انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 517)
پنج شنبه 29/7/1389 - 15:58 -0 تشکر 244046
روز ملی ازدواج به عنوان روز *بدون طلاق* نامگذاری شد

رئیس سازمان ملی جوانان با تشریح اقدامات سازمان ملی جوانان در تسهیل ازدواج از افزایش 10 برابری هدیه ازدواج كاركنان دولت، افزایش وام ازدواج صندوق مهر امام رضا(ع)، افزایش وام ازدواج دانشجویی و نام گذاری روز بدون طلاق خبر داد.

مهرداد بذرپاش در چهل و دومین جلسه ستاد ساماندهی جوانان كه در سازمان ملی جوانان برگزار شد، اظهار داشت: در این ستاد بیش از 20 دستگاه عضو هستند كه موضوع این جلسه به بحث ازدواج جوانان اختصاص یافت.

وی افزود: روز اول ذیحجه مصادف با سالروز ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) روز ازدواج نامگذاری شده است و برای اینكه سازمان ها در این خصوص برای پیشبرد اهداف، تثبیت موضوعات خود در امر ازدواج و كمك گرفتن از جو رسانه ای و عمومی در جامعه بتوانند از ظرف زمانی بیشتری برخوردار شوند، این روز را یك هفته در نظر گرفته ایم.

بذرپاش بیان داشت: با تقسیم بندی كه با اعضا داشتیم كارهای ارزنده ای در هفته ازدواج برای هر دستگاه مشخص شد و تفاهم نامه ای را با 20 دستگاه امضا كردیم كه در آن وظیفه هر دستگاه به وضوح و شفاف مشخص شد.

- اعلام رقم افزایش وام دانشجویی در هفته ازدواج

وی گفت: خارج از این تفاهم نامه تصمیمات خوبی نیز صورت گرفت؛ در حوزه علوم و فناوری مقرر شد ازدواج دانشجویی در این ایام رونق قابل توجهی داشته باشد همچنین توافق كردیم وام و تسهیلات دانشجویی تا میزان لازمی كه در توان صندوق رفاه دانشجویی باشد، افزایش پیدا كند هر چند كه در یك ماه گذشته این افزایش صورت پذیرفت كه رقم آن را در هفته ازدواج اعلام خواهیم كرد.

رئیس سازمان ملی جوانان افزود: كمك هزینه اجاره مسكن توسط صندوق رفاه افزایش پیدا كرد كه ویژه تسهیلات دانشجویی برای وام برگزاری مراسم ازدواج است كه به مراتب رقم آن را نیز اعلام می كنیم.

وی اظهار داشت: نشست های علمی گوناگون در موضوع ازدواج، چگونگی، چرایی و ترویج ازدواج آسان تدارك دیده شده است كه در هفته ازدواج در دانشگاه های مختلف كشور برگزار می شود.

- تجلیل از زوج های موفق در هفته ازدواج

بذرپاش ادامه داد: با سازمان تبلیغات اسلامی نیز هماهنگی خوبی انجام و مقرر شد مسابقات گسترده ای در سراسر كشور در این ایام برگزار شود و با هماهنگی برخی سازمان ها مانند سازمان تربیت بدنی مقرر شد تجلیل از زوج های موفق را داشته باشیم.

وی اضافه كرد: با بسیج نیز هماهنگی های خوبی صورت گرفت و مقرر شد كاروانی از زوج های جوان به اردوهای راهیان نور اعزام شوند كه برنامه ریزی آن در این هفته انجام می شود و تا عید نوروز این كاروان را اعزام می كنیم همچنین برای اعزام گسترده زوج های جوان به اردوهای جهادی توافقاتی صورت پذیرفت.

رئیس سازمان ملی جوانان گفت: مقرر شد سازمان بهزیستی، مشاوره های سیار را در هفته ازدواج گسترش دهد و این مشاوره ها علاوه بر افرادی كه در آستانه ازدواج قرار دارند به زوج هایی كه شاید با مشاوره در این هفته بخشی از مشكلاتشان حل شود، ارائه شود.

- نامگذاری روز ملی ازدواج به روز "بدون طلاق "

وی اظهار داشت: با وزارت دادگستری توافق شد كه روز ملی ازدواج را به عنوان روز "بدون طلاق " نامگذاری كنیم همچنین در تلاش هستیم كه یك هفته را به نام هفته بدون طلاق ثبت كنیم اما فعلاً بر اساس توافقی كه حاصل شد روز اول ذیحجه در دادگاه های خانواده، روز بدون طلاق نامگذاری می شود.

بذرپاش تجلیل از زوجین موفق معلول را در هفته ازدواج را از مصوبات این جلسه دانست و افزود: طبق آمار كمترین میزان طلاق در بین زوج های معلول وجود دارد؛ این افراد به ظاهر یك نعمتی را ندارند اما دارای توانمندی ها و مهارت های ویژه ای هستند كه خداوند به آنها عنایت داشته است.

- پیگیری افزایش 10 برابری هدیه ازدواج به كارمندان دولت

رئیس سازمان ملی جوانان ادامه داد: برای مشاوران جوان تكلیف شد كه افزایش هدیه پرداختی ازدواج به كارمندان دولت را پیگیری كند كه طی مصوبه دولت این مبلغ هدیه از 300 هزار تومان به 10 برابر یعنی 3 میلیون تومان افزایش پیدا كرد.

وی در خصوص توافقات صورت گرفته با صدا و سیما در هفته ازدواج اظهار داشت: برنامه های تبلیغی و ترویجی خوبی را تدارك دیده و امیدواریم در هفته ازدواج، فیلم هایی كه از قبل در زمینه خانواده و ازدواج تولید شده یا در دست تولید است، پخش شود.

- اختصاص 20 درصد یارانه مطبوعات به رسانه های فعال در ترویج ازدواج

بذرپاش به توافق صورت گرفته جلسه این ستاد با وزارت ارشاد اشاره كرد و گفت: مقرر شد 20 درصد از یارانه مطبوعات و خبرگزاری ها به رسانه هایی كه در امر ازدواج فعالانه عمل كرده و ترویج ازدواج را در دستور كار خود قرار دادند، تعلق پیدا كند همچنین توافق شد كه از اعتبار یارانه و كمك هایی كه وزارت ارشاد در راستای تولید فیلم های سینمایی انجام می دهد حدود 20 درصد از آن به تولید فیلم ها و تولید اتی تعلق بگیرد كه با موضوع تحكیم، ترویج ازدواج آسان است.

- اهدای بن خرید كالاهای فرهنگی به افرادی كه در هفته ازدواج عقد می كنند

وی از اهدای بن كتاب و بن خرید سایر كالاهای فرهنگی به افرادی كه در هفته ازدواج عقد می كنند، خبر داد و ادامه داد: در جشنواره فیلم فجر امسال نیز یك بخش جانبی به عنوان بخش ازدواج تدارك دیده شد و مقرر شد سازمان ملی جوانان و وزارت ارشاد به تولید فیلم هایی كه با موضوع مهم ازدواج است كمك شایان توجهی داشته باشد.

رئیس سازمان ملی جوانان اضافه كرد: با بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز توافقات خوبی در خصوص فرزندان شهدا صورت پذیرفت كه طی آن برنامه هایی با موضوع ترویج ازدواج و پیگیری تحكیم بنیاد خانواده در بین خانواده شهدا به ویژه فرزندان شهدا در دستور كار قرار داده شد.

- برگزاری 4 جشن بزرگ ملی در 4 استان بزرگ برای فرزندان شاهد و ایثارگران

بذرپاش همچنین از برگزاری چهار جشنواره بزرگ ملی در 4 استان بزرگ كشور متشكل از خانواده های شهدا، فرزندان و اعضای خانواده های ایثارگر در هفته ازدواج خبر داد و با اشاره به اینكه 30 میلیون نفر جامعه كارگر تحت پوشش وزارت كار قرار دارند، گفت: این تعداد نیز مشكلات خاص خود را دارند؛ از سوی دیگر فرصت های قابل توجهی پیش روی آنان قرار دارد بنابراین در این جلسه برای وزارت كار مقرر شد برنامه گسترده فرهنگی را برای اعضای تحت پوشش خود در نظر بگیرد.

وی در خصوص توافق صورت گرفته با وزارت بهداشت بیان داشت: مقرر شد در دانشگاه های تحت پوشش وزارت بهداشت، افزایش تسهیلاتی كه در وزارت علوم تعیین شد برای این دانشگاه ها نیز در نظر گرفته شود همچنین برنامه هایی شامل برگزاری نمایشگاه و سخنرانی هایی با موضوع ازدواج در هفته ازدواج صورت گیرد.

- برگزاری نمایشگاهای عرضه جهیزیه ارزان قیمت در هفته ازدواج

معاون رئیس جمهور افزود: با وزارت بازرگانی نیز توافق شد نمایشگاه های عرضه جهیزیه ارزان قیمت از طریق شركت های داخلی در سراسر كشور در مراكز استان ها برگزار شود كه این امر در سال گذشته در چند استان برگزار شد البته این اقدام در سال گذشته با اشكالاتی مواجه بود.

وی ادامه داد: امسال تلاش كردیم تا این اشكالات برطرف شود؛ از این طریق كه اولاً محصولات داخلی با قیمت مناسب در اختیار جوانان قرار گیرد؛ نكته دیگر، سهل الاستفاده و سهل الوصول بودن محصولات عرضه شده در نمایشگاه است.

بذرپاش گفت: همچنین مقرر شد وزارت بازرگانی با بانك های مربوطه توافق كند تا تسهیلات قابل توجهی در خصوص خرید جهیزیه به جوانان ارائه شود؛ در حال حاضر دو بانك در این خصوص اعلام همكاری كرده اند و امیدواریم بانك های دیگر نیز در سه هفته باقی مانده تا روز ملی ازدواج، همكاری خود را در این زمینه اعلام كنند.

- برگزاری جشنواره رسانه و ازدواج

معاون رئیس جمهور از برگزاری جشنواره رسانه و ازدواج در این هفته خبر داد و تصریح كرد: در نظر داریم این جشنواره كه از امسال برگزار خواهد شد همه ساله همزمان با هفته ازدواج، تداوم یابد و هدف از آن بهره گیری از نیروی خلاق و توانمند دبیران، سردبیران و خبرنگاران حوزه های مختلف رسانه های دیداری و شنیداری است كه بتوانند كمك بیشتری در امر آموزش و فرهنگ سازی ازدواج داشته باشند.

- افزایش یك میلیون تومان به وام ازدواج از طریق صندوق مهر رضا (ع)

وی در جمع خبرنگاران در پاسش به این پرسش كه افزایش وام ازدواج از 4 میلیون به 5 میلیون تومان چه نتیجه ای داشته است، اظهار داشت: در مصوبه دولت تصویب شده بود كه وام ازدواج از 4 میلیون به 5 میلیون تومان افزایش پیدا كند كه یك میلیون تومان مابه التفاوت، از طریق صندوق مهر رضا (ع) پرداخت خواهد شد.

بذرپاش افزود: تقریباً در كشور سالی یك میلیون جوان ازدواج می كنند كه پرداخت مبلغ یك میلیون تومان به این تعداد، رقم قابل توجهی است؛ به همین دلیل صندوق مهر رضا (ع) اعتبار آن را در بودجه سال آینده خود پیش بینی كرده است؛ البته امسال تمهیداتی در این خصوص صورت گرفته كه امید است در دو یا سه ماه آخر سال این مسئله تحقق یابد؛ مصوبه دولت به قوت خود پا برجاست و ما نیز از طریق صندوق مهر رضا (ع) در حال پیگیری این موضوع هستیم.

 خبرگزارى فارس (www.farsnews.com)

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

جمعه 30/7/1389 - 10:27 - 0 تشکر 244196

با سلام
به نظر من شعار ازدواج آسان و بهنگام نباید داده شود تا زمانی که اشتغال در وضع نامناسب باشد و مشکلات اقتصادی باشد طلاق در جامعه ما زیاد است. البته غیر از عوامل اقتصادی مسائل دیگری هم نقش دارد مثل اینکه هنوز طرز برخورد با همسر را یاد نگرفته ایم ولی مشکلات اقتصادی بیشتر عوامل طلاق هستند. زن و شوهری که از صبح تا عص سر کار میروند و موقعی که برمیگردند آنقدر خسته اند که تندخو میشوند و یا هم خانه میشود محل خوابیدن. متوسط حرف زدن در زن و شوهر را 15 دقیقه در روز اعلام کردند.

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی