دانش و فن آوری (بازدید: 357)
چهارشنبه 14/7/1389 - 14:3 -0 تشکر 238781
باران زباله‌های فضایی در دو روستای چین

 

ساکنان دو روستای چین شاهد سقوط قطعاتی از راکت پرتاب ماهگردی بودند که ماموریت آن از روز جمعه به سوی کره ماه آغاز شده است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، مقامات چینی هرگز در برابر خرابکاری هایی که منجر به افزوده شدن مقادیر زیادی زباله فضایی به مدار زمین شده است، معذرت خواهی نکرده و یا هیچ اقدامی جهت جبران این خرابکاری ها انجام نداده اند.

اما ظاهرا زمان آن رسیده که این مقامات فضایی و دولتی زبان باز کرده و از شهروندان خود به خاطر بمباران زباله های فضایی دو روستا در چین عذرخواهی کنند زیرا ساکنان دو روستای مجزا در جینگژی چین شب سوم اکتبر 2010 در اثر سقوط بخشهایی از راکت پرتاب ماهگرد جدید این کشور، چانگ-ای 2 در اطراف روستا از خواب پریدند.

 

 

شدت برخورد این قطعات با زمین به اندازه ای بوده که روستاییان با ترس احتمال آغاز یک زمین لرزه از خواب پریده و به فضای آزاد هجوم برده اند و پس از جستجو موفق به یافتن قطعاتی از راکت پرتاب چانگ- ای که روز جمعه گذشته به مدار زمین پرتاب شده بود شدند.

خوشبختانه قطعات راکت در مناطق باز سقوط کرده و منجر به خسارات مالی یا جانی نشده است، اما با در نظر گرفتن میزان زباله های فضایی که چین وارد مدار زمین کرده، تصور اینکه روزی مقادیری از این زباله ها بر سر شهرهای متراکم چینی ببارد بسیار وحشتناک خواهد بود.

 

 

 بر اساس گزارش پاپ ساینس، صرف نظر از سقوط قطعاتی از راکت چانگ-ای در میان مناطق روستایی می توان گفت که پرتاب این ماهگرد برای چین موفقیتی فراتر از تصور به شمار می رود. این مدارگر دومین ماموریت اکتشافی ماه چین است و به مدت 6 ماه به اکتشاف و جستجوی مناطق مناسب فرود فضاپیماها در ماموریتهای آینده انسان به کره ماه خواهد پرداخت.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی