انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 1712)
جمعه 21/8/1389 - 20:34 -0 تشکر 250284
مقایسه تاثیر محلول بتادین و دكوسپت بر آلودگی دست تیم جراحی و بروز عفونت زخم جراحی

شستشوی دست افراد تیم جراحی یكی از تدابیر مهم مراقبتی در پیشگیری از بروز عفونت های بعد از عمل است. منظور از اسكراب جراحی رفع آلودگی (میكروارگانیسم موجود بر سطح) از دست و ساعد افراد تیم جراحی است، كه در نتیجه آن احتمال عفونت ثانویه در زخم جراحی كاهش می یابد. اسكراب به دو صورت مكانیكی و شیمیایی می باشد، كه در مرحله شیمیایی از محلولهای اسكراب مانند بتادین، ضدعفونی كننده های الكلی و محلول كلروهگزادین و دیگر موارد می توان استفاده نمود. روش اسكراب معمول در اتاق عمل های ایران با استفاده از محلول بتادین می باشد. این پژوهش با هدف مقایسه تاثیر محلول بتادین و دكوسپت بر آلودگی دست افراد تیم جراحی در بیمارستان آموزشی لقمان حكیم وابسته به دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی انجام گرفت.
مواد و روشها: مطالعه حاضر پژوهشی از نوع كارآزمایی بالینی است كه بر روی نمونه های در دسترس از كادر اطاق عمل و دانشجویان كاردانی اطاق عمل به تعداد 30 نفر انجام گرفت. هر یك از افراد تحت بررسی در دو نوبت به فاصله یك هفته، یك بار با بتادین و بار دوم با محلول دكوسپت اسكراب كردند. كلیه اعضای تیم جراحی كه در یك عمل جراحی مشاركت داشتند به یك روش ومحلول اسكراب كردند. جمع آوری اطلاعات از طریق نمونه برداری از دست افراد قبل و بعد از شستشوی دست جهت اولین عمل موظف، آموزش اسكراب (شستشوی دست با آب و صابون، آبكشی و خشك كردن كامل، كاربرد 15 میلی لیتر محلول در طی سه مرحله (در هر مرحله 5 میلی لیتر و یك دقیقه زمان)، آبكشی و خشك كردن كامل، قرار دادن نمونه در ظروف محیط كشت و ارسال آن به آزمایشگاه در شرایط استاندارد، درج نتایج آزمایشگاهی صورت گرفت.
یافته ها: تجزیه و تحلیل اطلاعات نشان داد كه در خصوص تاثیر دو ماده بتادین و دكوسپت بطور مجزا در قبل و بعد از شستشو بروی كوكسی های گرم مثبت، باسیلهای گرم منفی، قارچ اختلاف معنی دار می باشد (p=0.0001) در خصوص كوكسی های گرم منفی و باسیل های گرم مثبت كلیه موارد در قبل و بعد از شستشو منفی می باشد. مقایسه تاثیر این دو ماده بر آلودگی دست قبل و بعد از شستشو با این دو ماده اختلاف معنی داری را نشان نمی دهد.
بحث و نتیجه گیری: نتایج حاصل از بررسی نشانگر آن است كه هر دو محلول بر روی آلودگی دست تاثیر دارند

به نام خدایی که مرا آفرید به نام خدایی که بهم از روح خودش بخشید 

 

با ذکرش همیشه آغاز کردم و با یادش روزی زندگیم را به پایان می برم

اطلاعیه:یکی از مدیران در پیام خصوصی درخواست داده بود ایدی یاهو مسنجرمو بزارم اما نمیدونم مدیر کدوم انجمن هست ایشون چون هیچ نامی ازشون ارسال نشده در هر صورت ایدی من در یاهو hasanja55 هست 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی