بهداشت و سلامت (بازدید: 259)
شنبه 1/8/1389 - 13:38 -0 تشکر 244450
مغز تازه مادران بزرگ میشود

همشهری آنلاین:
زمانی که انسان بالغ می‌شود، دیگر اتفاق چندانی درون جمجمه او رخ نمی‌دهد، اندازه مغز هم ثابت است، گر چه در مراحل فشرده آموزشی و امتحانات آخر سال تحصیلی، رشد حداقلی و با سرعتی بسیار اندک در مغز اتفاق می‌افتد.

روزنامه ولت گزارش داد، با این وجود در زنانی که نوزادی به دنیا آورده‌اند، اندازه مغز ظرف فقط چند هفته تغییر می‌کند و بزرگ می‌شود. آیا از این کشف می‌توان نتیجه گرفت که مادر شدن هم مثل نوشتن پایان نامه پیچیده و سخت است؟

محققان دانشگاه ایالت مریلند آمریکا از این کشف تازه متعجب شده‌اند، زیرا تاکنون این طور فرض می‌شد که زنان پس از زایمان از نظر فکری آشفته و کمی فراموشکار می‌شوند.

مادران؛ حتی انجمن‌های اینترنتی تشکیل داده و درباره چنین ضایعه‌ای با هم تبادل نظر می‌کردند و می‌خواستند بدانند دیگران چگونه با چنین مشکلی کنار می‌آیند.

محققان موسسه سلامت عقلی با یک تحقیق در مقیاس کوچک اثبات کردند که دقیقا برعکس است. آنها 19 زن را مورد مطالعه قرار دادند که به تازگی نوزادی را به دنیا آورده بودند و پس از چند هفته از زایمان مغز آنها را اسکن کردند.

اسکن های دیگر سه و چهار ماه بعد انجام شد. زمانی که آنها در نهایت این عکس‌ها را کنار هم گذاشتند، به سرعت متوجه تغییرات شدند.

در سه بخش متفاوت میزان سلول‌های خاکستری افزایش یافته بود. بخش بادامه مغز، منطقه ای از مغز که مرکز احساسات است از این روند مستثنی نیست. در این بخش احساساتی مثل شادی و ترس شکل می گیرد. این بخش از مغز می تواند تهدیدهای قریب الوقوع را حس کند.

در صورتی که خطر نزدیک باشد، این بخش از مغز به هیپوتالاموس گزارش می دهد. این بخش از مغز مادران بزرگ می شود. قشر مغزی جلوی پیشانی، منطقه ای که مسئولیت حل مسایل و مشکلات را بر عهده دارد هم در این بین دستخوش تغییر و تحول می شود. محققان می گویند همه این بخش های مغزی که بزرگ می‌شوند، موجب آن خواهند شد که مادر بتواند بهتر از فرزند خود مراقبت کند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی