انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 710)
جمعه 21/8/1389 - 8:37 -0 تشکر 250162
داستانی تکان دهنده از توفیق توبه

جناب آقا میرزا ابوالقاسم مزبور از مرحوم اعتماد الواعظین تهرانى - علیه الرحمه -نقل نمود که فرمود در سالى که نان در تهران به سختى دست مى‌آمد، روزى میرغضب باشى ناصرالدین شاه به طاق آب انبارى مى‌رسد و صداى ناله سگ هایى را مى‌شنود،پس از تحقیق مى‌بیند سگى زاییده و بچه هایش به او چسبیده و چون در اثر بى خوراکى شیر ندارد، بچه هایش ناله و فریاد مى‌کنند.

میرغضب باشى سخت متأثر مى‌شود، از دکان نانوایی که در نزدیکى آن محل بود، مقدارى نان مى‌خرد و جلویش مى‌اندازد و همان‌جا مى‌ایستد تا سگ مى‌خورد و بالاخره شیر مى‌آورد و بچه هایش آرام مى‌گیرند.

میرغضب باشى مقدار خوراک یک ماه آن سگ را از آن نانوایى مى‌خرد و نقدا پولش را مى‌پردازد و مى‌گوید هر روز باید شاگردت این مقدار نان به این سگ برساند و اگر یک‌روز مسامحه شود از تو انتقام مى‌کشم.

در آن اوقات با جمعى از رفقایش میهمانى دوره اى داشتند به این تفصیل که هر روز عصر، گردش مى‌رفتند و تفرج مى‌کردند و براى شام در منزل یکى با هم صرف شام مى‌نمودند تا شبى که نوبت میرغضب باشى شده ]او[ زنى داشت که تقریبا در وسط شهر تهران خانه‌اش بود و وسایل پذیرایى در خانه اش موجود بود و زنى هم تازه گرفته بود و نزدیک دروازه شهر منزلش بود.

به زن قدیمى خود پول مى‌دهد و مى‌گوید: امشب فلان عدد میهمان دارم و براى صرف شام مى‌آییم و باید کاملا تدارک نمایى، زن قبول مى‌کند و ]میرغضب‌باشی[ طرف عصر با رفقایش بیرون شهر رفته تفرج مى‌کردند.

تصادفا تفریح آن روز طول مى‌کشد و مقدار زیادى از شب مى‌گذرد. هنگام مراجعت،رفقایش مى‌گویند دیر شده و سخت خسته شدیم، همین در دروازه که منزل دیگر تو است مى‌آییم.

میرغضب باشى مى‌گوید: این‌جا چیزى نیست و در خانه وسط شهرى کاملا تدارک شده، بایدآن‌جا برویم. بالاخره رفقا راضى نمى شوند و مى‌گویند: ما امشب در این‌جا مى‌مانیم و به مختصرى غذا قناعت مى‌کنیم و آن‌چه در آن خانه تدارک کرده اى براى فردا. میرغضب باشى ناچار قبول مى‌کند و مقدارى نان و کباب مى‌خرد و آن‌ها مى‌خورند و همان‌جا مى‌خوابند.

هنگام سحر، از صداى ناله و گریه بى اختیارى میرغضب باشى، همه بیدار مى‌شوند و از او سبب انقلاب و گریه اش را مى‌پرسند، مى‌گوید: در خواب، امام چهارم حضرت سجادعلیه السلام را دیدم، به من فرمود: احسانى که به آن سگ کردى مورد قبول خداوند عالم شد و خداوند در مقابل آن احسان، امشب جان تو و رفقایت را از مرگ حفظ فرمود؛ زیرا زن قدیمى تو از خشمی که به تو داشت، سمى تدارک کرده و در فلان محل از آشپزخانه گذاشته بود تا داخل خوراک شما کند، فردا مى‌روى آن سم را برمى دارى و مبادا زن را اذیت کنى و اگر بخواهد، او را به خوشى رها کن.

دیگر آن‌که: خداوند تو را توفیق توبه خواهد داد و چهل روز دیگر به کربلا سر قبر پدرم حسین علیه السلام مشرف مى‌شوى.

پس صبح به رفقا مى‌گوید: براى تحقیق صدق خوابم، بیایید به خانه وسط شهرى برویم. باهم مى‌آیند. چون وارد مى‌شود، زن تعرض مى‌کند که چرا دیشب نیامدى ؟ به او اعتنایى نمى‌کند و با رفقایش به آشپزخانه مى‌روند و به همان نشانه‌اى که امام علیه السلام فرموده بود، سم را بر مى‌دارد و به زن مى‌گوید: دیشب چه خیالى در باره ما داشتى؟ اگر امر امام علیه السلام نبود از تو تلافى مى‌کردم لکن به امر مولایم با تو احسان خواهم کرده، ]حال[ اگر مایلى در همین خانه باش و من با تومثل این‌که چنین کارى نکرده بودى رفتار خواهم کرد و اگر میل فراق دارى تو را طلاق مى‌دهم و هرچه بخواهى به تو مى‌دهم.

زن مى‌بیند رسوا شده و دیگر نمى تواند با او زندگى کند، طلب طلاق مى‌کند، او هم باکمال خوشى طلاقش مى‌دهد و خوشنودش کرده رهایش مى‌کند.

از شغل خودش هم استعفا مى‌دهد و استعفایش مورد قبول واقع مى‌شود. آن‌گاه مشغول توبه و اداى حقوق و مظالم گردیده و پس از چهل روز به کربلا مشرف مى‌شود و همان جا مى‌ماند تا به رحمت حق واصل مى‌گردد.

آثار احسان به مخلوقات خداوند عالم هر چند حیوانى مانند سگ باشد در روایات بسیار است و گاه مى‌شود که آن احسان، سبب عاقبت به خیرى و مغفرت الهى مى‌گردد.

منبع: کتاب داستان‌های شگفت،آیت الله شهید دستغیب

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

جمعه 21/8/1389 - 14:52 - 0 تشکر 250206

برای رسیدن به مقام توبه هم باید سعی کرد و چیزی داشت تا آن وسیله برای رسیدن به مقام توبه بشود.

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

سه شنبه 2/9/1389 - 15:59 - 0 تشکر 253370

سلام دوست عزیز لطفاً یه سری به انجمن طنز و سرگرمی بزن و مبحث " نقد انجمن طنز و.." رو بخون! فوری فوری منتطرم! ممنون!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی