دانش و فن آوری (بازدید: 400)
چهارشنبه 14/7/1389 - 14:12 -0 تشکر 238788
طراحی 15 ماهواره دانشجویی/ توسعه کپسولهای زیستی برای اعزام فضانورد

 
معاون فناوری فضایی سازمان فضایی ایران گفت: در حال حاضر 10 تا 15 ماهواره دانشجویی و بومی در حال طراحی و ساخت هستند که ماهواره‌های دانشجویی با وزن یک کیلوگرم و ماهواره‌های چند تنی با قابلیت‌های ویژه نیز در حوزه ماهواره‌های بومی در دست طراحی و ساخت هستند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد مردانی امروز چهارشنبه در مراسم هفته فضا پژوهشگاه هوافضا با اشاره به کاربردهای فناوری فضایی در مقوله‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی، نظامی و زیست فناوری افزود: امروزه فناوری‌های فضایی در حوزه‌های مختلفی چون ارتباطات مخابراتی، پیش‌بینی و مدیریت بلایایی طبیعی، کشف منابع آب، حفظ محیط زیست و پایش انواع مواد زیستی، بررسی اثرگذاری لکه‌های نفتی، سیستم‌های ناوبری، نقشه‌برداری و کنترل مرزها و مطالعات نجومی و فضایی کاربرد دارد.

وی به برنامه‌های سازمان هوافضا اشاره کرد و ادامه داد:‌ طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی و رادیوتلویزیونی برای مدار 36 هزار کیلومتری در دستور کار برنامه های سازمان هوافضا قرار دارد.

معاون فناوری فضایی سازمان فضایی ایران در این باره توضیح داد: ماهواره‌هایی که در مدار 36 هزار کیلومتری قرار می‌گیرند سرعتی برابر سرعت حرکت زمین دارند که در این حالت ماهواره و زمین همواره موقعیتی ثابت دارند.

وی پرتاب ماهواره سنجش از راه دور را از دیگر برنامه‌های این سازمان نام برد و خاطرنشان کرد: این ماهواره ها دارای حسگرهایی هستند که در حوزه‌های هواشناسی، نقشه برداری و مدیریت منابع مختلف کاربرد دارند این ماهواره‌ها در ارتفاع 600 تا 700 کیلومتری قرار می‌گیرند.

مردانی همچنین اعزام فضانورد و ایجاد پایگاه‌های فضایی را از برنامه‌های بلند مدت این سازمان نام برد و گفت: تا 12 سال آینده فضانورد ایرانی با تجهیزات و امکانات بومی به فضا ارسال می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اجرایی کردن پروژه‌های فضایی نیاز به برنامه ریزی دارد، یادآور شد: در این راه مسئولان کشور برنامه‌هایی را تدوین کرده‌اند ضمن آنکه در بحث توسعه نیروی انسانی نیز توسعه زیادی داشتیم به گونه‌ای که در حال حاضر هزار متخصص و دانشجوی دوره دکترا در بحث طراحی و ساخت ماهواره مشغول هستند.

وی همچنین با اشاره به توسعه پروژه کپسول‌های زیستی اضافه کرد: این کپسول‌ها به منظور قرار گرفتن فضانوردان برای ارسال به فضا طراحی و ساخته می شود که پژوهشگاه هوافضا در این حوزه وارد شده که با مطالعاتی که انجام داده در آینده گامهای موثری در این حوزه بر می‌دارد با توسعه این کپسول‌ها ما قادر خواهیم بود تا 12 سال آینده فضانورد به فضا ارسال کنیم.

مردانی همچنین مطالعات نجومی و فضایی را از دیگر فعالیت‌های کشور در حوزه هوافضا ذکر کرد و ادامه داد: در حال حاضر دانشگاه‌های کشور فعالیت‌هایی را در این حوزه شروع کرده‌اند ضمن آنکه مطالعاتی در زمینه زیست در فضا در حال اجرایی شدن است.

معاون فناوری فضایی سازمان فضایی در این باره گفت: فردی که در فضا قرار می‌گیرد وزنی ندارد از این رو نیاز به شیوه‌های تغذیه ویژه است که در این زمینه مطالعاتی انجام شده است.

 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی