بهداشت و سلامت (بازدید: 287)
سه شنبه 27/7/1389 - 11:56 -0 تشکر 243456
فضای مربوط به چپ دستی و راست دستی در مغز كشف شد

همشهری آنلاین:
پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات خود فضایی از مغز را کشف کردند که تعیین می‌کند فرد راست دست و یا چپ دست شود

تیم تحقیقاتی فلاویو اولیوریا از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی منطقه‌ای از مغز را کشف کردند که گرایش ما را به استفاده از دست راست و یا دست چپ تعیین می‌کند.

بی اثر شدن این بخش که به طور خودکار گرایش استفاده از یکی از دو دست را انتخاب می‌کند منجر می‌شود که چپ دست‌ها که به طور معمول از دست راست استفاده نمی‌کنند راست دست شوند و برعکس.

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج، مغز گروهی از داوطلبان چپ دست و راست دست را مورد بررسی قرار دارند.

فضایی که در این بررسی‌ها کشف شد کورتکس آهیانه پسین است که نقش مهمی در طرح ریزی حرکات ایفا می‌کند.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "این حقیقت دارد که راست دست‌ها استفاده از دست راست و چپ دست‌ها استفاده از دست چپ را ترجیح می‌دهند اما همچنین این حقیقت وجود دارد که در حرکات ما باید یک طرح ریزی بسیار جزئی درباره دستی که از آن استفاده می‌کنیم وجود داشته باشد به خصوص زمانی که می‌خواهیم دو عمل را همزمان باهم انجام دهیم. برای مثال، درحالیکه می‌خواهیم دکمه آسانسور را فشار دهیم و همزمان با دست دیگر مشغول صحبت با تلفن همراه هستیم. در این حالت، طبیعی است که دست اصلی، عمل دشوارتر و دست دیگر، عملی که دشواری کمتری را دارد انجام می‌دهد."

به گزارش خبرگزاری مهر، در این تحقیقات، دانشمندان آمریکایی از گروهی از داوطلبان راست دست خواستند که با هر دو دست اشیا را در موقعیت‌های مختلف روی یک میز قرار دهند سپس با استفاده از یک تکنیک بدون درد، تداخلی در امواج الکتریکی مغز ایجاد و فضای کورتکس آهیانه پسین چپ و راست را به طور موقت خاموش کردند.

نتایج این تحقیقات نشان داد زمانی که کورتکس آهیانه پسین چپ بی اثر می‌شد داوطلبان راست دست به جای استفاده از دست راست از دست چپ استفاده می‌کردند.

به این ترتیب این دانشمندان نشان دادند که این منطقه از کورتکس در طرح ریزی فعالیت دستی که استفاده می‌شود نقش دارد.

شنبه 1/8/1389 - 2:28 - 0 تشکر 244395

خیلی جالب بود
ممنون

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی