انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 2585)
پنج شنبه 22/7/1389 - 23:15 -0 تشکر 241774
راه های دسترسی به گردش خون بیمار برای همودیالیزدوستان گرامی امروز یكی از روش های دسترسی به گردش خون بیمار را داخل سایت گذاشتم.به امید خدا هر دفعه یكی از روش ها رو برای شما معرفی میكنم1- شنت سرخرگی – سیاهرگی
:
                            
شنت سرخرگی – سیاهرگی را در هر محلی كه سرخرگ و سیاهرگ در مجاورت هم باشند، می توان قرار داد. در این روش دو كاتتر از جنس تفلون یكی در شریان رادیال و دیگری در ورید سفالیك ساعد قرار داده می شود. این دو كاتتر را می توان در ناحیه ی مچ پا (روی قوزك داخلی) بین شریان تیبیای خلفی و ورید سافن داخلی قرار داد. این دو كاتتر به وسیله  لوله ای قابل انعطاف با یك اتصال از جنس تفلون در خارج پوست بهم متصل می شوند و شكل شبیه یو  ایجاد می كنند.
وقتبی بیمار را می خواهیم به دستگاه همودیالیز وصل كنیم، رابط  یو شكل برداشته می شود، لوله ای كه به دیالیزور می رود به كاتتر شریانی وصل می شود،خون ابتدا دیالیزور (صافی) دستگاه را پر می كند و سپس از راه لوله ای كه به كاتتر وریدی وصل می گردد به بدن بیمار باز می گردد.برای ختم همودیالیز،ابتدا كاتتر شریانی كلمپ می شود و خون موجود در دیالیزور (صافی) به بدن بیمار بر می گردد،سپس كاتتر وریدی نیز كلمپ شده، و سر دو كاتتر شریانی  و وریدی بوسیله رابط كه برداشته شده بود مجدداٌ به یكدیگر وصل می شود تا شكل یو خود را باز یابد.


                          


موارد استفاده شنت :

شنت اولین روشی بوده كه برای دسترسی به گردش خون بیماران سی آر اف برای همودیالیز بوسیله ی اسكریبنر مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاظر از شنت بطور موقت ( در مدتی كه بیمار منتظر آماده شدن فیستول یا پیوند كلیه است) ویا دسترسی فوری در نارسایی حاد كلیه استفاده می شود.

عوارض شنت:

شامل عفوبنت محل ورود كاتترها،ایجاد لخته،خونریزی به علت جدا شدن تصادفی رابط
  یو شكل،قرمزی و حساسیت پوست ناحیه  شنت.                   محافظت از شنت:


عضوی كه شنت گذاشته می شود باید چند روزی ثابت و بی حركت باشد. شنت باید قبل از هر دیالیز با محلول ضد عفونی تمیزگردد و پس از انجام همودیالیز نیز باید به طریقه ی استریل پانسمان گردد و محل شنت با یك باند كشی بسته شود و فقط قسمت كوچكی از آن جهت كنترل جریان خون نمایان باشد.در روز های اول شنت به فاصله هر 2ساعت از نظر عفونت و لخته شدن خون درون شنت بررسی شود.در صورتی كه لخته در شنت ایجاد شود، در لمس شنت سرد است و خون درون آن تغییر رنگ می دهد و صدای تریل به وسیله ی گوشی شنیده نمی شود.دلایل ایجاد لخته در شنت ، عفونت،فلبیت،سقوط فشار خون ،تحت فشار بودن شنت،وپانسمان محكم روی آن می باشد.
هر روز نبض شنت كنتذل شده وبا گوشی تریل را گوش داده تا مطمئن شویم  كه لخته ایجاد نشده است.محل شنت از نظر عفونت،قرمزی،گرمی و تورم بررسی شود و دقت گردد كه این محل خیس نشود.
باید توجه شود عضوی كه شنت دارد نباید تورنیكت بسته شود،نباید فشار خون  از آن اندام كنترل شود.خط وریدی نباید از آن عضو گرفته شود.دارو از راه شنت تزریق نمی شود.نمونه خون گرفته نمی شود و در صورت نیاز به گرفتن نمونه خون از این محل،این كار تحت شرایط استریل انجام می شود.
به بیمار توصیه می شود از پوشیدن جوراب تنگ،گذاشتن ساعد و دستبند در عضوی كه شنت دارد،خودداری كند.همچنین محافظت از شنت جهت جدا شدن تصادفی آن لازم است زیرا باعث خونریزی شده و زندگی بیمار را به مخاطره می اندازد(از این جهت در بیماران روانی و دارای اختلال حواس استفاده نمی شود).اگر شنت خوب مراقبت شود ممكن است 15-12 ماه قابل استفاده باشد ولی از نظر احتیاط بهتر است هر 1سال محل آن تغییر داده شود.

يکشنبه 25/7/1389 - 22:25 - 0 تشکر 242982

سلام
دستتون درد نکنه ، دوست عزیز

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی