انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 537)
يکشنبه 23/10/1386 - 14:58 -0 تشکر 23951
آزمون خودشناسی (SCS)

بر اساس تعریف کتاب فرهنگ جامع روانشناسی-روانپزشکی دکتر پورافکاری Self-consciousness و Self-awareness دو واژه معادل به معنای خودآگاهی می باشند.
خودآگاهی در این کتاب به معنای حالت وقوف و آگاهی به وجود خود، و به مفهوم ارزیابی عینی اما آزاد و پذیرا از ماهیت شخصی واقعی تعریف شده است.

این اشتباه رایجی است که ناشی از ترجمان انگلیسی به فارسی است.

طبق تعریف دکتر جان گاورن (2007)، دکترای روانشناسی اجتماعی از دانشگاه تاوسون، Self-awareness موقتی است-- که بر حسب زمان و موقعیت های گوناگون تغییر می کند (به طور مثال، اگر شما شخصی را بر روی صحنه برده و با شنوندگان مواجه کنید، آنها Self-aware خواهند شد). Self-consciousness صفت شخصیتی ثابت تری است-- بعضی از افراد،صرفنظر از موقعیت بیشتر از دیگران Self-conscious هستند.
Self-awareness is temporary -- it changes over time and across situations (e.g., if you put someone on a stage in front of an audience, they will become self-aware).  Self-Consciousness is a more stable personality trait -- some people are more self-conscious than others, regardless of the situation.
از این تعریف بر می آید که Self-awareness در واقع به نوعی خودآگاهی بوده و Self-consciousness نوعی خود شناسی است.

بر این مبنا آزمون خود شناسی که در سال 1975 توسط فنیگستین، شِیِر و باس ساخته و هنجار شده است ارائه می گردد.
(آزمون خودشناسی در ایران هنجار نشده که توسط اینجانب به عنوان پایان نامه در دست هنجاریابی در ایران است)

http://rapidshare.com/files/83436670/The_self-Consciousness_Scale__fa_.pdf.htmlبرو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی