ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 383)
جمعه 28/8/1389 - 20:26 -0 تشکر 252280
شهروندان مراقب زاغ‌زن‌های الکترونیکی باشند

بررسی‌های پلیس نشان می‌دهد طی 7 ماه گذشته هیچ گونه نفوذی در سیستم بانکی کشور نداشته‌ایم و عمده شکایات به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از خدمات الکترونیک بانکی است.

فارس نوشت: سرهنگ مهرداد امیدی گفت: 56 درصد شکایت در بحث جرائم رایانه‌ای مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی است. وی اظهار داشت: بررسی‌های پلیس نشان می‌دهد طی 7 ماه گذشته هیچ گونه نفوذی در سیستم بانکی کشور نداشته‌ایم و عمده شکایات به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از خدمات الکترونیک بانکی است.

معاون مبارزه با جرایم رایانه‌ای پلیس آگاهی گفت: شهروندان اطلاعات خود را در زمینه خدمات الکترونیکی و استفاده از کارت‌های الکترونیکی افزایش دهند.

این مقام پلیس آگاهی اعلام کرد: این روزها با استفاده از دوربین‌های کوچکی که در کنار خودپردازها نصب می‌شود، زاغ‌زنی الکترونیکی شده و رمز کارت‌های اعتباری را به سرقت می‌برند. وی اظهار داشت: شهروندان هنگام استفاده از عابربانک ها مراقب زاغ‌زنانی که در کنار ایستاده‌اند، باشند تا رمز ورودشان لو نرود. هرچند این موضوع در خارج از کشور اتفاق افتاده است.

سرهنگ امیدی در ادامه افزود: این گونه مسائل هنوز به صورت حرفه‌ای در کشورمان اتفاق نیفتاده است اما احتمال انجام آن بعید نیست.

معاون مبارزه با جرایم رایانه‌ای پلیس آگاهی توصیه کرد: شهروندان قبل از استفاده از عابربانک‌ها مراقب باشند و اطراف را بررسی کنند که هیچ‌گونه وسیله اضافی روی عابربانک و اطراف آن نصب نشده باشد.

این مقام پلیس آگاهی تصریح کرد: سارقان و زاغزنان دوربین‌های خیلی ریز نصب می‌کنند و آن را در قاب‌های تبلیغاتی و . . . جاسازی می‌کنند. وی اظهار داشت: برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده هنگام استفاده از عابربانک‌ها، دست خود را روی صفحه کلید رمز قرار دهید تا به هیچ عنوان قابل مشاهده نباشد.

 سرهنگ امیدی اظهار داشت: از نوشتن رمز عبور در کنار کارت خودداری کرده و کارت و رمز عبور خود را جهت دریافت وجه در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید. هنگام برداشت وجه از عابربانک‌ها مراقب باشید افراد سودجو رمز عبور کارت عابربانک شما را مشاهده نکنند و موجودی حساب‌های بانکی مخصوصاً حساب‌های عابربانک را در فاصله‌های زمانی مناسب چک کنید.

این مقام پلیس آگاهی گفت: در صورت نیاز به کسب اطلاع یا بروز اشکال در عملیات بانکی از توسل به افراد ناشناس و غیرمطمئن خودداری کنید. برگ رسیدی که از دستگاه خودپرداز دریافت می‌کنید در محل رها نکرده، در صورت عدم نیاز آن را معدوم کنید.

وی اظهار داشت: از کارت‌های بانکی خود کاملاً حفاظت کرده و اگر آن را لازم ندارید حتماً با اطلاع بانک آن را باطل کرده و رمز عبور آن را به هیچ صورت فاش نکنید.

سرهنگ امیدی به شهروندان توصیه کرد در فروشگاه‌هایی که امکان خرید با استفاده از کارت خودپرداز وجود دارد از دادن رمز عبور به فروشنده خودداری کنند. فروشندگان ملزم هستند که دستگاه کارت‎خوان را در مقابل دید قرار داده به‎طور‌ی که خریداران بتوانند عملیات بانکی را خودشان انجام دهند.

این مقام پلیس آگاهی افزود: از ارائه اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب، شماره کارت‌های اعتباری و اعلام رمز آنها و . . . به سایت‌های متفرقه و مشکوک خودداری کنید و از عملکرد اینترنتی و قانونی بانک‌ها و سایر مراکز دولتی و رسمی اطمینان حاصل کنید. وی اظهار داشت: قبل از اطمینان از اتمام پردازش و خاتمه عملیات بانکی به هیچ وجه محل را ترک نکنید.

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی