فرهنگ پایداری (بازدید: 459)
چهارشنبه 12/8/1389 - 8:14 -0 تشکر 247550
پیگیری سرنوشت مفقود الاثر ها

ژنو میزبان مذكرات ایران و عراق برای پیگیری سرنوشت مفقودالاثرها
نمایندگان ایران و عراق برای بررسی سرنوشت مفقودان جنگ تحمیلی در شهر ژنو باهم دیدار كردند. به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری‌ها، نمایندگان ایران و عراق نشست مشتركی را در سطح عالی با موضوع تعیین سرنوشت افراد مفقود الاثر جنگ تحمیلی به پایان بردند. این نشست تحت نظارت كمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی برگزار شد. براساس بیانیه مطبوعاتی كمیته صلیب سرخ جهانی كه در شهر امان پایتخت اردن منتشر شد؛ در این نشست پیشرفت زیادی در زمینه تعیین سرنوشت افراد مفقودالاثر در جنگ هشت ساله عراق و ایران به دست آمد. این بیانیه اضافه می‌كند: این نشست پس از یادداشت تفاهم ایران، عراق و صلیب سرخ جهانی در آبان‌ماه 1387 بالاترین نشست در نوع خود به شمار می‌رود كه از روز چهارشنبه گذشته كار خود را آغاز كرد. براساس توافق جدید میان ایران و عراق، جستجو برای پیدا كردن اطلاعاتی درباره افرادی كه در گذشته به عنوان اسیر جنگی ثبت نام شده‌اند یا باید با این عنوان ثبت نام می‌شدند به علاوه افراد مفقود الاثر و شناسایی پیكرهای نظامیان دو كشور، سرعت می‌یابد. "ایریك ماركلای" معاون رئیس عملیات صلیب سرخ جهانی در منطقه خاورنزدیك و مدیترانه با استقبال از این پیشرفت ایجاد شده در مذاكرات نمایندگان ایران و عراق، از تعهدات ارائه شده توسط دو كشور استقبال كرد. پس از توافق آبان‌ماه 1387 ایران و عراق تاكنون، پیكرهای بیش از 250 نفر، تحت نظارت صلیب سرخ جهانی میان دو كشور مبادله شد و اطلاعاتی درباره دو هزار نفر از مفقودان جنگ هشت ساله نیز به دست آمد. همچنین صلیب سرخ جهانی به آموزش كاركنان پزشكی قانونی برای شناسایی پیكرهای نظامیان دو كشور اقدام و وسایل و تجهیزات ویژه‌ای را در این زمینه به آزمایشگاه‌های پزشكی قانونی ایران و عراق ارائه كرد. یادآور می‌شود با گذشت 20 سال از پایان جنگ ایران و عراق همچنان دهها هزار خانواده ایرانی و عراقی منتظر دریافت اطلاعاتی از سرنوشت فرزندان خود هستند. صلیب سرخ جهانی در بیانیه خود تاكید كرده است كه این نهاد بین‌المللی همچنان به حمایت از دولت‌های ایران و عراق برای كسب اطلاعات درباره سرنوشت شهروندان خود ادامه می‌دهد.

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی