انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 196)
دوشنبه 17/8/1389 - 16:25 -0 تشکر 249101
برخورد دهنده بزرگ "بیگ بنگهای" کوچک خلق کرد


برخورد دادن دو پروتون در سرعت بالا می تواند بسیار هیجان انگیز باشد، اما محققان برخورد دهنده بزرگ هادرون قصد دارند با تغییر دادن ذرات برخورد دهنده به یونهای سرب، از این برنامه روزانه برای مدتی دست کشیده و سفری به گذشته جهان داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برخورد دهنده بزرگ هادرون طی برنامه ای که در ماه جاری آغاز شده و برای چهار هفته ادامه خواهد داشت، یونهای سرب را با سرعتی بالا با یکدیگر برخورد خواهد داد، تا یک سری از انفجارهای بزرگ یا "بیگ بنگهای" مینیاتوری را به وجود آورد، به این شکل دانشمندان قادر خواهند بود پلاسمای کوارک-گلوئن را که پس از به وجود آمدن جهان هستی برای کسری از ثانیه به وجود آمده را مورد بررسی قرار دهند.

برخوردهای پروتونی که تا به حال انجام گرفته، با ایجاد ذرات جدید و متفاوت کوه هایی از اطلاعات را در اختیار دانشمندان قرار داده است که حتی برخی از آنها پیش از این دیده یا شناخته نشده بودند اما برخورد دادن یونهای سرب کاملا متفاوت خواهد بود، زیرا این یونها از هسته اتمی تشکیل شده و تنها یک ذره تحت اتمی نیست، بلکه جرم آنها بسیار بزرگتر است. افزودن جرم بیشتر به مشهورترین معادله انیشتین بر روی میزان انرژی تولید شده نیز تاثیر می گذارد.

این برخوردهای یونی و پرانرژی بسیار کوتاه مدت، اما پر حرارت خواهند بود. در واقع این برخوردها باید پر حرارت ترین برخوردهایی باشند که تا به حال صورت گرفته اند. در آزمایشهایی قبلی که در برخورد دهنده یونهای سنگین در لابراتوار ملی بروکهاون انجام گرفته، پس از برخورد یونهای طلا با یکدیگر، حرارت به چهار تریلیون کلوین درجه، حرارتی 250 هزار برابر حرارت هسته خورشید رسید، در حالی که حرارت نهایی در آزمایش برخورد هنده بزرگ هادرون باید از این نیز بیشتر باشد.

چرا باید چنین حرارتی به وجود بیاید؟ زیرا این درست همان درجه حرارتی است که پس از انفجار بزرگ در جهان به وجود آمده است. در آن زمان بسیار کوتاه در حدود 13.75 میلیارد سال پیش ماده در حالتهای جامد، مایع و گاز وجود نداشت و در عوض در قالب شیرابه ای از کوارک-گلوئن وجود داشته است. به عبارتی حرارت ناشی از انفجار بزرگ ماده هسته ای اتمها را ذوب کرده و موجب آزاد شدن ذرات درون آن شده است. دست کم این چیزی است که دانشمندان از آن دوره زمانی مجسم می کنند، اما به دلیل اینکه انفجار بزرگ پدیده ای نیست که هر روز بتوان شاهد آن بود، هیچکس اطلاعات و جزئیات دقیقی از آن در اختیار ندارد.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، اما در صورتی که دانشمندان در برخورد دهنده بزرگ هادرون بتوانند برخورد یونهای سرب را به درستی اجرا کنند، می توانند این آمیزه کوارک-گلوئن را مورد بررسی بیشتر قرار دهند.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی