دانش و فن آوری (بازدید: 373)
دوشنبه 17/8/1389 - 17:15 -0 تشکر 249122
ساخت شناور تحقیقاتی تا 2 سال آتی/ ایجادایستگاه تحقیقاتی در قطب‌جنوب


رئیس موسسه ملی اقیانوی شناسی با اشاره به جزئیات ساخت اقیانوس پیمای تحقیقاتی گفت: این اقیانوس پیما ظرف 2 سال آینده تحویل داده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر وحید چگینی در نشست خبری ظهر امروز یکشنبه با اشاره به اجرای پروژه ساخت اقیانوس پیمای تحقیقاتی در این موسسه، افزود: در این زمینه قراردادی میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ساخت این اقیانوس پیما به امضا رسید که وزارت علوم ساخت این اقیانوس پیما را به موسسه ملی اقیانوس شناسی واگذار کرد.

وی به اقدامات این موسسه در زمینه اجرایی کردن پروژه اشاره کرد و اظهار داشت: پس از بررسی سوابق سازندگان داخلی و خارجی و دعوت از آنها برای پیشنهاد ساخت این شناور تصمیم گرفته شد تا این اقیانوس پیما در داخل کشور توسط شرکتهای فعال در این حوزه اجرایی شود.

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی از نهایی شدن شرکت سازنده این اقیانوس پیما خبر داد و خاطر نشان کرد: سازمان صنایع دریایی به عنوان سازنده اولین شناور تحقیقاتی کشور انتخاب شد.

وی هزینه ساخت، تجهیز و نگهداری این اقیانوس پیما را 17 میلیارد تومان برآورد کرد و یاداور شد: برای ساخت این اقیانوس پیما 10 میلیارد تومان در نظر گرفته شد از 7 میلیارد باقیمانده، مبلغ 3 میلیارد از سوی موسسه تامین می شود و 4 میلیارد نیز کسری بودجه داریم که تا چند روز آینده به اطلاع معاون علمی ریاست جمهوری می رسد.  

چگینی همچنین از راه اندازی ناوگان تحقیقاتی درکشورخبر داد و در این باره توضیح داد: ایجاد ایستگاه تحقیقاتی درقطب جنوب یکی از برنامه های آتی این موسسه است که در این راستا نیاز به ایجاد ناوگان تحقیقاتی هستیم.

رئیس موسسه ملی اقیانوس شناسی خاطر نشان کرد: علاوه بر ساخت اقیانوس پیمای تحقیقاتی، مذاکره با سازندگان داخلی از بخشهای خصوصی و دولتی و برخی از ارگانهای دریایی برای خرید و ساخت شناورهای تحقیقاتی کوچکتر برای به کارگیری در آبهای خلیج فارس و دریای خزر انجام شده است.
 
 

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 22/9/1389 - 16:49 - 0 تشکر 261723

ایجاد اولین دانشگاه شناور ایران در آبهای جنوب/ جزئیات شناور تحقیقاتی کشور
رئیس مرکز ملی اقیانوس شناسی از ایجاد اولین "دانشگاه شناور" ایران در آبهای خلیج فارس پس از ساخت اولین شناور تحقیقاتی جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

وحید چگینی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این خبر درباره سابقه دانشگاههای شناور در دنیا گفت: در برخی کشورهای پیشرفته در اروپا و آمریکا معمول است دانشگاههایی که تجهیزات شناور تحقیقاتی دارند از آن وسیله برای آموزش دانشجویان و دانش آموزان استفاده می کنند. روسیه نیز از گذشته در حوزه اقیانوس شناسی بسیار قوی بوده و کشتی‌های تحقیقاتی و امکانات بسیار خوبی دارد و بودجه لازم را اختصاص داده‌اند.

رئیس مرکز ملی اقیانوس شناسی درباره ساز و کارهای دانشگاه شناور گفت: دانشگاه شناور با استفاده از یک دستگاه شناور و کشتی مناسب با امکانات و تجهیزات تحقیقاتی لازم ایجاد می شود تا دانشجویان و دانش آموزان برای یادگیری کار با آن دستگاهها و ادوات، آشنایی با محیط دریا و موجوداتی که در آن زندگی می کنند یا آگاهی از فرآیندهایی که در دریا اتفاق می افتد آموزش ببینند.

وی دانشگاه شناور را زمینه ای برای ترویج فرهنگ دریایی دانست و افزود: نمی توان دانشگاه شناور را با قایق های کرایه ای ایجاد کرد و باید کشتی با ابعاد و تجهیزاتی داشته باشیم تا بتواند تعداد قابل توجهی را در خود جای دهد و امکانات مناسب از نظر ایمنی و آموزشی داشته باشد تا بتوان دانشجویان و دانش آموزان را برای انجام مطالعات و تحقیقات به داخل دریا اعزام کرد.

دانشگاه شناور در خارج از کشور

چگینی از تجهیز کشور تا دو سال دیگر به کشتی تحقیقاتی و بکارگیری آن در آبهای جنوب کشور خبر داد و به مهر گفت: مقرر شده شناور تحقیقاتی تا دو سال دیگر توسط مجموعه سازمانهای صنایع دریایی ساخته شود. بخشی از ظرفیت این شناور تحقیقاتی به عنوان یک دانشگاه شناور استفاده می شود و دانشجویان دانشگاههای دریایی و دانش آموزان بخصوص آنها که در مناطق ساحلی تحصیل می کنند آموزش ببینند.

رئیس مرکز ملی اقیانوس شناسی طول این شناور تحقیقاتی را 50 متر عنوان کرد و به مهر گفت: فضای این شناور تحقیقاتی به اندازه ای است که بتواند تعدادی متخصص و دانشجو را برای آموزش و کار تحقیقاتی به داخل آب ببرد.

وی درباره ایجاد دانشگاه شناور در آبهای شمال کشور نیز گفت: در صدد هستیم بودجه ای جذب کنیم تا یک شناور تحقیقاتی نیز در آبهای شمال کشور داشته باشیم. در این راستا باید مسئولان کشور را برای اختصاص بودجه قانع کنیم.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی