انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 408)
پنج شنبه 8/7/1389 - 21:35 -0 تشکر 237193
10 روز عمر ما را پس بدهید!


10 روز عمر ما را پس بدهید!

 در قرن شانزدهم میلادی، کلیسای کاتولیک مجبور شد برای اصلاح تقویم میلادی، 10 روز را حذف کند و همین موجب شد مردم به خیابان‌ها بریزند و علیه کلیسای واتیکان شعار سر دهند که 10 روز عمر ما را پس بدهید.


تقویم میلادی که امروز در بخش وسیعی از جهان استفاده می‌شود، ریشه در تقویمی دارد که به نام ژولیوس سزار، امپراتور بزرگ روم مشهور شده است. منجمان رومی متوجه شده بودند که طول سال شمسی نه 365 روز کامل، که حدود 365 روز و 6 ساعت است و به همین دلیل سیستمی ابداع کردند که هر چهار سال یک بار، 1 روز به سال افزوده شود و آن سال کبیسه شود. این روز اضافه، عقب‌افتادگی تقویم را نسبت به وضعیت طبیعت جبران می‌کرد و بدین‌ترتیب تقویم حداکثر 1 روز نسبت به رویداد طبیعی یا نجومی متناظر با آن روز اختلاف پیدا می‌کرد.

 

این ابداع که مانند بسیاری دیگر از دستاوردهای قدیمی به نام پادشاه آن روز نام گرفت و به تقویم ژولینی معروف شد، در زمان خودش دستاورد بزرگی بود؛ اما آن‌چه منجمان رومی متوجه نشدند، این بود که زمین حرکت‌های متفاوتی دارد و یک بار گردش زمین به دور خورشید، یک بار گردش خورشید نسبت به ستارگان آسمان یا فاصله زمانی دو سال‌تحویل متوالی دقیقا با هم برابر نیستند! شاید باور نکنید، ولی این اختلاف‌ها به چندین دقیقه می‌رسد. (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به کتاب‌های مکانیک مداری و حرکت زمین مراجعه کنید)

 

منجمان امروز، طول متوسط سال شمسی را 365.2422 روز اندازه‌گیری کرده‌اند که معادل 365 روز و 5 ساعت و 48 دقیقه و 46 ثانیه است که نسبت به تقویم ژولینی 11 دقیقه و 14 ثانیه کوتاه‌تر است؛ بنابراین هر سال، تقویم به این مقدار ناچیز از طبیعت عقب می‌افتد. در طول یک قرن، این خطا به 18 ساعت و 43 دقیقه و 20 ثانیه می‌رسد و پس از چندین قرن، اختلاف تقویم با رویداد طبیعی متناظر به شکل فاجعه‌باری افزایش می‌یابد.

 

در قرن شانزدهم میلادی، این اختلاف به 10 روز رسید و اولین روز بهار که در زمان ژولیوس‌سزار در 21 مارس روی می‌داد، در 11 مارس اتفاق می‌افتاد. این موضوع، پاپ گریگوری سیزدهم را برآن داشت تا از منجمان بخواهد تقویم میلادی را اصلاح کنند. البته دلیل اصلی جناب پاپ، تحویل سال و عدم انطباق تقویم با رویدادهای طبیعی نبود، بلکه او نگران بود که زمان عید پاک آن‌قدر جابجا شده که دیگر نمی‌توان آن را با متون مذهبی منطبق کرد!

منجمان هم راه‌حلی در 3 بند ارایه کردند که به دستور پاپ از سال 1582 میلادی اجرا شد. اولین بخش، تغییر سیستم ماه‌های سال بود که به شکل امروزی درآمد: 
 
 ماه

تعداد روز

ژانویه

31

فوریه

28 (در سال کبیسه 29روز)

مارس

31

آوریل

30

می

31

ژوئن

30

جولای

31

آگوست

31

سپتامبر

30

اکتبر

31

نوامبر

30

دسامبر

31بخش دوم، تغییر سیستم کبیسه‌گیری برای جلوگیری از پدید آمدن این خطا بود. در تقویم ژولینی هر 4 سال یک‌بار کبیسه می‌گرفتند؛ اما در سیستم جدید قرار شد کبیسه‌ها بر اساس شماره سال تعیین شوند، بدین‌ترتیب که

 • اگر دو رقم سمت راست شماره سال بر عدد 4 بخش‌پذیر باشد، آن سال کبیسه است.
 • اگر دو رقم سمت راست شماره سال صفر باشد، آن سال به‌شرطی کبیسه است که شماره سال بر 400 بخش‌پذیر باشد.

با این حساب، در هر چهارصدسال، 3 روز که پیش از این به اشتباه کبیسه گرفته می‌شد، حذف پو خطای تقویم میلادی تا حد بسیار زیادی جبران شد.


و اما بخش سوم، جبران 10 روز اشتباه ناشی از تقویم ژولینی بود. به دستور پاپ گریگوری سیزدهم، 10 روز از ماه اکتبر 1582 کاسته و در تقویم‌ها بعد از روز 4 اکتبر، 15 اکتبر ثبت شد. هرچند این دستور تمام اشتباهات قبلی را تصحیح کرد، اما پذیرش آن برای بسیاری از مردم دشوار بود. آن‌ها که فکر می‌کردند 10 روز از عمرشان کاسته شده (!) به خیابان‌ها ریختند و ضمن اعتراض به این دستور شعار دادند «10 روز عمر ما را پس بدهید». حتی برخی دولت‌ها مانند پادشاهی انگلستان از پذیرش این دستور واتیکان اجتناب کردند و یک قرن طول کشید تا این دستور در همه کشورهای اروپایی اجرا شود. از آن زمان به بعد، تقویم میلادی به تقویم گریگوری مشهور شد.


شایان ذکر است که علی‌رغم تلاش منجمان اروپایی و کلیسای واتیکان، تقویم میلادی هنوز خطا دارد و تا 2 روز نسبت به رویدادهای طبیعی اختلاف پیدا می‌کند. این درحالی است که تقویم‌های ایرانیان مانند تقویم جلالی، تقویم برجی و در نهایت تقویم هجری شمسی که امروز تقویم رسمی کشور ماست؛ کمتر از 12 ساعت با رویداد نجومی متناظر اختلاف پیدا می‌کند و به همین دلیل، دقیق‌ترین تقویم خورشیدی جهان است.

 

منبع : آسمان کویر

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

جمعه 9/7/1389 - 0:44 - 0 تشکر 237223

دوست عزیز ممنون مطلب خیلی جالبی بود

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

جمعه 9/7/1389 - 1:56 - 0 تشکر 237242

نیما اطلاعات تاریخی مفیدی بود، همیشه این سوال برام بود که تاریخ اینا چرا اینطوریه!!!

جمعه 9/7/1389 - 5:36 - 0 تشکر 237244

در نوع خودش پیدا کردن راه حل برا مشکل تقویمشون برام خیلی جالب بود. تشکر نیمای عزیز.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

جمعه 9/7/1389 - 13:58 - 0 تشکر 237352

جالب بود. ممنون مطلب خوب و مفیدی بود. من از اینکه تقویمهای خودمون درستتر بوده خوشحال شدم. دیگه لازم نیست بریم شعار بدیم D;

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی