انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 831)
دوشنبه 19/7/1389 - 12:10 -0 تشکر 240693
سفر بدون اضطراب

اضطراب سفر

وقتی در شرایط سختی مثل گم شدن در طبیعت، درگیری با توفان یا کولاک و یا هر شرایط سخت دیگری قرار می گیریم، در واقع در برابر عوامل ایجاد و تشدید کننده استرس و نگرانی قرار گرفته ایم و در نتیجه بالانس مواد شیمیایی در مغزمان تغییر می کند و در دور باطلی از اظطراب و انفعال می افتیم. اما ما برای شما پیشنهادهایی داریم که کنترل اضطراب و  ایجاد آرامش را  ساده تر می کند. یادتان باشد نکات این مقاله را در حین زندگی روزمره انجام دهید تا هم از استرس های ناشی از مسائل مختلف زندگی رها شوید و هم هنر تسلط بر اضطراب را در شرایط بحرانی بدست آورید.

1ــ سلامت مغز = سلامت بدن

به طور میانگین افراد در روز، 60هزار فكر و عقیده را در ذهنشان تجربه می كنند و حدود 80 درصد از اینها افكار منفی هستند. این تأثیرات منفی الگوها و رفتارها به طور ناخودآگاه است و باعث تحمیل بیماری بر بدن می شود. بخصوص درصورتی که در شرایط بقا قرار داشته باشید، هجوم چنین افکاری به ذهنتان بسیار بیشتر و قوی تر می شود. می توان با اظهار مثبت نگری آن هم به صورت مكرر، واكنش استرس را تغییر داد تا الگوی رفتاری «مثبت نگری» ملكه ذهن شود. به جای استرس به خود القای قدرت و توانایی كنید: من قوی هستم، من موفق هستم، من سپاسگزارم، من از این طریق موفق می شوم. این القائات مثبت را در كل روز تكرار كنید تا استرس را دگرگون و روش رفتاری نا خود آگاه شما تغییر یابد.

2ــ مواد محرك را كاهش دهید.

استرس، نگرانی، بیخوابی و مشغولیت فكری به طور ثانویه با مصرف زیاد موادی مانند قهوه، نسکافه، نوشابه های دارای مواد محرک و... ایجاد می شوند. محرك سیستم عصبی مركزی بر خلاف تاثیر اینگونه مواد، سعی در آرامش فكر و راحتی بدن دارد. از هم اكنون شروع كنید. سعی كنید تنها برای یك هفته مواد محرك را كاهش دهید، تا ببینید چگونه با كاهش مواد محرك، اثر استرس بر بدنتان كاهش می یابد. به جای تمام این مواد محرک سعی کنید چای گیاهی بنوشید.

زمانی كه یاد بگیرید همه روز تنفس عمیق داشته باشید ــ یعنی تنفس از راه دیافراگم شكمی ــ استرس عمومی بدن را كاهش خواهید داد و به فواید دیگر ناشی از آن مثل كاهش فشار خون و ضربان قلب دست می یابید. تخمین زده شده 70 درصد از سموم و ضایعات بدن از طریق دستگاه تنفسی از بدن خارج می شود

3ــ تنفس عمیق، اضطراب را فرو می نشاند.

اگر در شرایط پر استرسی هستید، ممكن است متوجه تنفس كم عمق و تنفس دهانی خود شده باشید. متأسفانه، افراد بالغ زیادی در همه وقت تنفس كم عمق دارند، تا جایی كه در طولانی مدت تنفس شكمی را از یاد می برند و مانند زمان كودكی تنفس می كنند. این تنفس كم عمق دائمی، شرایط استرسی بدنی را تشدید می كند كه این حالت، بدن را به احساس استرس وا می دارد.

زمانی كه یاد بگیرید همه روز تنفس عمیق داشته باشید ــ یعنی تنفس از راه دیافراگم شكمی ــ استرس عمومی بدن را كاهش خواهید داد و به فواید دیگر ناشی از آن مثل كاهش فشار خون و ضربان قلب دست می یابید. تخمین زده شده 70 درصد از سموم و ضایعات بدن از طریق دستگاه تنفسی از بدن خارج می شود. پس از هم اكنون تنفس عمیق را شروع كنید!

پیشنهاد می شود در بخشی از برنامه هر روزتان 20 تا 30 دقیقه در روز تمرین تنفس عمیق كنید. بدن در پاسخ به این تنفس عمیق آرامش می یابد. تنفس صحیح را یاد بگیرید. علاوه بر تلاش برای كاهش استرس كه سبب انضباط فكری ــ روحی می شود تمریناتی مانند تای چی، یوگا و تمرینات فكری تمركزی همگی به بهبود تنفس صحیح در زندگی روزمره تان كمك می كنند.

برای انجام كارهای خیر داوطلب شوید. این كار برای بهبود تمركزتان و كاهش اضطراب و استرس شگفت انگیز است و در عین حال اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد

4ــ برای كاهش اضطراب از گیاهان كمك بگیرید.

سنبل كوهی، كه گاهی بعنوان «مسكن طبیعی» شناخته می شود برای تنظیم سیستم عصبی استفاده می شود و تنش، كج خلقی، خستگی عصبی و استرس و اضطراب قرن حاضر را كاهش می دهد. البته سنبل كوهی بعنوان یك داروی مسكن، اعتیاد آور نیست و بی خوابی را غیر از سستی صبحگاهی برطرف می كند كه اغلب این سستی و بی حالی مربوط به وابستگی به تجویز داروهای خواب آور است.

دانه شیزاندرا هزاران سال است كه در چین بعنوان داروی «احساس حیات بخش زندگی» شناخته می شود، باعث افزایش تحمل بدنی و تمركز فكری می شود، در حالی كه در همان زمان سبب آرامش بخشی و برطرف كننده ناراحتی می شود. این گیاهان را به شكل چای یا كپسول به هیچ وجه قبل از خواب استفاده نكنید. بسیاری از بیماران نتایج عالی از این اكسیر قوی آرامش گرفته اند. فرمول طبیعی همه گیاهان، روح و جان آدمی را آرامش می بخشند.

5ــ ماده مغذی گبا (GABA) را امتحان كنید.

یك مغز سالم نیاز به تنظیم مواد شیمیایی عصبی بین تحریك عصبی و آرامش عصبی دارد. گبا (گاما امینو اسید باتیریك) عمده ترین فرستنده عصبی برای فرو نشاندن سیگنال های عصبی است كه می تواند از رسیدن پیام های مربوط به اضطراب و تشویش به مغز جلوگیری كند. اگر سطح گبا از میزان مورد نیاز خیلی كمتر باشد سبب افزایش اضطراب، بیخوابی، كج خلقی و افسردگی می شود. پیشنهاد می شود وعده غذایی گبا شامل ماهی و سبوس گندم میل كنید یا بصورت روزانه 250 تا 500 میلی گرم قرص آن را همراه با ویتامین B6 بخورید.

6ــ از سرو كله زدن برای كمك به افراد پر استرس بپرهیزید.

اغلب ما در طی روز از خبرها و كارهای بد سرمان را به درد می آوریم. راهش این است كه خود را از انجام كاری برای چنین اشخاصی رهایی بخشیم و به چنین شخصی كه خاطر شما را مكدر می كند فقط در حال حركت دست دهید و سعی كنید كمتر با او روبرو شوید. پیشنهاد می شود به فرد دیگری كمك كنید و ذهنتان را به طور كامل به فرد دیگر و نیازهایش متمركز كنید. برای انجام كارهای خیر داوطلب شوید. این كار برای بهبود تمركزتان و كاهش اضطراب و استرس شگفت انگیز است و در عین حال اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 20/7/1389 - 11:54 - 0 تشکر 240895

اطلاعات مفید بود یاس عزیز.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی