• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 338)
يکشنبه 18/7/1389 - 13:23 -0 تشکر 240460
چهره سامانه خورشیدی از چشم اخترشناسان غیر زمینی


دیدن جهان از چشم دیگران کمی غیر ممکن به نظر می رسد حتی اگر کسی به خوبی برایتان تشریح کند که جهان را چگونه می بیند نمی توانید دقیقا آنچه می بینید را در برابر چشمهایتان مجسم کنید.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبیه سازی هایی که به تازگی با استفاده از کنترل تعاملات هزاران ذره غبار کیهانی توسط ابررایانه ها صورت گرفته است می تواند آنچه چشمان اخترشناسان و کاوشگران بیگانه و در جستجوی سیاره های ناشناخته، از سامانه خورشیدی ما می بیند را مصور کند. این شبیه سازی ها همچنین می تواند تغییرات این منظره کیهانی را با بلوغ و تکامل سامانه خورشیدی آشکار سازد.

به گفته "مارک کوچنر" از پایگاه فضایی گودارد ناسا، شاید سیاره ها بسیار کم نورتر از آن باشند که بتوان آنها را ردیابی کرد، اما بیگانگانی که در حال مطالعه بر روی سامانه خورشیدی هستند به راحتی می توانند از حضور نپتون آگاه شوند زیرا نیروی گرانش آن حفره ای کوچک را در میان غبارهای کیهانی سامانه خورشیدی ایجاد کرده است. دانشمندان امیدوارند این مدلهای رایانه ای بتوانند در یافتن سیاره هایی هم اندازه نپتون در اطراف ستاره های ناشناخته موثر واقع شود.

غبارهای کیهانی از کمربند کویپر سرچشمه می گیرند، قلمرو سردی فراتر از سیاره نپتون که در آن میلیونها جرم یخی از جمله پلوتون در مدار خورشید در حرکتند. دانشمندان باور دارند این منطقه نسخه ای قدیمی تر و باریکتر از صفحه ذرات کیهانی است که در اطراف ستاره هایی مانند ستاره وگا دیده می شود.

به گفته اخترشناسان این شبیه سازی های رایانه ای در عین حال می توانند ظاهر سامانه خورشیدی را در زمانی که سنی کمتر داشته است، به تصویر بکشد، در واقع با کمک آنها می توان به گذشته بازگشت تا تغییرات ایجاد شده در چشم انداز دوردست سامانه خورشیدی طی گذشت زمان را مشاهده کرد.

 

دورنمای سامانه خورشیدی در چهار دوره زمانی مختلف

 

اجرام کمربند کویپر گاهی با یکدیگر برخورد می کنند که این برخوردهای شدید ذرات یخی فراوانی را به وجود می آورند. اما دنبال کردن مسیر حرکت این ذرات در سامانه خورشیدی کاری دشوار است زیرا این ذرات از جانب میدان مغناطیسی خورشید و دیگر سیاره ها تحت تاثیر نیروهای متعددی قرار دارند.

ذرات به واسطه بادهای خورشیدی و نور خورشید، متناسب با ابعادی که دارند به سمت خورشید و یا در جهتی مخالف خورشید حرکت داده می شوند و یا با یکدیگر برخورد می کنند که این برخوردها می تواند منجر به نابودی ذرات شکننده شود.

به دلیل وجود انبوهی از این ذرات، ردیابی مسیر حرکت و تغییرات آنها غیر ممکن به نظر می آمد، اما محققان ناسا با کمک ابررایانه دیسکاور این سازمان مسیر 75 هزار ذره غبار در طیف ابعادی از 1.2 میلیمتر گرفته تا هزاران بار کوچکتر را در هنگام تعامل آنها با سیاره ها، نور خورشید، بادهای خورشیدی و با یکدیگر مورد بررسی قرار دادند.

در حین شبیه سازی، ذرات در یکی از سه نوع مداری که می توان امروزه در کمربند کویپر مشاهده کرد قرار گرفتند و دانشمندان از اطلاعات به دست آمده تصاویری ترکیبی از نمایی فروسرخ و دوردست از سامانه خورشیدی خلق کردند. نپتون تحت تاثیر تاثیرات گرانشی ذرات کیهانی نزدیک مدار خود را به سمت مدارهای بالاتر سوق می داد و از این رو منطقه ای واضح و مشخص در کنار سیاره به وجود آمد.

بر اساس گزارش سلینس دیلی، همچنین دانشمندان برای مشاهده چهره جوانتر و متراکم تر کمربند کویپر، روند تولید ذرات کیهانی را تسریع کردند. آنها با استفاده از مدلهای مجزا که توانایی اجرای برخوردهای سریعتری را در میان ذرات داشتند توانستند تصاویری از سنین مختلف کویپر را در 700 میلیون سالگی، 100 میلیون سالگی و 15 میلیون سالگی به دست آورند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 18/7/1389 - 13:48 - 0 تشکر 240469

جالبه. اما این نرم افزارها به زعم ماو ماهواره ها این شبیه سازیها رو انجام میدن نه؟ پس چه جوری میشه به شبیه سازی فراتر از مکان این ماهواره ها اعتماد کرد؟ از کجا معلوم این شبیه سازیها درست از آب در بیاد؟

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

يکشنبه 18/7/1389 - 13:51 - 0 تشکر 240475


ممنون خواندنی بود

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
يکشنبه 18/7/1389 - 15:7 - 0 تشکر 240524

soha89 گفته است :
[quote=soha89;165504;240469]جالبه. اما این نرم افزارها به زعم ماو ماهواره ها این شبیه سازیها رو انجام میدن نه؟ پس چه جوری میشه به شبیه سازی فراتر از مکان این ماهواره ها اعتماد کرد؟ از کجا معلوم این شبیه سازیها درست از آب در بیاد؟

این شبیه سازی های رایانه ای بر مبنای قوانین فیزیک انجام می شوند، ممکن است بپرسید قوانین فیزیک از کجا می آیند؟ پاسخ: از مشاهده سایر نقاط کیهان که از منظر فضا-زمان ما، وضعیتی مشابه وضعیت منظومه شمسی در میلیون ها سال پیش دارند.

در واقع یکی از ویژگی های بشر، این مخلوق هوشمند خدا، این است که می تواند با کمک شبیه سازی، پا را از فضا-زمان خودش فراتر بگذارد و کیهان را از منظر فضا-زمان های دیگر هم مشاهده کند، حالا هر چقدر دانسته های او از فیزیک کیهان بیشتر باشد، شبیه سازی های دقیقتری هم انجام می دهد.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی