انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 265)
پنج شنبه 27/8/1389 - 22:35 -0 تشکر 252005
آغاز آزمایشاتی برای تائید تئوری ناپدید شدن نوترونیو/ تلاش برای کشف ماده تاریک


فیزیکدانان بین المللی با هدف یافتن توضیحی برای وجود ماده تاریک و کشف اینکه ماده چگونه تغییر می کند و اینکه آیا در اثر این تغییر ذرات نوترونیو ناپدید می شوند یا خیر آزمایشاتی را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فیزیکدانان 15 موسسه تحقیقاتی از کشورهای ایتالیا، آلمان، لهستان، روسیه، بلژیک و سوئیس قصد دارند تا در لابراتوارهای " گرن ساسو" در نزدیکی رم، آزمایشاتی را برای اثبات تئوری یک فیزیکدان ایتالیایی به نام "اتوره مایورانا" انجام دهند.

این فیزیکدان در مارس 1938 به طرز اسرارآمیزی ناپدید شد و هرگز هیچ ردی از آن به دست نیامد.

در این پروژه بین المللی که ژردا (آنتن آشکارساز ژرمانیم) نام دارد و از صبح سه شنبه آغاز شده است دانشمندان در تلاش برای درک این مسئله اند که ماده چگونه تغییر می کند و آیا در اثر این تغییر ذرات نوترونیو ناپدید می شوند تا خیر.

نتایج این کشف به درک اینکه چگونه توده های کهکشانی متولد می شوند کمک خواهد کرد و همچنین تئوری "مایورانا" را هم به اثبات خواهد رساند.

در این پروژه از 8 آشکارساز بزرگ که هریک از آنها همانند یک قوطی هستند و به طور همزمان کار می کنند استفاده می شود.

این آشکارسازها محتوی کریستالهای ژرمانیم فوق خالص و ایزوتوپ ژرمانیم 76 هستند. آشکارسازها در داخل یک مخزن با ارتفاع شش متری که از آرگون مایع پر شده است قرار گرفته اند. این مخزن درون تانکر آب با طول و عرض 10 متر گذاشته شده است.

تمام این ساختار در زیر بیش از هزار و 400 تن صخره کوههای "گرن ساسو" (سنگ بزرگ) قرار گرفته است. به این ترتیب از ورود ذرات کیهانی به این ساختار که می توانند در نتایج آزمایشات اختلال ایجاد کنند جلوگیری می شود.

این تغییر که در اصطلاح فیزیک به آن "واپاشی" می گویند در مورد ژرمانیم 76 آزمایش خواهد شد و یک پدیده بسیار نادر که به عنوان "واپاشی دوگانه بتا" نام دارد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

برپایه تئوری مایورانا در این پدیده، دو نوترون هسته اتم ژرمانیوم به دو پروتون، دو الکترون و دو نوترونیو تیدیل می شوند و دو نوترونیو منتشر شده نابود می شوند.

اتوره مایورانا تئوری را مطرح کرده بود که در خصوص وجود نوعی از نوترونیو که با ذره ضدماده خود منطبق است توضیح می دهد.

این نوترونیوی مایورانا از نظر تئوری بسیار معروف است اما تاکنون از نظر تجربی مورد بررسی قرار نگرفته است.

این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: "نتایج این پروژه اطلاعات با ارزشی را برای طراحی مدلهای دقیق تر از تشکیل جزایر ستاره ای بزرگ که در سراسر جهان گسترده شده اند به ما عرضه خواهند کرد و همچنین خواهند توانست به ما در شناخت بسیار مهم و بنیادی فیزیک درون- اتمی کمک کنند. نوترونیوی مایورانا در توضیح برای اینکه چرا منشاء جهان از ماده ای تشکیل شده که بر ضدماده خود فایق آمده است کمک خواهد کرد و به ما در خصوص چگونگی تولد دنیایی که در آن زندگی می کنیم اطلاعات می دهد. نتایج این آزمایش می توانند به کشف اسرار ماده تاریک کمک کنند."
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی