انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 504)
جمعه 21/8/1389 - 20:44 -0 تشکر 250289
پیشگامی حوزه در طب اسلامی

با سلام

 استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران گفت: در خصوص راه اندازی پایه‌های طب اسلامی در کشور، حوزه علمیه باید در وسط میدان بوده و پیش قدم باشد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، سید سعید اسماعیلی، از استادان دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران، در دومین نشست از سلسله نشست‌های طب سنتی که روز گذشته در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، با تأکید بر این‌که علمی که از تعالیم ائمه(ع) به دور باشد با اشتباه و غلط همراه خواهد بود، اظهار داشت: بشر در هر علمی که بدون توجه به تعالیم ائمه حرکت کرده و در ظاهر پیشرفت کرده آن علم خالی از اشکال و اشتباه نبوده است از این رو برای دستیابی به علم صحیح باید به ائمه متوسل شویم و از تعالیم آنها بهره ببریم.

وی با بیان این‌که در درمان بیمار باید نظام اسباب و عللی جهان هستی فراهم شود، ابراز داشت: مردم باید آموزش ببینند که درست است خدا درد و درمان را به انسان می دهد؛ اما با این وجود مراجعه به طبیب جهت برقراری نظام اسباب و عللی ضروری است؛ از این رو شاهد هستیم که ائمه نیز در هنگام بیماری به طبیب مراجعه می‌کردند ولی این امر ناشی از جهل ائمه نبود بلکه تلاشی برای برقراری همین نظام اسباب و عللی به شمار می رفت.

تفکیک بین طب اسلامی و سنتی توهین به طب سنتی نیست
اسماعیلی با بیان اینکه تفکیک بین طب اسلامی و سنتی توهین به طب سنتی نیست، بیان داشت: طب سنتی ایران بسیار موفق بوده و درمان بیماری های مردم نسبت به طب جدید موفق تر بوده اما با این جدایی و تفکیک می خواهیم جایگاه طب سنتی را مشخص کنیم تا دچار اشتباه نشویم.

وی با تأکید بر اینکه هیچ گاه قرآن و حدیث به عنوان مرجع در کتاب های طبی مسلمانان بعد از اسلام مطرح نبوده است، خاطر نشان کرد: در کتاب های متأخرین روایات طبی بیشتری بیان شده اما باز هم این روایان مبنای اصلی نبوده است زیرا ابتدا مطالب را بیان کرده و در ادامه روایتی را نقل می کنند.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه اصول و مبانی استخراج شده از قرآن در منابع طبی موجود نیست، افزود: حجم کتاب های یونانی ترجمه شده عرصه را در اختیار طب اسلامی قرار نداده است از این رو تفکیکی بین اسلام و طب ایجاد شد.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی