انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 926)
پنج شنبه 27/8/1389 - 23:7 -0 تشکر 252024
بچه‌ای که در مریخ راه خواهدرفت متولدشده!/ حمایت ازتحقیقات فضایی ایران


جووانی بینیامی رئیس سابق آژانس فضایی ایتالیا روز یکشنبه 25 جولای در اختتامیه مجمع عمومی کمیته بین المللی تحقیقات فضایی به عنوان رئیس جدید این کمیته معرفی می شود. در این راستا گروه فناوریهای نوین خبرگزاری مهر مصاحبه ای با این محقق انجام داده است.

به گزارش خبرنگار مهر، جووانی بینیامی (Giovanni Bignami) متولد 10 آوریل 1944، فیزیکدان ایتالیایی از ژانویه 2004 تا ژانویه 2007 رئیس کمیته مشورتی علوم فضا (SSAC) آژانس فضایی اروپا بود. از مارس 2007 تا آگوست 2008 به عنوان رئیس آژانس فضایی ایتالیا مشغول به کار بود. روز سه شنبه گذشته رسانه ها اعلام کردند که این دانشمند به عنوان رئیس "کمیته بین المللی تحقیقات فضایی" (Committee on Space Research) انتخاب شده است.

بینیامی اسفند گذشته در یک مصاحبه با خبرنگار مهر در ایتالیا، پیام دوستی خود را برای دانشمندان ایرانی فرستاد و گفت: "الان که من با خبرگزاری مهر مصاحبه می کنم این رسانه را نماینده ایران می دانم و بنابراین شما می توانید واسطه من به عنوان یک استاد دانشگاه و دانشمندان ایرانی باشید و پیام دوستی مرا به آنها برسانید. به خصوص دانشمندانی که در عرصه فیزیک نجوم فعالیت می کنند. می خواهم از طریق شما به این دانشمندان بگویم که برای ساخت دنیای بهتر و توسعه روابط علمی نزدیکتر میان دو کشور آماده هرگونه همکاری با آنها هستم. من استاد فیزیک نجوم دانشگاه پاویا هستم و دوست دارم در تربیت دانشجویان بسیار برجسته ایرانی که علاقه مند به مطالعه و تحقیق درباره فضا هستند کمک کنم و آماده ام که دانشمندان فضایی ایران را بشناسم و در عرصه های علمی با آنها در تماس باشم."

جووانی بینامی و "اد استون" پدر کاوشگرهای "ویاجر" از موسسه تکنولوژی کالیفرنیا دو نامزد پست ریاست کمیته تحقیقات فضایی بودند.

در سال 2002 این پروفسور فیزیک دانشگاه پاویا، مدال Massey Award را از سوی انجمن سلطنتی انگلیس و کمیته بین المللی تحقیقات فضایی دریافت کرد. همچنین به تازگی آکادمی علوم اروپا این دانشمند را به عنوان برنده مدال پاسکال 2010 انتخاب کرد که مراسم اعطای آن در ماه نوامبر خواهد بود.

رئیس فعلی "کمیته تحقیقات فضایی" (Cospar ) یک دانشمند فرانسوی به نام "روژه مائوری بونه" است. رئیس جدید این کمیته در مراسم اختتامیه سی و هشتمین مجمع عمومی Cospar که روز یکشنبه 25 جولای در برمن آلمان برگزار می شود رسما معرفی خواهد شد.

این دانشمند در خصوص برنامه های آینده خود در این کمیته به رسانه های ایتالیایی گفت: "من در دوره ریاست خود سه هدف اصلی را دنبال می کنم. اولین هدف من بر رصد زمین توجه دارد. به روشی که بتواند برای کشورهای فقیرتری که امکان ساخت ماهواره را ندارند اما به ماهواره ها نیاز دارند اطلاعات مفیدتری عرضه کند. دو هدف دیگرم علمی تر بوده و به اکتشافات فضایی مربوط است. به طوری که کشف جهان نزدیک (منظومه شمسی) با ماموریتها روباتیک و انسانی و همچنین انجام ماموریتهای نجومی که نگاه آنها به رصد جهان دور معطوف است از دیگر برنامه های من است."

در این راستا خبرنگار مهر با جووانی بینیامی تماس گرفت و ضمن تبریک انتخابش به این سمت جدید مصاحبه کوتاهی را با این دانشمند انجام داد که در ادامه می خوانید:
   

 
* خبرگزاری مهر - گروه فناوریهای نوین: وظیفه اصلی کمیته بین المللی تحقیقات فضایی چیست و چه نقشی در همکاریهای میان آژانسهای فضایی ملی دارد؟
 
- وظیفه اصلی این کمیته توسعه تحقیقات فضایی در تمام دنیا است که از بیش از 50 سال قبل با موفقیت خوبی این وظیفه را انجام داده است هم با کشورهایی که دارای آژانسهای فضایی مهم هستند مثل آمریکا، اسا، ژاپن، هند، چین ... و هم با کشورهایی مثل ایران که هنوز در آغاز فعالیت خود در عرصه تحقیقات فضایی قرار دارند.
 
* به عنوان رئیس جدید این کمیته هدف شما در توسعه برنامه های بین المللی سفر به مریخ مثل برنامه "مارس 500" چیست؟
 
- به اعتقاد من بچه ای که در آینده روی مریخ راه خواهد رفت اکنون متولد شده است. Cospar با جدیت اکتشافات فضایی حتی از نوع اکتشافات انسانی را دنبال خواهد کرد که تا چندی دیگر گزارشی در این خصوص ارائه می کنیم.
 
* شما به رسانه های ایتالیایی در خصوص سه هدف اصلی خود توضیح دادید. امکان دارد که توضیحات کمی دقیق تر در این خصوص به ما عرضه کنید؟
 
- هنوز برای ارائه جزئیات زود است اما به طور حتم می خواهم با افزایش کیفیت علمی تحقیقات و ارائه آن در یک برنامه "دسترسی عمومی" (Public Outreach) بُعدی از فضا را نشان دهم که برای شهروندان دنیا، فقیر و غنی، مفید باشد.
 
* آیا شما برنامه هایی هم برای وارد کردن کشورهای نوظهور در تحقیقات فضایی بین المللی دارید؟
 
- به طور حتم بله. برای مثال کشورهای آفریقایی که تاکنون به روشی ناکافی در به کارگیری از اطلاعات فضایی حضور داشته اند. همچنین برای کشورهای خاورمیانه و آمریکای لاتین نیز برنامه هایی دارم.
 
* شما یکی از دانشمندان ESA (آژانس فضایی اروپا) هستید. فکر می کنید که این بتواند به طرز مثبتی بر روی همکاریهای اسا و کمیته تحقیقات فضایی اثر بگذارد؟
 
- امیدوارم که اینطور باشد. من با "ژان ژاک دوردیان" (رئیس اسا) دیدار کوتاهی داشتم اما می خواهم برای انجام مذاکرات در خصوص این همکاریها با وی دیدار طولانی تری نیز داشته باشم.
 
* دوره ریاست شما در Cospar چند سال به طول می انجامد؟
 
- چهار سال.
 
* چشم انداز تحقق برنامه های Cospar را در طول دوران ریاست خود چگونه می بینید؟
 
- البته هنوز تصور دقیقی ندارم اما فکر می کنم که در دوره آماده سازی مجمع عمومی Cospar در سال 2012 که در میسور هند برگزار می شود مجله ای از نقشه راه این کمیته در خصوص رصدهای زمین، اکتشافات و ستاره شناسی از فضا ارائه کنیم.
 
---------------------------------
 گفتگو: هدی عربشاهی
 
 

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 27/8/1389 - 23:21 - 0 تشکر 252026

عقیده "بازآلدرین" خیلی مهم نیست!/ تبدیل مریخ به مستعمره زمین شوخی است
جووانی بینیامی، رئیس کمیته بین المللی تحقیقات فضایی که مدال "بلیز پاسکال 2010" آکادمی علوم اروپا را به عنوان اولین دانشمند فضایی دنیا دریافت کرد در گفتگو با "مهر" در خصوص تازه ترین اخبار دنیای نجوم و فضا توضیحاتی ارائه کرد.


به گزارش خبرنگار مهر، جووانی بینیامی (Giovanni Bignami)، رئیس کمیته بین المللی تحقیقات فضایی (Cospar) در بخش دوم گفتگوی مشروح خود با خبرنگار مهر از اظهارات اخیر "باز آلدرین" و تغییر عقیده وی در خصوص بازگشت به ماه تا پروژه جدید ناسا در تبدیل کردن سیاره سرخ به مستعمره زمین و از پروژه شبیه سازی سفر به مریخ تا بازنشستگی شاتل توضحیات کاملی ارائه کرد.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره کتاب جدید خود با عنوان "مریخی، ما هستیم" و "مدال بلیز پاسکال" سخن گفت. بخش دوم گفتگوی مشروح مهر با برنده مدال پاسکال 2010 آکادمی علوم اروپا را می خوانید:

خبرگزاری مهر- گروه فناوریهای نوین: سال گذشته "باز آلدرین" (Buzz Aldrin) دومین انسانی که قدم بر روی ماه گذاشت یکی از مخالفان بازگشت انسان به روی ماه بود اما یکماه قبل با یک تغییر عقیده گفت که جاده مریخ از ماه می گذرد و بنابراین قبل از رفتن به مریخ باید پایگاهی بر روی ماه بسازیم. نظر شما در این مورد چیست؟ به نظر شما این تغییر ناگهانی چگونه قابل توضیح است؟

- جووانی بینیامی رئیس کمیته بین المللی تحقیقات فضایی: نمی دانم. باز آلدرین تا حدی به دنبال چیزی می گردد که ناسا می گوید. درواقع، عقیده اش خیلی خیلی مهم نیست. می فهمید که چه می خواهم بگویم...! من "باز" را می شناسم و خیلی هم دوستش دارم اما معتقدم که ساختن یک پایگاه بر روی ماه اشتباه است. به خصوص اگر یک پایگاه ویژه انسان باشد. بی شک می توان همانطور که تاکنون روباتهایی را بر روی ماه فرستاده ایم این کار را ادامه دهیم و یک پایگاه ویژه روباتها در سطح ماه بسازیم اما به نظر من با ساختن یک پایگاه ویژه انسان، اکتشافات انسانی در فضا را به کشتن می دهیم. نمی دانم "باز" چرا عقیده اش را عوض کرده اما واقعا مهم نیست! برای رفتن به مریخ، پیش از هر چیز نیاز داریم یاد بگیریم که بدون توقف بر روی ماه از مرزهای قمر زمین عبور کنیم. تا زمانی که به ماه فکر می کنیم نمی توانیم به مریخ برویم. این قابل تصور نیست. بنابراین باید به این فکر کنیم که چگونه می توانیم به مریخ برسیم. برای مثال می توانیم یک ایستگاه فضایی جدید در طرف دیگر مدار و در منطقه دیگری بسازیم اما بی شک نه در روی ماه. به هر حال اگر یک پایگاه قابل سکونت را بر روی ماه بسازیم بر ماموریت فضایی انسان پایان می دهیم.

* پروژه "مریخ 500" (Mars 500) به کار خود ادامه می دهد. آیا شما اخبار جدیدی درباره این پروژه دارید؟

- آه، آدمهای بیچاره ای در یک آپارتمان روسی برای 520 روز حبس شده اند! البته این یک تجربه بسیار جالب است اما زیردریاییهای آمریکایی و روسی هم پیش از این چنین آزمایشی را انجام داده اند. به نظر بسیار زیاد درباره این پروژه حرف زده می شود.

* این بدان معنی است که به نظر شما پروژه هایی از این قبیل نقش مهمی در توسعه برنامه رفتن به مریخ ایفا نمی کنند؟

- به نظر من پروژه هایی از این دست بیشتر نقش تبلیغاتی دارند.

* یعنی پروژه مارس 500 مهم نیست؟

- برعکس، بسیار مهم است. چرا که به جای استفاده از یک روش فنی، مردم را با یک روش رک و راست، کوچک و جزئی برای رفتن به مریخ متقاعد می کند. به هر حال چه کسی به چند آدمی که بیش از 500 روز در یک آپارتمان کوچک حبس شده است علاقه ندارد! البته این پروژه برای کسانی که نگران وضعیت روحی فضانوردانی هستند که قرار است در یک سفر طولانی به مریخ بروند مهم است، اما قبل از هر چیز باید راهی برای رفتن به سیاره سرخ پیدا کرد.

* در این روزها کتاب جدید شما با عنوان "مریخی، ما هستیم" (I marziani siamo noi) وارد بازار کتاب شد. این عنوان کمی عجیب چه چیزی را می خواهد بیان کند؟

- این کتاب در واقع تاریخ جهان است از بیگ بنگ تا انسان. در این کتاب به بررسی تکامل کیهان و "آجرهایی" که در توسعه حیات به کار رفته اند پرداخته شده است. این "آجرها" در واقع مولکولهای بزرگی هستند که همه ما از آنها ساخته شده ایم. این مولکولها در فضای خارج نیز وجود دارند و به همین دلیل است که ما شروع به کشف سیاراتی کرده ایم که در اطراف ستارگان دیگر می گردند و در این سیارات این مولکولها را کشف کرده ایم. چنین کشفیاتی، حضور حیات در خارج از زمین را محتمل تر کرده و بنابراین، ما را متقاعد می کنند که شاید حیات بر روی زمین آغاز شده است چرا که این مولکولها بر روی زمین نسبت به خارج از آن مفیدتر هستند و مرحله به مرحله حیات و ما انسانها را بر روی زمین ساخته اند، چه کسی می داند؟ به این ترتیب در حقیقت مریخی ما هستیم. به اعتقاد ما اولین حیات فرازمینی در واقع بر روی خود زمین شکل گرفته است. عنوان این کتاب بسیار چالش برانگیز است اما درواقع موضوعی کاملا جدی درباره تاریخ جهان است.

* بنابراین می توان گفت که این کتاب در گروه کتابهای علمی قرار دارد؟

- نمی توان گفت که کتابی کاملا علمی است. در حقیقت یک کتاب مردم پسند است که در آن هیچ فرمول فیزیکی دیده نمی شود و برای هر کسی قابل خواندن و قابل درک است و با زبانی ساده به روایت تمام آنچه که در جهان از ابتدا تا کنون رخ داده است می پردازد.

* در روزهای اخیر ناسا از پروژه جدید خود برای اعزام انسان به مریخ با یک بلیت یکسره از سال 2030 خبر داد. سفر به مریخ می تواند امکانپذیر باشد اما تبدیل کردن سیاره سرخ به یک مستعمره زمین به نظر می رسد حداقل تا 20 سال آینده کمی غیرممکن باشد. به نظر شما این پروژه چقدر می تواند تحقق یابد؟

- موضوع رفتن به مریخ با بلیت یکسره یک شوخی است!

* اما ناسا آن را کاملا جدی اعلام کرد؟

- ناسا این را می گوید برای اینکه می خواهد بداند که حتی اگر تو هم مردم را به مریخ بفرستی و بگویی که این یک سفر یکسره با احتمال بسیار زیاد مرگ است همچنان تعداد بسیاری از مردم هستند که می خواهند این کار را انجام دهند و به مریخ بروند.

* واقعا؟
معتقدم که ساختن یک پایگاه بر روی ماه اشتباه است. به خصوص اگر یک پایگاه ویژه انسان باشد. به نظر من با ساختن یک پایگاه ویژه انسان، اکتشافات انسانی در فضا را به کشتن می دهیم

- بله. شگفت انگیز به نظر می رسد اما واقعیت دارد. در حقیقت تبدیل کردن مریخ به یک مستعمره زمین با رفتن به سیاره سرخ برای انجام اکتشافات فضایی تفاوت بسیار زیادی دارد. بی تردید، اکتشافات انسان در مریخ در یک سفر رفت و برگشت ظرف 20 سال آینده امکانپذیر است.

* ناسا تصمیم گرفت که آخرین پرتاب شاتل دیسکاوری به فضا را به دلیل نقص فنی تا 30 نوامبر به تاخیر بیندازد، آیا این خرابیها علائمی هستند که نشان می دهند واقعا شاتل پیر شده و باید بازنشسته شود؟

- بی هیچ تردیدی شاتل درحال پیر شدن است. بنابراین ناسا با یک دشواری بدیهی و واضح به دنبال راهی برای حفظ امنیت آن می گردد و همزمان می خواهد که پرواز با این فضاپیما را انجام دهد. نمی دانم چه بگویم. متاسفانه شاتل درحال پیر شدن است.

* آکادمی علوم اروپا (European Academy of Sciences) در مراسمی که 5 نوامبر در آتن برگزار شد مدال "بلیز پاسکال" (Blaise Pascal Medals) سال 2010 را به شما اعطا کرد. این اعطای مدال به پاس چه تحقیقاتی انجام شد؟ آیا این اولین بار است که یک فیزیکدان نجوم این جایزه را دریافت کرد یا خیر؟

- در حقیقت من تحقیقات زیادی از فیزیک نجوم تا فضا انجام داده ام و به خصوص کشفیاتی در عرصه ستارگان نوترونی و فیزیک نجوم در انرژیهای بالا داشته ام و بنابراین آکادمی علوم اروپا من را به عنوان فیزیکدان نجومی که توانسته است پنجره ای جدید به روی جهان پرتوهای گاما را بگشاید به رسمیت شناخت. این اولین بار است که مدال "بلیز پاسکال" به یک فیزیکدان نجوم اعطا می شود و همین مسئله بسیار باعث افتخار من است.

لوح سپاس آکادمی علوم اروپا
مدال بلیز پاسکال 2010 به پروفسور جووانی اف. بینیامی اعطا شد

----------------------------------------
 گفتگو: هدی عربشاهی

 ما مي توانيم ....

جمعه 28/8/1389 - 8:12 - 0 تشکر 252088

جالبه. ممنون

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

جمعه 28/8/1389 - 9:53 - 0 تشکر 252154

ممنون از مطلب اولتون مهدوی گرامی
مطلب دوم رو خونده بودم و تو تبیان قرار داده بودم :)
بازم مرسی

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی