انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 428)
پنج شنبه 27/8/1389 - 11:12 -0 تشکر 251860
آمار رشد طلاق دو برابر ازدواج است

 
 

به گزارش ایلنا، مركز مطالعات راهبردی این سازمان بر اساس مطالعات انجام شده در مورد وضعیت ازدواج و طلاق در استان های مختلف طی سال های ۸۳ تا ۸۸ ، اعلام كرد: اغلب استان ها رشد منفی در ازدواج داشته اند، اما در مجموع در چند سال گذشته نرخ رشد ازدواج در كشور در حال افزایش بوده كه البته میزان رشد آن كم است.

مقایسه آمار ۶ ماهه اول سال ۸۸ با سال ۸۹ نشان می دهد كه ازدواج ۳.۲درصد و طلاق ۶.۲ در صد رشد داشته است.

بر اساس آخرین آمار ثبت احوال، امسال نرخ طلاق دو برابر نرخ ازدواج در كل كشور بوده است چنان كه مطالعات انجام شده بر روی نرخ رشد۳.۲ درصدی ازدواج نشان داده است كه در شهرها ازدواج رشد منفی داشته، این در حالی است كه در روستاها شاهد رشد مثبت ۱۱.۸درصدی بودیم كه در مجموع نرخ رشد ۳.۲درصدی ازدواج را در شهر و روستا مشاهده شده است.

بر پایه این گزارش مولفه های مختلفی در مورد دلایل تاخیر ازدواج قابل اشاره است و بر اساس نظرسنجی انجام شده در بین جوانان بر خلاف تصوری كه عوامل اقتصادی را عامل تاخیر ازدواج می دانند، اولین و مهمترین عامل تاخیر ازدواج عوامل فرهنگی است.

همچنین در تحقیقات میدانی صورت گرفته مشخص شده، كه ۲۰.۱ درصد پاسخگویان علت تاخیر در ازدواج را كمی سن می دانند یعنی معتقدند كه سن آنها برای ازدواج كم است. ۱۶.۵درصد ادامه تحصیل را عامل ازدواج نكردن دانسته و در این بین مشكلات اقتصادی در رتبه سوم تاخیر در ازدواج است. بنابراین می توان نتیجه گرفت مشكل اول تاخیر در ازدواج مسایل فرهنگی است.

طبق یافته های دیگر این پژوهش در مورد میزان خواستگاری در بین جوانان، دختران ۶۱درصد سابقه خواستگاری داشتند اما پسرها تنها هفت درصد سابقه خواستگاری در سن ازدواج دارند.

همچنین براساس نظرسنجی انجام شده در شهر تهران مشخص شده كه ۷۲ درصد اولین خواستگاری ها از دختران بین سن۱۶ تا ۲۰ سالگی و ۱۱ درصد نیز قبل از سن ۱۶ سالگی رخ داده است، به این ترتیب ۸۳ درصد اولین خواستگاری ها قبل از سن ۲۰ سالگی رخ داده است. از این رو اغلب خانواده ها یا دختران معتقدند كه سن شان برای ازدواج مناسب نیست.

این عدم پذیرش ازدواج یك عامل فرهنگی در بین خانواده ها محسوب می شود به این معنی كه در ذهن خانواده ها و دختران، ازدواج عاملی مقابل تحصیل جوان است و فرد تصور می كند كه با وجود تحصیل، امكان ازدواج برای شخص میسر نیست كه در نهایت این نوع طرز تفكر منشاء فرهنگی داشته و البته نیازمند تحلیل و بررسی است.

۴۵ درصد طلاق ها با دوستی های قبل از ازدواج در ارتباط هستند

در بخش دیگر این گزارش آمده حدود ۴۵ درصد از طلاق ها به نحوی با آشنایی هنگام ازدواج مرتبط بوده كه به دو روش دوستی یا آشنایی در محل كار و تحصیل واقع شده است. یكی دیگر از مسائلی كه در نظرسنجی موردی طلاق بررسی شده بحث موفقیت خانواده با ازدواج زوج های در آستانه طلاق بوده كه بر اساس آن اغلب ازدواج های منجر به طلاق از ابتدا با مخالفت خانواده روبرو شده است.

هر چه دوره نامزدی طولانی تر باشد امكان وقوع طلاق كمتر است

گزارش حاضر در مورد عوامل پایداری ازدواج نیز مشخص كرد كه هرچه طول مدت نامزدی طولانی تر شود طلاق كاهش می یابد.

براساس این تحقیقات می توان به این نتیجه رسید كه بیشترین عوامل در تاخیر ازدواج و افزایش طلاق در كشور ریشه فرهنگی دارد. از این رو می توان با تقویت عوامل مثبت فرهنگی در ازدواج و خذف موانع منفی، ازدواج به هنگام و پایدار را در خانواده ها و جامعه نهادینه كرد.

بر اساس پژوهش های انجام شده در مورد وضعیت ازدواج حدود ۱۷ میلیون جوان در سن ازدواج در كشور وجود دارند.

منبع :خبرگزارى ایلنا

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

پنج شنبه 27/8/1389 - 11:31 - 0 تشکر 251862

با سلام
ممنون از ایجاد این مبحث.
به نظر من به جای اینکه برای ازدواج اینقدر تبلیغ میکنند اول باید بروند معضل طلاق رو حل کنند. چون آدم مجرد باشه به نظرم بهتره تا اینکه مطلقه باشه. با بالا رفتن طلاق شاید به نوعی فساد هم بیشتر بشه.
فقط میگن ازدواج آسان و بهنگام دیگه نمیگن باید فکر بعدش را هم کرد از اینور آمار ازدواج رو میخوان بالا ببرن ولی بجاش آمار طلاق میره بالا .
وقتی هر ساعت 15 طلاق رخ میده دیگه باید به قضیه پی برد.
علت این امر این است که جوون ها مسئولیت پذیر نیستند و دوم اینکه کم طاغت شدند و از طرفی هم بعضی جوانان تنوع طلب شدند. فشار اقتصادی هم خودش یک علت است.
به هر حال امیدوارم شاهد این باشیم که از هر 30 ازدواج یکی به طلاق ختم شود نه از هر 3 ازدواج.

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی