشنبه 1/9/1389 - 22:9 -0 تشکر 253046
استنشاق رایحه «لاوندولا» در کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی مؤثر است

پژوهشی بر روی بیماران نشان داد: , استنشاق رایحه «لاوندولا» در کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی مؤثر است


رایحه درمانی (آروماتراپی) با اسانس لاوندولا در كاهش اضطراب قبل از عمل جراحی مؤثر است.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، منطقه علوم پزشکی تهران، صدیقه فیاضی، مربی دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اهواز مطالعه‌ای را با هدف «بررسی تاثیر آروماتراپی استنشاقی بر سطح اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی شكم و قلب» انجام داده است.

اضطراب قبل از عمل با شیوع بالای درد بعد از عمل، افزایش مصرف مخدرها و داروهای بیهوشی، تاخیر در بهبودی و ترخیص بیماران از بیمارستان همراه است. یكی از درمان‌های طب مكمل در رابطه با اضطراب كه در دسته اقدامات پرستاری قرار می‌گیرد، آروماتراپی است.

این پژوهش یك كارآزمایی بالینی است كه بر روی 72 بیمار كاندید عمل جراحی شكم و قلب بیمارستان گلستان اهواز انجام شده است. واحدهای مورد پژوهش به روش آسان مبتنی بر هدف با توجه به معیارهای ورود انتخاب و به صورت تصادفی به دو گروه مورد و كنترل تقسیم شدند. جهت ارزیابی میزان اضطراب از مقیاس اسپیل برگر استفاده شد. مداخله در گروه مورد به صورت 20 دقیقه استنشاق دستمال حاوی دو قطره اسانس لاوندولا كه توسط داروساز تهیه شده بود، انجام شد و در گروه كنترل به همین مقدار از دارونما(آب) استفاده شد.

میانگین میزان اضطراب در گروه مورد، بعد از مداخله حدود 13درصد كاهش یافت. در حالی كه این میانگین در گروه كنترل قبل و بعد از مداخله تفاوت چندانی نداشته است. آزمون آماری، اختلاف آماری معناداری را از نظر میانگین میزان اضطراب قبل از مداخله بین دو گروه نشان نمی‌دهد، اما بعد از مداخله آزمون آماری تفاوت معناداری را بین دو گروه نشان می‌دهد.

بر اساس این نتایج آروماتراپی استنشاقی با اسانس لاوندولا در كاهش اضطراب قبل از عمل جراحی مؤثر است از این روش می‌توان به عنوان یكی از درمان‌های طب مكمل در امور بالینی بهره گرفت.

 

 

سه شنبه 2/9/1389 - 11:4 - 0 تشکر 253197

ممنون
مطلب خوبی بود.
فقط یه سوال: لاوندولا چیه؟ گیاهیه یا نه مصنوعیه؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

پنج شنبه 4/9/1389 - 10:25 - 0 تشکر 254109

لاوندولا یک گیاه که به صورت اسانس هم تهیه میشه گیاه حساسی
منم این مطلب رو میگم درسته

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی