انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 661)
سه شنبه 11/8/1389 - 23:23 -0 تشکر 247533
اصفهان مأمن هنر مندان

شهر اصفهان در  روزگار تجلّى‏گاه ظهور استعداد و نبوغ جلوه‏های ارزشمند و بلند مرتبه علم و ادب و هنر بوده است و با جذب استعدادهای شكوفان فرهنگی و تمدنی دیگر شهرها هزاران دانشمند و ادیب و هنرمند را در خود پرورش داد ه و جایگاه ابدی آنان این شهرگردید. افرادی همچون صاحب بن عَبّاد، ابونُعیم اصفهانی، جمال‏الدّین عبدالرّزاق و كمال‏الدّین اسماعیل، مافروخی اصفهانی، باباركن‏الدّین بیضاوی، حكیم میرابوالقاسم فندرسكی، آقا حسین خوانساری، آقاجمال خوانساری، بهاءالدّین محمّد اصفهانی (فاضل هندی)، حكیم ملاّاسماعیل خواجویی، حكیم آقا محمّد بیدآبادی، سیّد محمّد باقر خوانساری چهارسوقی، آخوند كاشی و جهانگیرخان قشقایی به اوج شكوه علمی دست یافته و در این شهر آرمیده ‏اند.پس از اسلام اصفهان گورستان‏های بسیاری همچون آبخشان، طوقچی، سُنبلان و تخت فولاد همچون صدفی این استوانه‏های دانش و تقوا را در خود جای داده، به ویژه قبرستان تخت فولاد مدفن بسیاری از این علما و دانشمندان، شعرا، هنرمندان و ستارگان علم و ادب اصفهان روزگار صفویه مى‏باشد. به همین سبب این گورستان از نظر فرهنگی، تاریخی و هنری جایگاه ویژه ای در میان مزارات جهان اسلام پیدا كرده و پس از گورستان وادى‏السلام نجف، دومین مزار مقدّس شیعه محسوب مى‏گردد.همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در میان تكایای شرقی تخت فولاد، مزار نوینی شكل گرفته كه به نام گلستان شهدای اصفهان نامگذاری شده است. این مزار مقدّس مدفن دلیر مردان شب شكن و استوانه‏های سترگ و جلوه‏های روشن فداكاری و خودگذشتگی مى‏باشد. دلاورمردانی كه برخی از آنان پس از چند سال مجاهدت در جبهه‏های جنگ هشت سالهای كه توسط مزدوران پلید و جنایتكار استكبار جهانی بر ملّت ایران تحمیل گشته‏بود،دربرابردشمن‏متجاوز از خاك ایران اسلامی دفاع كردند. این تندیس‏های مقاومت و نهادهای فداكاری با ایثار خون خود همچون مجاهدان و شهدی صدر اسلام عمّاربن یاسر، مالك بن اشتر، خُزیمة بن ثابت ذوالشهادتین و حُجربن عدی كِنْدی نهال نو پای اسلام را سیراب كردند و با جانفشانى‏هی خود حماسه‏های شگرفی را بر جای گذاشتند و میهن اسلامی را از خطر دشمن متجاوز مصون و محفوظ داشتند.

يکشنبه 16/8/1389 - 12:5 - 0 تشکر 248702

سلام
ممنون دوست عزیز
خوب بود

مست نگاه تو ام 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی