وبلاگ نویسان (بازدید: 572)
شنبه 1/8/1389 - 14:27 -0 تشکر 244481
*وبلاگ‌نویسی زیر چادرهای عرفات*

 

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

وبلاگ‌نویسی حج، فضای جدیدی ا‌ست كه چندی‌ست با كمك پایگاه معاونت امور فرهنگی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت و پایگاه اطلاع رسانی حج شكل

 گرفته و به توفیقات خوبی هم دست یافته است .

برای بیشتر آشنا شدن با این موضوع ،به مصاحبه زیر توجه فرمایید.

آیا می‌شود گفت روحانیون كاروان‌های حج، نقش مهمی  در وبلاگ‌نویسی ایفا می كنند؟
بله حتما؛ زائرین ما که معمولا اولین و آخرین سفر به سرزمین وحی را تجربه کرده‌اند، پس از سفر مشتاق هستند به یاد این سفر و با خاطرات آن زندگی کنند. وبلاگ‌نویسی روحانیون حج پاسخ به نیازهای زائران و ارتباط دو سویه آنان با همسفران خود است.

یعنی هم زائرین و هم روحانیون كاروان‌های حج به وبلاگ‌نویسی در این زمینه روی آوردند؟
بله. وقتی زائران از سفر معنوی حج باز می‌گردند، بسیاری از آنان در پی کامل نمودن اطلاعات علمی خود بر می آیند، بدیهی است لازمه رسیدن به این هدف، ایجاد ارتباط با مراکز فرهنگی – تخصصی حج و به ویژه روحانیون کاروان ها ضروری می‌نماید.

سالانه یکصد هزار نفر به حج تمتع، هشتصد هزار نفر به عمره مفرده و حدود یک میلیون نفر به عتبات عالیات و سوریه مشرف می شوند. هر کاروان 120 نفره یک روحانی به همراه دارند که به مدت 28 روز در حج و 12 روز در عمره باهم زندگی جمعی دارند. با روحیات روحانی آشنا می‌شوند و روحانی نیز نیازها و تفاوت های فردی  افراد را در می‌یابد كه البته پس از این سفر نیز باید ارتباط استمرار یابد. وبلاگ‌نویسی حج بستری مناسب برای این ارتباط و بهره‌مندی زائران و متصدیان فرهنگی حج می‌باشد.

درمورد این ارتباط بیشتر در این‌مورد توضیح بدید؟
ببینید فریضه حج یکی از بزرگترین و باشکوه‌ترین آئین‌های عبادی است که انجام آن برای هر زن و مرد مسلمان و مستطیع واجب است. این آئین در سرزمینی صورت می‌گیرد که خاستگاه اسلام و مرکز وحی و مقدس ترین سرزمین می‌باشد. حضور در سرزمین مکه و مدینه آروزی هر مسلمانی است و این اماکن آنچنان بر عمق انسانها تاثیر می گذارد که قابل تصور نیست.

یقینا فقط چشمی پاک می‌تواند این صحنه‌های عارفانه و عاشقانه را ضبط و دل و زبانی مخلص می‌تواند آنها را بازگو و به مخاطبان منتقل کند.

به جرات می‌توان گفت به تصویر کشیدن این صحنه های شگرف و بی‌دیل‌، توفیق الهی را می‌طلبد. سفر معنوی حج و عمره و حج‌، با تمام لذایذ و بهره های معنوی خود‌، با جان و دل حجاج آمیخته شده و تا پایان عمر در گوشه ذهن همگان باقی می‌ماند. این مهم زمانی دست یافتنی می‌شود که پس از سفر نیز به یاد و خاطره و مهمتر میثاقی که در کنار بیت العتیق بسته اند را یاد آور شوند.

 
تاکنون چه فضاهایی به طور عملی به وبلاگ‌نویسان زائر و روحانیون كاروان‌ها اختصاص یافته است ؟
پایگاه معاونت امور فرهنگی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت بیش از سه سال است که بخش وبلاگ نویسی ویژه روحانیون کاروان ها را راه اندازی نموده و ستاد عمره دانشچوئی نیز با راه اندازی جشنواره تولدی نو اقدام به جمع آوری وبلاگ‌های زیبا و جذاب و پر تعداد دانشجویان عمره گزار شده است.

پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری نیز به حول و قوه الهی در آینده نزدیک اقدام به برگزاری جشنواره عمومی وبلاگ‌نویسی ویژه زائران‌، روحانیون و کارگزاران زیارتی خواهد نمود.

 
درست؛ شما چه ضرورتی را در دنیای مجازی، دراینگونه‌وبلاگ‌نویسی‌ها می‌بینید؟
پاسخگوئی به پرسش‌های اعتقادی؛ با توجه به اینکه اکثریت زائران به ویژه جوانان در برخورد با فرهنگ حاکم بر سعودی پرسشهائی در ذهنشان ایجاد می‌گردد ضروری است روحانیون با بهترین روش به این پرسش ها در وبلاگ‌ها پاسخ گویند.

پرسش‌های اخلاقی و احکام و مناسک؛ پرسش‌های اساسی که پس از سفر حج باید بدان ها پاسخی قانع کننده و عملی داده شود عبارتند از:  چگونه می‌توان نورانیت این سفر را حفظ کرد؟ چگونه می‌توان با نورانیت حج یک عمر زندگی کرد و با آن نورانیت به دیار باقی شتافت.

همچنین گاهی پس از حج پرسش‌های فقهی برای افراد ایجاد می‌گردد که با ارتباط با روحانی کاروان می توان به پاسخ دقیق آنها دست یافت. راهنمائی زائران برای پربار کردن اطلاعات درباره کتب مقالات و فیلم های حج و زیارت همانند اماکنی که به زیارت آن رفته‌اند.

 
پس اعتقاد دارید كه وبلاگ‌نویسی، در نگه‌داری بهتر آثار معنوی پس از حج خیلی موثر است؟
بله؛ خیلی؛ به اشتراک گذاری تصاویر ناب این سفر، گزارش گفت‌و‌گوهای سازنده با مسلمانان جهان و انعکاس نقطه نظرات آنان جهت حل مشکلات جهان اسلام و تبادل اندیشه و حتی سفرنامه نویسی ( كه در تاریخ می‌بینیم سفرنامه‌های نوشته شده، زوایای پنهان این سفر را به‌خوبی آشکار کرده و در حال حاضر نیز باید از این فرصت و ظرفیت استفاده کرد.)

 
از تأثیرات مثبت این نوع وبلاگ‌نویسی بر زائران و عموم مخاطبان بگویید.
فرهنگ‌سازی در حج، مسئله مهمی است و باید هنر لازم را به کار گرفت تا صحنه‌های پر جاذبه و سازنده حج به شکل مناسبی به داخل کشور منتقل شود و مردم بتوانند از آثار معنوی حج بهره‌مند شوند.

تجربیات باید ثبت شود. در این سفر هر کس تجربه‌ای می‌اندوزد و زائران‌، روحانیون و مدیران کاروان‌ها می‌توانند با در اختیار گذاشتن آن تجربیات در سفر ایندگان به این سرزمین نور، سهیم باشند. مثلا چه ساعتی به حرم مشرف شویم‌. چه کاری کنیم که از این فرصت بهترین استفاده را ببریم.

 
به نظر شما مهم‌ترین دغدغه‌ی وبلاگ‌نویس در حوزه‌ی حج چه می تواند باشد؟
یکی از دغدغه‌های مهم، تنوع دادن به فعالیت‌های خبری و تصویری در حج است به گونه‌ای که بتوان با روش‌های مختلف، جاذبه‌های معنوی حج را به فکر و ذهن و روح دیگران منتقل کرد. كه به طور خلاصه هم زائران و هم متصدیان فرهنگی کاروان‌ها، پس از حج باید با انتقال حال و هوای معنوی مکه و مدینه به کاربران ایرانی تلاش کنند.

 
اگر بخواهیم چالشها و آسیب‌های این نوع وبلاگ‌نویسی را بگویید، به چه مواردی اشاره می‌كنید؟
افراط و تفریط در مباحث فرقه‌ای و حملات مذهبی به یکدیگر از عمده‌ترین آسیب‌های وبلاگ‌نویسی بشمار می‌رود.

همچنین، نقل گفته‌ها و مواردی که کمتر مفید است و یا استفاده از ادبیاتی که کمتر مورد توجه مخاطبان جوان می باشد و یا تصور نادرست از محیط وبلاگ‌نویسی.

به  عنوان نمونه در محیط وبلاگ طبیعی است که باید با ادبیاتی نو با مخاطب ایجاد ارتباط نمود و نمی‌توان آن را با محیط پژوهش و نوشته‌های پژوهشی – تحقیقی و یا خطابه‌ای جابه جا کرد. نوشته‌های استاندارد هر پست در وبلاگ مشخص است پس نمی‌توان یک مقاله تحقیقی را در یک پست گنجاند و بعد تصور کنیم این وبلاگ‌نویسی است.

 
و چالشهای دیگری كه مدنظرتان‌ست.
می‌شود به برجسته کردن ناهنجاری‌های موردی به صورت عمومی اشاره كرد كه  یکی دیگر از آسیب‌های وبلاگ‌نویسی عمومی است؛ طبیعی است که در سفر یک میلیون زائر  در سال، تعداد انگشت شماری نیز ممکن است ناهنجاری رفتاری که بر اثر عدم شناخت است، به وجود آورد. در این گونه موارد باید خاک بر آتش ریخت؛ نه هیزم!

گاهی ممکن است مطالب و گزارش‌هایی انعکاس دهیم که نتیجه عملی آن فشار مضاعف بر پیروانان اهل بیت (ع) در کشورهای منطقه گردد که باید با تیز بینی از این آسیب رهایی یابیم.

 
توصیه‌‌ی‌تان دراین خصوص به این دسته از وبلاگ‌نویسان چیست؟
اینكه  وحدت جهان اسلام را به عنوان یک اصل بپذیریم و از هر گونه طرح مباحث تفرقه انگیز بپرهیزیم. وقتی هدف انتقال معنویت حج به داخل کشور باشد دیگری جایی برای تحریک احساسات نخواهد بود.

 
اگر بخواهید به رسالت اصلی وبلاگ‌نویسی حج اشاره كنید، چه می‌گویید؟
بیان زوایای پیدا و پنهان حج و عمره؛ یکی از مهمترین رسالت‌های وبلاگ‌نویسی حج است.
  

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی