انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 412)
جمعه 28/8/1389 - 16:38 -0 تشکر 252228
بخوان...

آزادانهترین انتخاب

سعی کنید به همه داشته‌های مادی و معنوی خودتان و دیگران توجه کاملی کنید. این موارد را به عنوان نمونه ارائه می‌کنم: خانواده شامل پدر و مادر و برادران و همسر و فرزندان، اقوام، دوستان، آشنایان، کشور و شهر محل سکونت، تحصیلات و توانمندی‌های آموزشی چون زبان، رایانه و... ، دارایی‌های فیزیکی مثل منزل، ویلا، باغ، اتومبیل و...، علائق و وابستگی‌ها،  ورزش‌های مورد علاقه، شغل و حرفه و هر چیز دیگری که داشته‌ی خود محسوب می‌کنید. حتی سرمایه‌های معنوی انسان چون ایمان، دین، مذهب، مکتب، اعتقادات و... را هم در نظر بگیرید. آیا با خود اندیشیده‌اید که سهم ما در انتخاب هر یک از آن‌ها چقدر است؟ مثلا آیا شما می‌توانستید اعضای خانواده خود را انتخاب کنید؟ پدر دلخواه یا مادر دلخواه یا برادری که شما پسند می‌کنید و ...؟ مسلما دست ما در انتخاب آنان باز نیست. سهم شما در انتخاب محل تولد یا حتی محل زندگیتان چقدر است؟ اگر شما در جای دیگری به دنیا می‌آمدید، همین جا که الان سکونت دارید را انتخاب می‌کردید؟ در مورد رشته تحصیلی چگونه فکر می‌کنید؟ شما چرا رشته‌ای که در آن درس خوانده‌اید یا می‌خوانید را انتخاب کرده‌اید؟ آیا القائات اطرافیان در انتخاب شما سهم داشته است یا آن که انتخاب خود شماست؟

کمی فکر کنید می‌بینید که داستان زندگی ما حیرت آور است. در واقع اجزای آن چه که ما نام آن را زندگی می‌گذاریم، یا اصلا انتخاب ما نیست، یا سهم ما در انتخاب آن‌ها ناچیز است و یا آن که ما نیز سهمی در انتخاب آن داشته‌ایم ولی نه آن که کاملا منطبق بر خواست و اراده ما باشد.

 من فکر می‌کنم شاید تنها یک استثناء در این میان باشد و هر انسانی در انتخاب آن فقط و فقط با تکیه بر احساس خود، با میل ورغبت درونی خودش، بر‌می‌گزیند و انتخاب می‌کند و هیچ کس را در برگزیدن آن نقشی نیست و آن عشق است. عشق خصوصی‌ترین بخش زندگی انسان است و عشق به معشوق وقتی می‌آید، نه کسی از راز درون انسان خبری دارد و نه می‌تواند بر آن تأثیر نهد و انسان فقط با شوق و اراده خود، به معشوق دل می‌بندد و دل اسیر او می‌سازد.

آری؛ عشق، آزادانه‌‌ترین انتخاب انسان است؛ انتخاب خود او. و از همین روی است که اگر همه مردمان جهان همداستان شوند، تا عاشق از معشوق روی گرداند، بی ثمر است و سودی نمی‌دهد و نیز از همین روی هست که بسیاری، عشق خود را مکتوم نگه می‌دارند زیرا حتی در راز عشق نیز برای دیگران سهمی قائل نیستند.

شنبه 29/8/1389 - 0:3 - 0 تشکر 252351

با سلام
من اصلا با شما هم عقیده نیستم عاشق خودش انتخاب نمی کنه دلش انتخاب می کنه البته مهم اینه که منظور شما از عشق چه نوع عشقی باشه.
لطفا نوع عشق و مشخص کنیدتا بهتر بتونیم بحث کنیم
با تشکر

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی