دانش و فن آوری (بازدید: 384)
شنبه 24/7/1389 - 16:1 -0 تشکر 242304
قدرت بویایی کوسه ها افسانه است

 
محققان به تازگی دریافته اند توانایی کوسه ها در ردیابی سریع بوی یک قطره خون کوچک در میان دریایی از آب، افسانه ای بیش نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، همه می دانند که کوسه ها از قدرت بویایی شگفت انگیزی برخوردارند، کافی است تکه ای ماهی را درون استخر یا محل زندگی آنها پرتاب کنید تا شاهد این باشید که کوسه ها به سرعت غذا را ردیابی کرده و به سراغ آن می روند.

به گفته محققان در آواریوم مونتری این جانداران می توانند بو را به محض برخورد با آب احساس کنند، اما آیا این سگهای شکاری آبی واقعا می توانند همانطور که در داستانها و فیلمهای مختلف نمایش داده می شود، یک قطره خون را در میان استخری به بزرگی استخرهای شنای المپیک ردیابی کرده و بو بکشند؟

این افسانه برای دانشمندان کمی دور از ذهن بود از این رو آنها با آزمایش دریافتند کوسه ها از شهرتی که در فیلمهای علمی تخیلی برای آنها مصور شده، برخوردار نیستند. به گفته دانشمندان با وجود اینکه این ماهی ها از حس بویایی قوی برخوردارند، اما این حس از حس بویایی یک ماهی معمولی پا را فراتر نمی گذارد. بر اساس آنچه اکنون مشخص شده کوسه ها توانایی بو کشیدن یک قطره از هیچ ماده ای را در میان استخری متوسط نیز ندارند، چه برسد به استخری در ابعاد استخرهای المپیک.

افسانه دماغ تند و حساس کوسه ها می تواند در ترس انسان از این شکارچی خونخوار دریایی ریشه داشته باشد اما این افسانه در چرخه علمی بر اساس آناتومی بدن کوسه مورد بررسی قرار می گیرد. کوسه ها بر خلاف انسان برای بو کشیدن و تنفس کردن از دریچه های مجزا و متفاوتی برخوردارند. آبششها در دو طرف سر کوسه اکسیژن آب را دریافت می کند در حالیکه دو حفره بینی بر روی صورت کوسه آب را به درون حفره های بویایی می کشاند، جایی که بوهای مختلف ردیابی می شوند.

 میزان نسوج موجود در این حفره ها در کوسه نسبت به دیگر ماهی ها بسیار انبوه است و از این رو دانشمندان برای مدتها گمان می بردند این بالاتر بودن سطح تماس، حس بویایی بیشتری را برای کوسه ها در پی دارد.

به منظور آزمایش این ایده محققان بر روی پنج گونه مختلف کوسه آزمایش کرده و تجهیزاتی متشکل از یک لوله با توانایی آزادسازی 20 نوع مختلف آمینو اسید و الکترودی با توانایی محاسبه میزان پالسهای الکتریکی که در حفره بویایی کوسه با واسطه دریافت عوامل محرک ایجاد می شود را به پوزه آنها وصل کردند.

نتایج نشان دادند بالا بودن میزان سطح دارای سلولهای گیرنده عوامل محرک بویایی در کوسه ها به هیچ وجه منجر به بالارفتن توانایی ردیابی رایحه های رقیق و کم شدت نخواهد شد، به طوریکه هر پنج گونه از کوسه هایی که در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفتند نسبت به ماهی های معمولی توانایی بویایی بالاتری نداشتند و در بهترین حالت کوسه ها توانستند یک قطره رایحه را در میان میلیاردها قطره آب تشخیص دهند.

بر اساس گزارش دیسکاوری، یکی از دلایل این محدودیت در توانایی بویایی می تواند این باشد که اگر کوسه ها می توانستند با دقتی بالاتر بوها را ردیابی کنند، تشخیص یک وعده غذایی واقعی و تمیز دادن آن با دیگر مواد غیر سودمند برای آنها بسیار دشوار می شد.

منبع: خبرگزاری مهر
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی