انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 248)
شنبه 8/8/1389 - 17:18 -0 تشکر 246753
شواهد جدیدی از آب در مریخ کشف شد


شنهای سرخ رنگی که کاوشگر کوچک ناسا را در مریخ برای همیشه به دام انداخته اند، نتوانسته اند از فعالیتهای علمی این کاوشگر جلوگیری کنند زیرا اسپیریت به تازگی مدارک جدیدی از وجود آب در این سیاره را به زمین ارسال کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در تصویر موزاییکی که اسپیریت به زمین ارسال کرده بخشی از خاکی را که در برابر کاوشگر اکتشافی مریخی ناسا، مشهور به اسپیریت قرار دارد نمایان است که پس از چند بار تلاش و رانده شدن به سمت عقب برای نجات یافتن از چنگال شنهای نرم سطح مریخ، به ثبت رسیده است.

درخشش و رنگ خاک تازه ای که در بخش مرکزی تصویر دیده می شود نشان دهنده این واقعیت است که این مواد که تا پیش از این در زیر لایه های سطحی مریخ مخفی شده بودند، غنی از سولفات هستند این الگو نشان می دهد که در گذشته آب از میان خاک به سمت پایین حرکت کرده و سولفاتهای آهن دار را با خود حل کرده و به پایین کشانده است.

اسپیریت کوچک و شجاع در حدود یک سال و نیم است که در میان ماسه های مریخ به دام افتاده و برای نجات خود از این دام سرخ رنگ ناامیدانه چرخها و بازوی روباتیکش را حرکت می دهد.
 

 
 
در این میان با چرخش مداوم چرخهای اسپیریت به منظور آزادی، لایه هایی جدید از خاک مریخ آشکار شدند که بررسی های ساختار این لایه های زیرین با لایه های رویی نشانه هایی جدید از وجود آب در مریخ را افشا کردند.

اسپیریت هنوز درون گودالی از آب نیافتاده است اما الگوی سولفاتهای آهن دار در خاک تازه نشان می دهند ظاهرا این مواد به واسطه نشست مایع به سمت پایین کشیده شده اند.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، در صورتی که اسپیریت بتواند زمستان بعدی را تحمل کند، مدت زمانی که این کاوشگر به خواب زمستانی فرو خواهد رفت، می تواند پس از بیداری تحقیقات علمی ارزشمندی را برای زمینیان انجام دهد.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی