انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 665)
سه شنبه 20/7/1389 - 22:8 -0 تشکر 241101
ارسطوشاگردحضرت ابراهیم

با سلام

 آیت‌الله جوادی آملی؛ فلسفه تریبون دین است
آیت‌الله جوادی‌آملی با بیان این كه فلسفه تریبون دین است، گفتند: تحصیل كرده‌های غرب منتظر ره‌توشه فلسفی علما و اندیشمندان، حوزه علمیه هستند.
به گزارش مركز خبر حوزه،  ایشان در همایش دین و فلسفه كه در مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد، اظهار داشتند: دین یك جهان بینی خاص است، اما فلسفه یك جهانی بینی آزاد است، فلسفه در بدو پیداش سكولار بوده، اما دین لابشرط است.
ایشان افزودند: همه علوم یا الحادی یا الهی پدید می‌آیند، هیچ علمی در دنیا سكولار و بی‌تفاوت نیست و تنها علمی كه لایشرط متولد می‌شود، فلسفه است.
ایشان اظهار داشتند: همه علوم در دامن علیت و معلویت كار انجام می‌دهد و اگر این قانون را برداریم راه فكر و اندیشه بسته می‌شود و اگر كسی قانون علیت را نپذیرفت، حق شك كردن را هم نخواهد داشت.
 آیت‌الله جوادی‌آملی گفتند: اگر فلسفه و جهان‌بینی راه صحیح را طی كند، هیچ علوم الحادی نخواهیم داشت، بلكه همه علوم الهی خواهند شد.
ایشان افزودند: علم سكولار نداریم. ممكن است عالم سكولار و بی‌تفاوت باشد، اما علم یا الحادی و یا الهی است.
ایشان ادامه دادند: فلسفه اگر رییس علوم است برای این كه موضوعات، مبانی و مبادی علوم را تامین می‌كند و آنها وامدار فلسفه هستند.
این مفسر قرآن كریم با بیان این كه فلسفه بهترین و رساترین مبلغ در جهان است، خاطرنشان كردند: ما علمی به نام طبیعیات نداریم، هر چه داریم خلقت شناسی است و آنچه علوم را اسلامی می‌كند، فلسفه است.


* تربیت دانشجوی مسلمان، بهترین راه اسلامی سازی دانشگاه

ایشان با اشاره به اسلامی‌شدن علوم در دانشگاه‌ها بیان داشتند: راه‌اسلامی كردن دانشگاه‌ها، اسلامی كردن علوم است، تربیت دانشجوی مسلمان لازم است، اما اگر علم را اسلامی كنیم به دنبال آن دانشمندان و جامعه مسلمان خواهند شد.
آیت‌الله جوادی‌آملی با بیان این كه سقراط و ارسطو شاگردان حضرت ابراهیم‌(ع) هستند، گفتند: تاریخ مدرن خاورمیانه نشان می‌دهد، ارسطو و سقراط و ... همه از شاگردان حضرت ابراهیم‌(ع) بودند، چون تا زمان آن خاور میانه یا ملحد بود و یا مشرك، وجود آن حضرت برهان را اقامه كرد و دنیا فهمید چه خبر است؛ بنابراین فكر ابراهیمی تمام خاورمیانه و یونان را فرا گرفت و ارسطو و سقراط‌ها تربیت شدند.
ایشان با بیان این كه حضرت ابراهیم‌(ع) بین حكمت علمی و نظری را پیوند داد، اظهار داشتند: فلسفه رییس همه علوم در تعلیم و تبلیغ است و تنها راه اسلامی كردن علوم فلسفه است.
 آیت‌الله جوادی‌آملی تصریح كردند: هر وقت فلسفه كم‌رنگ می‌شد و یا آسیب می‌دید، فقیهانی از شیعه و سنی قیام می‌كردند و این فاصله را كم می‌كردند.
ایشان خاطرنشان كردند: غرب با فلسفه صدرالمتالهین آشنا نیست و خیلی طول می‌كشد این فلسفه را بشناسد غرب فلسفه اسلامی را با این رشد می شناسد؛ بر این اساس مجمع حكمت عالی باید آن را گسترش تدریس و تحلیل دهد، چون غرب این فلسفه را از ره‌آورد حوزه‌علمیه می‌پذیرد.


* غرب از فلسفه موجود به ستوه آمده است

ایشان با بیان این كه غرب از فلسفه موجود به ستوه آمده است، اظهار داشتند: به این فكر نباشید كه دیوانه‌ای دست به آتش زدن و یا كاریكاتور می‌زند و یا چند سیاست‌مدار دنیا‌زده هتاكی كنند، اینها به حساب نمی‌آیند، چون دانشمندان و مردم غرب اینها نیستند.
آیت‌الله جوادی‌آملی یادآور شدند: مردم تحصیل كرده غرب منتظر ره توشه فلسفه علما و اندیشمندان حوزه علمیه هستند.
ایشان در پایان خاطرنشان كردند: فلسفه تریبون دین است، آن را بدست دین بدهید و فلسفه جناب ابن رشد را در حوزه تدریس و رشد دهید و به غربی‌ها ارائه نمایید.

راسخون

یا علی

 

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

سه شنبه 20/7/1389 - 22:47 - 0 تشکر 241127


ممنون مطلب مفیدی بود

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
چهارشنبه 21/7/1389 - 12:31 - 0 تشکر 241361

ممنون sibsorkh60 عزیز
البته من در جایی دیدم که مطرح شده بود ارسطو مورد مدح امام صادق (ع) قرار گرفته، اگر ممکن است در مورد مبحثی که مطرح کردید و شاگردی ارسطو نزد حضرت ابراهیم (ع) بیشتر سخن بگویید.
اگر این ارتباط استاد و شاگردی و حدیث امام صحیح باشد، بدین ترتیب ریشه فلسفه غرب را نیز باید در بطن ادیان الهی جستجو کرد.

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

چهارشنبه 21/7/1389 - 11:35 - 0 تشکر 241495

با سلام
همون‌طور كه در متن نوشته شده، این سخن را جناب آیت‌الله جوادی مطرح كرده‌اند و من هم بیش از این نمی‌دانم و برام تازگی داشته
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی