انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 474)
جمعه 28/8/1389 - 21:22 -0 تشکر 252311
یک سیخ کباب 20 هکتار مراتع قم را به آتش کشید

مهر: چند سنگ و یک اجاق دایر، تکه‌های ذغال سرخ و دود دلپذیر کباب، یک مرتع وسیع و یک روز دلنشین، روشن ماندن آتش در پی بی احتیاطی و یک مرتع نشسته در خاکستر روایتی از یک حادثه تلخ است!

این واقعه و وقایعی از این دست، طی چند ماه اخیر بارها در سطح مراتع استان قم تکرار شده است و به گفته مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در 80 تا 85 درصد موارد، عامل انسانی نقش اصلی در ایجاد حریق‌ها بوده است.

در نیمه نخست امسال، 418 هکتار از مراتع قم طعمه حریق شد

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم در این خصوص به خبرنگار مهر در قم گفت: امسال در سطح استان 28 مورد حریق گزارش شده است که طی آن 418 هکتار از مراتع استان در بخش‌هایی از جمله کهک و خلجستان و روستاهایی همچون کوهندان، نویس، کرمجگان و... طعمه حریق شده است.

حریق‌های امسال 100 میلیون تومان خسارت به مراتع وارد کرده است

احمد عفتان با بیان این که هر هکتار مرتع از نظر ارزش‌گذاری مادی برابر 230 دلار قیمت دارد، تصریح کرد: با در نظر گرفتن این ارزش گذاری، حریق‌های اخیر در سطح مراتع استان خسارتی بیش از 100 میلیون تومان در برداشته است.

20 هکتار از مراتع قم طی هفته گذشته در آتش سوخت

وی به آتش سوزی 20 هکتار از مراتع منطقه سفید پدال در روستای کرمجگان در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: در این مورد و در80 تا 85 درصد سایر موارد، علت اصلی در ایجاد حریق عامل انسانی است و عمدتا توسط افرادی که برای تفریح و تفرج به مناطق ییلاقی استان سفر می‌کنند به وقوع پیوسته است.

عامل انسانی رتبه نخست در ایجاد حریق در مراتع

مدیر کل منابع طبیعی قم با اشاره به عامل انسانی و سایر عوامل در ایجاد حریق بیان داشت: آتش روشن کردن در مسیرجریان باد و در نتیجه از کنترل خارج شدن آن، خاموش نکردن آتش در هنگام ترک محل، آتش برافروختن به منظور تفریح و گسترش ناگهانی شعله‌های آتش از جمله علل اصلی ایجاد حریق در مراتع استان به شمار می‌رود و اما در حاشیه ریل راه آهن نیز بر اثرعواملی همچون پرتاب سنگ‌های داغ و یا جرقه در اثر گرمای زیاد حریق ایجاد می‌شود که این گونه موارد موجب سوختن 15 هکتار از مراتع استان در حاشیه ریل‌ها شده است.

وی با بیان این که در بهار گذشته، بارش باران پراکنش مناسبی در مناطق ییلاقی استان داشت، گفت: این امر موجب می‌شود که در مراتع ییلاقی پوشش گیاهی انبوه شود و بوته‌ها فاصله کمی از یکدیگر داشته باشند و درفصول گرم سال از تیرماه تا شهریور ماه که بوته‌ها خشک هستند، در صورت بروز آتش سوزی احتمال توسعه آن بیشتر و شدیدتر خواهد بود.

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی