انجمن ها > انجمن خراسان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خراسان (بازدید: 2143)
جمعه 9/7/1389 - 12:2 -0 تشکر 237329
آرامگاه ابوسعید ابوالخیر

سنگ قبر ابوسعید ابوالخیر
ابوسعید فضل‌الدین بن ابوالخیر احمد بن محمد بن ابراهیم (۳۵۷-۴۴۰ق) عارف و شاعر نامدار ایرانی قرن چهارم و پنجم است.


نام و نشان و خانواده ابوسعید

ابوسعید فضل الدین بن احمد بن محمد بن ابراهیم و معروف به ابوسعید ابوالخیر، در مهنه، روز یک شنبه اول ماه محرم سال سیصد و پنجاه و هفت هجری متولد شد و در روز جمعه او را در همان مهنه به خاک سپردند در جایی که بعدها به نام « مشهد مقدس شیخ» همیشه زیارتگاه ارباب ذوق و حال بوده‌است.

زادگاه ابوسعید ابوالخیر

ابوالخیر احمد، پدر بوسعید، پیشه وری متوسط الاحوال بوده‌است که زندگی او از راه دارو فروشی (عطاری) می‌گذشته‌است، در همان مهنه یا میهنه در آن روزگار شهرکی بوده در ناحیه دشت خاوران و خاوران خود از سرزمین‌های خراسان مرکزی به شمار می‌رفته‌است. علمای فقه اللغه خاوران را صورت تغییر شکل یافته « خربران» دانسته‌اند، یعنی آنجا که خورشید بر می‌دمد. دشت خاوران شهرها و آبادیهای بسیار داشته و مهنه یکی از شهرکهای دشت خاوران بوده‌است. در روزگار تولد بوسعید، مهنه از آبادی و رونق نسبی برخوردار بوده و بعد از شهرت بوسعید، و به ویژه پس از وفات او، و به احترام نام و یاد او، همواره زیارتگاه ارباب ذوق و حال به شمار می‌آمده‌است.

آرامگاه ابوسعید ابوالخیر در روزگار ما

مقبره‌ای در روستای مهنه از توابع شهرستان مه ولات واقع در استان خراسان رضوی را به ابوسعید ابوالخیر نسبت داده‌اند.

نمای بیرونی آرامگاه ابوسعید ابوالخیر

شب هاي دراز بي عبادت چه کنم

طبعم به گناه کرده عادت چه کنم

گويند کريم است و گنه ميبخشد 

گيرم که ببخشد زخجالت چه کنم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی