انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 219)
چهارشنبه 5/8/1389 - 10:55 -0 تشکر 245503
قیمت نهایی برق؟!

كار گروه طرح تحول اقتصادی، قیمت برق برای هر كیلووات ساعت در اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها را 430 ریال تعیین كرد.

بنابراین اگر الگوی مصرف در نیمه دوم سال كه 200 كیلو وات ساعت در هر ماه است را ملاك محاسبه قرار دهیم، مشخص می شود كه افزایش قیمت هر كیلو وات ساعت برق در فرمول جدید، حدود 200 ریال است، بدین ترتیب هم اكنون كه قیمت یارانه ای برق 162 ریال به ازای هر كیلو وات ساعت است، بنابراین بدون احتساب افزایش قیمت سوخت نیروگاهها، می توان قیمت را 362 ریال محاسبه كرد.

براین اساس، قبض برق مشتركانی كه زیر الگو، مصرف دارند و قبل از اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها حدود 3240 تومان محاسبه می شد، بعد از اجرای این قانون به حدود 7240 تومان افزایش می یابد، البته باید به این ارقام، هزینه های جانبی قبوض كه شامل آبونمان و غیره است را نیز اضافه كرد.

 به گزارش مهر، بنا به گفته مسئولان وزارت نیرو، اگر مشتركان شبكه برق كشور بتوانند تنها 10 تا 15 درصد از مصارف خود را كاهش دهند، مشمول تخفیف بیشتری خواهند شد و افزایش قیمت برق آنها به زیر 3 هزار تومان هم می رسد؛ این در حالی است كه صورتحساب های جدید هر چند به صورت تبعیضی-پلكانی محاسبه می شود؛ اما هر چه صرفه جویی بیشتری در مصرف انجام شود، نرخ میانگین صورتحساب كاهش خواهد یافت.

البته مشتركان به راحتی می توانند این كاهش 10 تا15 درصدی را در مصارف خود بدون اینكه خللی در رفاه آنها ایجاد شود، انجام دهند؛ چرا كه قرار بر این است كه با نصب كنتورهای هوشمند و سه تعرفه ای در منازل، قیمت برق به صورت ثابت برای تمامی مقاطع شبانه روز محاسبه نشود، بلكه قیمت در ساعات كم بار در پایین ترین حد خود، در ساعات میان باری متوسط و در ساعت اوج بار در بالاترین حد محاسبه شود، بنابراین اگر خانوارها استفاده از تجهیزات برقی خود از جمله اطو و لوازم الكتریكی غیر ضرور را به ساعات غیر از پیك منتقل كنند، به طور قطع هزینه كمتری را هم بابت برق خواهند پرداخت.

براساس اعلام وزارت نیرو، ساعات كم باری از 11 شب تا 6 صبح، ساعات میان باری از 6 صبح تا 6 عصر و ساعات اوج بار در زمستان از 6 عصر تا 11 شب است. بنابراین اگر مشتركان شبكه برق كشور تنها یك ساعت را از مصارف اوج بار كم كرده و به ساعات میان باری یا كم باری انتقال دهند، منفعت بسیاری در پرداخت قیمت برق خواهند برد.

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی