ورزش و تندرستی (بازدید: 1420)
چهارشنبه 21/7/1389 - 0:36 -0 تشکر 241161
مشکلات در ورزش زنان ایرانی

مشکلات در ورزش زنان ایرانی

ورزش ، بانوان و تندرستی

بخش ورزشی - زنان بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، افرادی که مسئولیت خطیر تربیت نسل آینده ایران را بر عهده دارند. روند توسعه زندگی شهری و تغییر الگوهای حرکتی روزانه و در نتیجه کاهش فعالیت های حرکتی به ویژه در بانوان، اندام ها و عضلات آنان را تحت تاثیر و خطر جدی کم تحرکی و ضعف های جسمانی قرار داده است.

برای پیشگیری از چنین عارضه ای یا مقابله با آن، ایجاد جاذبه ها و امکانات لازم برای همگانی کردن ورزش دربین بانوان، از ابزارهای کارآمد در این زمینه است. با این اوصاف :

* آیا کسی به فکر توسعه ورزش در میان زنان ایرانی هست ؟

* آیا می دانید چند درصد از زنان ایران ورزش می کنند ؟

* چه کسی مسئول ورزش نکردن زنان است ؟

* مهم ترین اولویت های ورزشی زنان چیست ؟

مشکلات اساسی در عدم گسترش ورزش های همگانی در سطح بانوان کشور، ناشی از

1. کمبود فضاهای ورزشی ویژه بانوان

2. عدم فرهنگ سازی مناسب در این زمینه از سوی مسئولان و رسانه های گروهی

3. کمبود نیروی کارآزموده و با تجربه در زمینه آموزش رشته های مختلف ورزش های همگانی بانوان

4. دسترسی نداشتن به فضاهای ورزشی عمومی و گران بودن آنهاست.

در نتیجه نظر سنجی های انجام شده بانوان مورد بررسی برای رفع چنین موانعی، توجه به ایجاد مکان ها و فضاهای ورزشی خاص بانوان، رایگان کردن ورزش های همگانی برای همه بانوان کشور، تربیت مربیان در گرایش های متنوع ورزش های همگانی، فعال سازی نقش رسانه های گروهی در ارتقای سطح فرهنگ گرایش به ورزش در میان بانوان و برگزاری مسابقات تفریحی ورزشی در میان اقشار مختلف بانوان کشور را پیشنهاد کردند.

کوهپیمایی بانوان

مشکلات و کاستی هایی در وضعیت موجود ورزش های همگانی از دید گاه بانوان شاغل و غیر شاغل مشاهده می شود. با توجه به وضعیت مطلوب پیشنهادی از سوی بانوان مورد بررسی، باید اقداماتی اصلاحی از سوی مسئولان ورزش های همگانی کشور در سطح بانوان صورت گیرد.

سیاست گذاری مشترک و اجرای تصمیمات گرفته شده در سطح وسیع تر برای توسعه ورزش همگانی ضروری است.

در زیر نقش هر یک از سازمان ها و مراکزی که در ساختار تشکیلاتی یاد شده، مشارکت دارند و می توانند در این راستا ایفا کنند، پیشنهاد شده است :

* صدا و سیما از راه پخش تیزر های تبلیغاتی با مضمون گسترش فعالیت های ورزشی در بین مردم، با هدف فرهنگ سازی و اعلام برنامه های تفریحی ورزشی که از طرف نهاد های مختلف در مکان های گوناگون برگزار می کند.

* آموزش عالی از طریق آشنا کردن دانشجویان با انواع ورزش های همگانی و توسعه آنها در دانشگاه ها، برگزاری مسابقات در شاخه های متنوع ورزش های همگانی و تفریحی و اهدای جوایز ورزشی به برندگان مسابقات.

* شهرداری ها از راه احداث فضاهای ورزشی پوشیده و روباز همگانی با بهره گیری از مربیان تحصیل کرده در رشته تربیت بدنی و برگزاری مسابقات تفریحی ورزشی گروهی و خانوادگی به مناسبت های مختلف و توزیع وسایل ورزشی ارزان قیمت در بین مردم.

* برخی از فدراسیون های ورزشی از راه گسترش رشته های ورزشی به طور آماتور و غیر حرفه ای در بین مردم، مانند آمادگی جسمانی، ایروبیک، قایقرانی، هاکی، اسکیت و ... با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه

* آموزش و پرورش از راه آموزش بازی های تفریحی ورزشی، بومی و محلی به دانش آموزان و برگزاری چنین مسابقاتی به مناسبت های مختلف در مدارس و اهدای جوایز ورزشی.

تهیه کننده : رزا خاموشی

منبع : مقالات دکتر پروانه نظر علی

تبیان

 

با تشکر

مدیر انجمن ورزش و تندرستی

 
يکشنبه 25/7/1389 - 22:57 - 0 تشکر 242999

با سلام

یعنی توی این انجمن یک خانوم پیدا نمیشه که بیاد و از حقش دفاع کنه ؟؟؟!!!

با تشکر
مدیر انجمن ورزش و تندرستی

 
دوشنبه 26/7/1389 - 8:35 - 0 تشکر 243031

آخه توی این مملکت کی به فکر حق زنانه حالا حرفیم بزنیم کی عمل میکنه به جای این هزینه ای که به پای فوتبالیست های ما میریزن و آخرشم برای ایران جز آبرویزی هیچ چیزی ندارن برای خانمها سالن ورزشی احداث کنند بخدا راه دوری نمیره پادرد و کمر دردی که توی خانمها جوان و پیر هست بخاطر ورزش نکردنه

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی