دانش و فن آوری (بازدید: 362)
شنبه 8/8/1389 - 16:50 -0 تشکر 246738
چینی‌ها مالک پرسرعت ترین ابررایانه جهان شدند


چینی ها با ارائه ابررایانه ای جدید، آمریکا را از مقام مالکیت پر سرعت ترین ابررایانه جهان به پایین کشیدند و خود را به عنوان دارنده پر سرعت ترین رایانه جهان معرفی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایالات متحده آمریکا از این پس دیگر مالک پر سرعت ترین ابررایانه جهان نیست، زیرا رایانه ای به نام "تیانهه-1A" توسط چینی ها ارائه شده است که می تواند محاسبات را با سرعتی بسیار بالاتر از ابررایانه جاگوار لابراتواری در تنسی آمریکا انجام دهد.

این رایانه جدید از توانایی اجرای محاسبات با سرعت 2.507 پتافلاب برخوردار است، این در حالی است که جاگوار، سریعترین ابررایانه جهان پیش از "تیانهه" در محاسبات سرعتی برابر 1.75 پتا فلاب داشت.

بر اساس تحلیلهایی که در زمینه جهان تکنولوژی انجام گرفته، رکورد جدید ابررایانه چینی ها بر روی نقش چین به عنوان یکی از رهبران تکنولوژیکی جهان تاکید می کند.

به گفته شرکت رایانه ای Nvidia ابررایانه تیانهه به عنوان سیستمی با دسترسی آزاد برای استفاده در محاسبات عظیم و گسترده علمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بر اساس گزارش سی ان ان، ابررایانه ها که در اصل تعداد زیادی رایانه متصل به هم هستند، به اندازه ای بزرگ و گسترده اند که می توانند چند اتاق و یا حتی یک انبار کوچک را اشغال کنند. این تجهیزات معمولا برای پردازش مقادیر عظیمی از اطلاعات علمی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال مدلهای هواشناسی از جمله محاسباتی هستند که در لابراتوار های آمریکا بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.
 
 

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 27/8/1389 - 23:59 - 0 تشکر 252046

ساخت سریعترین ابررایانه جهان در چین

سریعترین ابررایانه جهان - "تیانهه یک اِی" (Tianhe-1A) - به دست کارشناسان چین ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی چین (شینهوا)، این ابررایانه قادر به انجام 2.57 کوادریلیون (هر کوادریلیون برابر با یک میلیون میلیارد) محاسبه در ثانیه است.

سرعت این ابررایانه توسط پژوهشگران اروپایی و آمریکایی تأیید شده است.

به گفته یکی از پژوهشگران آمریکایی، ساخت این ابررایانه بدست چین نشانه آن است که ایالات متحده به تدریج در حال از دست دادن موقعیت برتر خود در حوزه فناوری های رایانه ای سطح بالاست.

تا پیش از این، سریع ترین ابررایانه جهان که "جگوار" نامیده می شد متعلق به وزارت نیروی ایالات متحده بود که قادر به انجام 1.75 کوادریلیون عملیات ریاضی در ثانیه است.

منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

جمعه 28/8/1389 - 0:5 - 0 تشکر 252048

تاج قدرت رایانه‌ای بر سر چینیها/ آمریکا افت کرد؛ ایران صعود می‌کند
انتشار مجدد لیست جدید 500 ابررایانه قدرتمند جهان، برتری ابررایانه "تیانهه 1A" کشور چین را به صورت رسمی به تایید رساند و اکنون ابرارایانه جاگوار کشور آمریکا دیگر برترین ابررایانه جهان نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، تیانهه از حداکثر سرعت 2.57 پتافلاب برخوردار است، سرعتی 50 درصد بیشتر از 1.76 پتافلاب ابررایانه جاگوار و به این شکل آمریکایی ها برای رسیدن به رتبه اول جهان در این زمینه بسیار مهم و حیاتی از کشور چین به شدت جا ماندند.

انتشار گزارشهای تایید نشده درباره برتری "تیانهه 1A" از اواخر ماه اکتبر آغاز شد و از آن زمان تا به حال هیچ ابررایانه دیگری نتوانسته خود را به سطح تیانهه رسانده و آن را از میدان به در کند. این ابررایانه که در مرکز ابررایانه ای ملی چین در "تیانژین" قرار گرفته است، بیشترین بخش قدرت پردازشگرانه خود را از تراشه هایی تامین می کند که معمولا در کارتهای گرافیک به کار گرفته می شوند. چینی ها قصد دارند از تیانهه برای پیش بینی آب و هوا و جستجوی میدانهای نفتی زیر آبی استفاده کنند.

از میان چهار ابررایانه برتر لیست جدید، سه ابررایانه از تراشه های کارت گرافیک استفاده می کنند و در مقابل ابررایانه جاگوار که تیانهه 1A با سرعت بالای خود آن را تا رتبه دوم به پایین کشانده است، بیشتر بر پایه CPU های سنتی فعال است.

هفت ابررایانه برتر لیست جدید از توانایی انجام یک پتافلاب محاسبات که با انجام هزار تریلیون محاسبه در ثانیه برابر است، برخوردارند. این لیست همچنین نشان می دهد آمریکا در رتبه بندی ابرقدرتهای رایانه ای جهان در حال تنزل است زیرا تنها پنج دستگاه از 10 دستگاه برتر به آمریکا تعلق دارد، در حالی که در 10 رتبه اول لیست سالهای گذشته نام این کشور نامی غالب به شمار می رفت.

با این حال آمریکا مقام خود را به عنوان کشور دارنده بیشترین ابررایانه های جهان همچنان حفظ کرده است و چین اکنون به مقاوم دوم دست پیدا کرده است، با این حال با توجه به اینکه آمریکا در میان 500 ابررایانه جهان 275 دستگاه داشته و چین توانسته تنها 42 ابررایانه خود را در این لیست بگنجاند، می توان گفت این کشور برای برتری یافتن کامل بر آمریکا هنوز راه درازی در پیش دارد.

جدول 10 ابرررایانه برتر جهان که طی هفته گذشته در قالب لیست جدید 500 ابررایانه برتر جهان منتشر شده، به شرح زیر است:

10 ابررایانه برتر جهان در سال 2010
کشور سرعت نام رتبه
چین  2.57  پتافلاب  Tianhe-1A 1
 آمریکا 1.76  پتافلاب  XT5 Jaguar   2
 چین 1.27  پتافلاب   Nebulae 3
 ژاپن 1.19  پتافلاب   Tsubame 2.0 4
 آمریکا 1.05  پتافلاب   XE6 Hopper 5
 فرانسه  1.05  پتافلاب  Tera 100 6
 آمریکا 1.04  پتافلاب   Roadrunner 7
 آمریکا  0.83  پتافلاب  Kraken XT5 8
 آلمان  0.82  پتافلاب Jugene  9
 آمریکا 0.81  پتافلاب  Cielo  10
بر اساس گزارشی که چند ماه پیش در کنفرانس بین المللی ابررایانه ای 2010 در هامبورگ آلمان ارائه شد ابررایانه جاگوار در رتبه اول، ابررایانه Nebulae چین رتبه دوم، و ابررایانه رادرانر شرکت IBM رتبه سوم را به خود اختصاص داده بودند و تعداد مالکیت ابررایانه های آمریکا از 500 ابررایانه برتر جهان 282 دستگاه بود، اما همانطور که در لیست جدید دیده می شود، جاگوار از رتبه اول به دوم، Nebulae از رتبه دوم به سوم و رادرانر از رتبه سوم به هفتم تغییر مکان داده اند. همچنین تعداد ابررایانه های آمریکایی که در  لیست برترینهای جهان جا گرفته اند از 282 به 275 ابررایانه کاهش پیدا کرده است.

ابررایانه ها امروز به حوزه ای فعال و رقابت خیز تبدیل شده اند و کشورهای زیادی تلاش دارند خود را هرچه سریعتر به این رقابت پرسرعت برسانند زیرا علاوه بر افزایش یافتن اعتبار ملی و قدرت فناوری، ابررایانه های قدرتمند می توانند توان عملیاتی محاسبات و مطالعات علمی کشورها را نیز به شکلی قابل توجه افزایش دهند.

ایران نیز قصد دارد پا به این میدان جهانی بگذارد و بر اساس آنچه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم اختتامیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک کامپیوتر و تجارت الکترونیکی عنوان کرد با اجرای طرح کلان تولید ابر رایانه ملی توسط محققان، ایران به جمع کشورهای دارای برترین ابر رایانه های دنیا می پیوندد و در لیست 500 ابر رایانه برتر جهان قرار خواهد گرفت.

------------------------------------
  گزارش: سمیرا مصطفی نژاد

 ما مي توانيم ....

جمعه 28/8/1389 - 0:7 - 0 تشکر 252049

تولیدابر رایانه ملی/ ابر رایانه ایرانی در بین 500 ابر رایانه برتر دنیا

گروه فناوریهای نوین: ایران بر اساس اظهارات معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرای طرح کلان تولید ابر رایانه ملی توسط محققان به جمع کشورهای دارای برترین ابر رایانه های دنیا می پیوندد و در لیست 500 ابر رایانه دنیا برتر دنیا قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، نسرین سلطانخواه در مراسم اختتامیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک کامپیوتر و تجارت الکترونیکی که پنجشنبه شب برگزار شد با بیان این خبر افزود: طرح کلان ابر رایانه ملی که ایران را جزء کشورهای دارای این فناوری در دنیا قرار می دهد قرار است با مرکزیت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی اصفهان اجرا شود.
وی با تاکید بر اینکه فناوری اطلاعات به عنوان یکی از فناوریهای مهم تخصصی در دنیا بر لبه دانش در حرکت است ادامه داد: فناوری اطلاعات پیشتاز دیگر فناوریها بوده و توانسته حوزه نفوذ خود را در میان تمامی اقشار جامعه گسترش دهد.

سلطانخواه افزود: فناوری اطلاعات به حدی در زندگی و جامعه ایرانی نفوذ پیدا کرده که روز به روز شاهد سرمایه گذاری بخش های مختلف خصوصی و دولتی در این عرصه هستیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش فناوری اطلاعات برگشت پذیر است گفت: فناوری اطلاعات آن قدر متنوع است که همه روزه شاهد تحولات اساسی در این بخش هستیم که این امر علاوه بر جنبه های مثبتی که دارد، عمر فناوریها را کوتاه می کند و باعث می شود برای باقی ماندن در این عرصه سریع تر حرکت کرد.

وی با اشاره به نفوذ فناوری اطلاعات در زیرساختهای دیگر کشور مانند زیرساختهای آب، برق، بانک، پلیس و امنیت افزود: کوچکترین اختلال در فناوری اطلاعات تمامی این زیرساختها را با مشکلات اساسی مواجه خواهد کرد.

سلطانخواه با اشاره به طرح تحول اقتصادی و لزوم استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در این طرح تاکید کرد که رایانه باید به خدمت یارانه ها بیاید.

وی همچنین به اجرای طرح دولت الکترونیک در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: دولت باید دولت الکترونیک را جدی بگیرد و در این زمینه باید از بخش خصوصی حمایت کند تا شاهد فراهم آمدن اقتصاد سودآور در کشور باشیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مورد اقدامات انجام شده در این معاونت نیز از تصویب لایحه حمایت از شرکتهای دانش بنیان نام برد و گفت: برای تبدیل شرکتهای دانش بنیان به بنگاههای اقتصادی این طرح به تصویب رسید و با تاسیس صندوق حمایت از شرکتهای دانش بنیان تلاش برای اجرای این مهم ادامه دارد.

وی با اشاره به طرح کارت هوشمند ملی در کشور نیز اضافه کرد: در این طرح باید تمام توان و برنامه ریزی بخش خصوصی در حوزه نرم افزار، سخت افزار، امنیت و شبکه بکار گرفته شود و پیشنهاد می شود که دولت با تشکیل کنسرسیومی متشکل از بخش دولتی و خصوصی این طرح را اجرایی کند.

وی گفت: معاونت فناوری ریاست جمهوری این آمادگی را دارد که این طرح را عملیاتی کند.

معرفی پرسرعت ترین ابررایانه‌های جهان؛ 12 کشور در لیست برترینها

لیست 500 ابررایانه برتر جهان که هر 6 ماه یک بار منتشر می شود در کنفرانس بین المللی ابررایانه ای 2010 در هامبورگ آلمان ارائه شد که بر این اساس نام ابررایانه های 12 کشور دنیا در این لیست دیده می شود.

به گزارش مهر، در این لیست جدید که با بررسی قدرتمندترین ابررایانه های جهان گردآوری می شود ابررایانه جاگوار در لابراتوار ملی Oak Ridgr وزارت انرژی آمریکا با سرعتی برابر 1.76 پتافلاب (یک پتافلاب = هزار تریلیون محاسبه رایانه ای در یک ثانیه) به عنوان برترین ابررایانه جهان انتخاب شد.

رتبه دوم این لیست به ابررایانه چینی تعلق دارد که در مرکزملی ابررایانه ای چین در شنژن قرار گرفته است. ابررایانه Nebulae با به کار گرفتن پردازشگرهای گرافیکی Nvidia و سی پی یوهای Intel Xeon به سرعت عملیاتی برابر 1.27 پتا فلاب دست پیدا کرده و در رتبه دوم برترینهای جهان قرار گرفته است.

ارتقای این ابررایانه به رتبه دوم این لیست مهم به بهای سقوط ابررایانه رادرانر شرکت IBM از جایگاه پیشینش به رتبه سوم بوده است. رادرانر که در لابراتوار ملی "لس آلموس" قرار دارد از سی پی یو های دو هسته ای AMD Opteron و پردازشگرهای سلولی IBM بهره برده است و سرعتی برابر یک پتافلاب دارد.

از میان 500 ابررایانه برتر جهان در حال حاضر نام 24 ابررایانه از کشور چین به چشم می خورد که از نظر تعداد ابررایانه های برتر نام این کشور را در کنار کشور صنعتی آلمان قرار می دهد. آلمان از نظر تعداد دستگاههای ابررایانه حاضر در لیست منتشر شده در رتبه چهارم قرار دارد.

آمریکا با داشتن 282 ابررایانه به عنوان برترین کشور از نظر بیشترین تعداد ابررایانه ها انتخاب شده و در پی آن نام کشورهای انگلستان و فرانسه در جایگاه های دوم و سوم به ثبت رسیده است. این اولین باری است که یک ابررایانه چینی در میان 10 ابررایانه برتر جهان قرار گرفته است. با این همه آمریکا با در اختیار داشتن ابررایانه جاگوار همچنان جایگاه برتر خود را حفظ کرده است.

مقایسه بی بی سی از سرعت محاسباتی ابررایانه ها با رایانه های معمولی نشان می دهد یک رایانه معمولی قادر است محاسبه یک ثانیه ای یک ابررایانه را در عرض 10 ساعت، محاسبه ای یک دقیقه ای را در عرض 25 روز، محاسبه ای یک ساعته را در عرض چهار سال و محاسبه ای یک روزه را در عرض صد سال به پایان برساند.

کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، عربستان، سوئیس، سوئد، لهستان، کره جنوبی، نیوزیلند، کانادا و ایتالیا کشورهایی هستند که ابررایانه های آنها در این لیست 500 تایی به عنوان پرسرعت ترینهای جهان انتخاب شده است.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی