• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 998)
چهارشنبه 21/7/1389 - 12:3 -0 تشکر 241329
بازگشت انسان به ماه منتفی شد

بازگشت انسان به ماه منتفی شد
دانش > نجوم  - با تصویب سیاست‌های فضایی جدید ایالات متحده، برنامه بازگشت انسان به ماه رسما لغو شد و به جای آن، تکمیل ایستگاه فضایی بین‌المللی به عنوان مرکزی برای پروازهای دوردست فضایی در دستور کار ناسا قرار گرفت.

ابوالفضل کریمی: باراک اوباما با امضای قوانین جدیدی که هفته گذشته در کنگره آمریکا تصویب شد، روند فعالیت‌های آژانس ملی هوانوردی و فضانوردی این کشور، ناسا را طی سال‌های آینده مشخص کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، آژانس فضایی آمریکا (ناسا) برنامه جدیدی را در دستور کار خود قرار داده تا با استفاده از خدمات شرکت‌های خصوصی، فضانوردان را به آسمان بفرستد. این تغییرات با امضای رئیس‌جمهور آمریکا به نشانه تائید قوانین جدید صورت گرفته و قرار است چشم‌انداز آینده فعالیت‌های ناسا را معین کند.

طبق قوانین جدید که هفته گذشته به تصویب کنگره آمریکا نیز رسید، آژانس متعهد است ایستگاه فضایی را تا سال 2020 به‌شکل فعال نگاه دارد و تا سال آینده یک شاتل دیگر را به فضا بفرستد. هم‌چنین آژانس باید کار بر روی یک راکت برای اکتشافات در فضای دوردست را آغاز کند.

به این ترتیب با امضای باراک اوباما و تائید او، هشت ماه بحث درباره آینده عملکرد ناسا خاتمه یافت. چارلز بولدن مدیر ناسا در این باره به خبرنگاران گفت: «رهبران کشور ما به دور هم جمع شدند و در نهایت به طرحی جامع برای ناسا رسیدند. در طرح جدید به آرزوهای رئیس‌جمهور برای پیشتازی در ابداع و اکتشاف فضایی توجه شده و ما امیدواریم برنامه‌های فضایی خود را بسط دهیم».

بر طبق طرح جدید، ناسا تغییرات بنیادینی در برنامه‌های تجاری و خصوصا مرزهای پروازهای فضایی انسان انجام خواهد داد. در قوانین جدید 1.3 میلیارد دلار برای ساخت و بهبود خدمات تجاری طی سه سال آینده پیش‌بینی شده است. با این بودجه، شرکت‌های خصوصی سرعت طراحی و ساخت راکت‌ها و کپسول‌های حمل‌ونقل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی را افزایش خواهند داد. علاوه بر آن با تصویب این قوانین، برنامه Constellation که در زمان ریاست‌جمهوری جرج بوش آغاز شده بود، رسما متوقف می‌شود. بر طبق این برنامه قرار بود فضانوردان با سفینه‌ای جدید به نام اوریون و دو راکت جدید به نام‌های Ares 1 و Ares 5 دوباره به ماه بازگردند.

تاکنون نزدیک به 9 میلیارد دلار برای پروژه Constellation هزینه شده که قرار نیست به هدر برود، چراکه بخش مهمی از تکنولوژی‌ها و روش‌هایی که در این پروژه به کار گرفته و ساخته شده‌اند، قرار است در یک سیستم راکت جایگزین به کار گرفته شود که می‌تواند سفینه‌ای فضایی یا حداقل دو جزء آن را در طی یک ماموریت فضایی به مسافت‌هایی بسیار دورتر از ایستگاه بین‌المللی فضایی ارسال کند. این ماجراجویی‌ها می‌تواند شامل سفر به سیارک‌ها و حتی مریخ نیز باشد.

هم چنین قرار است تا 6 سال آینده نزدیک به 11.5 میلیارد دلار بودجه به ناسا اختصاص داده شود تا به این ترتیب تا 31 دسامبر سال 2016 یک راکت با قابلیت حمل بالا ساخته و مورد استفاده قرار گیرد.
با این بودجه‌ها ناسا می‌تواند فعالیت‌های خود را در بخش‌های مختلف از جمله مشاهده زمین گسترش دهد. در این زمینه‌ها بخشی از پروژه‌ها به پایان عمر خود رسیده‌اند و هنوز جایگزینی برای آن‌ها تدارک دیده نشده است.

سالی راید، اولین زن فضانورد آمریکایی در این باره گفت: «موقعیتی که ما اکنون در آن قرار داریم، بسیار قابل توجه است. تمام بحث‌ها، لایحه‌ها و قوانین می‌تواند در نهایت به قوی‌تر شدن ناسا و برنامه‌های فضایی آن اختصاص داده شود».

منبع: خبرآنلاین

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

پنج شنبه 22/7/1389 - 2:36 - 0 تشکر 241615

سفر به مریخ یا ماه؟
به نظر شما کدام یک از این دو مکان در اولویت بیشتری قرار دارند؟
اگر شما جای مدیران ارشد ناسا چه تصمیمی می گرفتید؟!

پنج شنبه 22/7/1389 - 3:0 - 0 تشکر 241623

معلومه مریخ

بزرگترين افسوس آدمي اين است که حس ميکند ميخواهد اما نميتواند و به ياد مي آورد زماني را که ميتوانست اما نمي خواست....ئ

پنج شنبه 22/7/1389 - 6:45 - 0 تشکر 241665

negarss گفته است :
[quote=negarss;557556;241623]معلومه مریخ

چرا مریخ؟

توضیح دهید ممنون می شوم

پنج شنبه 22/7/1389 - 8:52 - 0 تشکر 241689

خوب چون انسان قبلا به ماه رفته

بزرگترين افسوس آدمي اين است که حس ميکند ميخواهد اما نميتواند و به ياد مي آورد زماني را که ميتوانست اما نمي خواست....ئ

پنج شنبه 22/7/1389 - 10:52 - 0 تشکر 241719

مریخ
چون با توجه به افزایش سریع جمعیت روی کره خاکی باید به دنبال مکان جدیدی برای حفظ نسل بشر و ادامه حیات باشیم و تا آنجا که من می دانم در مریخ نشانه هایی از آب یعنی وجود اکسیژن دیده شده پس معقولانه این است که " به فکر نان باشیم که خربزه آب است" :)

هنگامي که مقدمات نعمتها به شما مي رسد دنباله آن را به واسطه کمي شکر گزاري از خود دور نسازيد .
پنج شنبه 22/7/1389 - 14:55 - 0 تشکر 241751

دوست عزیز
1. ماه است. شمال و جاده چالوس نیست که چون یک بار رفته ایم دیگر تکراری شده باشد! ( محض شوخی بودها)
2. سفر به مریخ چیزی در حدود 500 روز طول می کشد.

من خودم ماه را ترجیح می دهم. چون اولا دم دست تر است. دوما هرچی نباشه تا حالا چندین مدارگرد و ماهواره و فضاپیما به آن سفر کرده اند و اطلاعات فوق العاده ای از آن دارند. سوما همان قدر که احتمال وجود آب در مریخ است در ماه هم احتمال وجود آب هست. چهارم تا اینجا طرح و خیال پردازی های زیادی درباره سکنی گزیدن روی ماه صورت گرفته است که در مقابل طرح های مریخ خیلی کمتر هستند. پنجما ...

پنج شنبه 22/7/1389 - 16:26 - 0 تشکر 241765

دعوا نکنین من هیچ تاش ;)
من بودم میرفتم گلیسه خودمون D:

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 23/7/1389 - 0:20 - 0 تشکر 241782

soha89 گفته است :
[quote=soha89;165504;241765]دعوا نکنین من هیچ تاش ;)
من بودم میرفتم گلیسه خودمون D:

گلیسه کجاست؟

شما خودتان واقعا مریخ را ترجیح می دهید یا ماه را؟

با دلیل

جمعه 23/7/1389 - 3:50 - 0 تشکر 241840

واقعا نمیدونم. اما گمونم ماه رو. چون به زمین نزدیکتره و این آرزو به نظر دست یافتنی تر میاد تا مریخ به این دوری تازه با 500 روز مسافرت. فکر کن!!!

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

جمعه 23/7/1389 - 5:42 - 0 تشکر 241992

جواب مرا ندادیدها
گلیسه کجاست؟!
درباره سفر به مریخ هم که جریان پروژه مارس 500 را می دانید.
اگر نمی دانید به این لینک یک سری بزنید:
http://www.tebyan.net/science_technology/astronomy/planetary_science/2010/6/12/126698.html

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی