دانش و فن آوری (بازدید: 372)
دوشنبه 17/8/1389 - 16:49 -0 تشکر 249111
کشف ردپای یک بچه دایناسور با قدمت 148 میلیون سال


دانشمندان اعلام کردند موفق به کشف ردپای بچه دایناسوری به اندازه یک سگ چینی در کنار رد پای پدر یا مادرش شده اند که در حدود 148 میلیون سال پیش بر روی منطقه ای که امروز به یک تپه کوچک در دنوور تبدیل شده زندگی می کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان موزه تاریخ طبیعی آمریکا در نشست سالانه انجمن زمین شناسی آمریکا در دنوور اعلام کردند این اثر دیرینه شناسی در نزدیکی شهر موریسون یافته شده و فکر می کنند این ردپا که در نزدیکی ردپای یک دایناسور بالغ کشف شده به گونه "آپاتوساروسها" تعلق دارد، آپاتوساروسها دایناسورهای گردن بلند و عظیمی بوده اند که گیاهخوار بوده و زمانی به "برونتو ساروسها" شهرت داشتند.

این دایناسورها در بزرگسالی ابعادی بسیار عظیم داشته و با سه اتوبوس برابری می کرده اند. به گفته محققان موزه تاریخ طبیعی دنوور، فاصله میان هر دو قدم بچه دایناسور دو برابر قدمهایی است که تا به حال کشف شده است و این نشان می دهد دایناسور با سرعتی پایین در حال دویدن بوده است.
 

 
 
اما در عین حال اثر پاهای دایناسور به اندازه ای است که اگر یک لیوان بزرگ را بر روی آن قرار دهیم به راحتی آن را پوشش می دهد. همچنین آثار به جا مانده تنها نشان دهنده پاهای عقبی بچه دایناسور هستند و این نشان می دهد یا دایناسور در حال دویدن بر روی پاهای عقبی خود بوده و یا رد پاهای عقبی، اثر رد پاهای جلویی او را در هنگام دویدن از بین برده است.

این اثر در واقع می تواند به یکی از بحثهای مهم دیرینه شناسان که از گذشته بر سر توانایی این گونه از دایناسورها در راه رفتن بر روی پاهای عقبی شان آغاز شده، خاتمه دهد. به گفته محققان بر اساس تعاریف علمی که از دویدن وجود دارد، نمی توان گفت این دایناسور کوچک در حال دویدن بوده، اما در صورتی که این بچه دایناسور کوچک را به همان حالی که اثر رد پایش از آن به جا مانده، در برابر خود ببینید، با خود می گویید این بچه دایناسور در حال دویدن است.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، محققان قصد دارند برای درک بهتر بیومکانیک این دایناسور کوچک و یافتن شیوه دویدن این جاندار ما قبل تاریخ مطالعات بیشتری انجام دهند.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی