انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 2149)
پنج شنبه 8/7/1389 - 11:26 -0 تشکر 236915
1- جنگ نرم فرهنگی

یكی از زیر مجموعه ها یا ابعاد جنگ نرم جنگ فرهنگی دشمن است.

اهداف دشمن در این جنگ استحاله فرهنگ اسلامی و بومی كشور و ترویج فرهنگ غربی می باشد

ابزارهای بكارگیری شده در این جنگ شامل اینترنت، رسانه های صوتی و تصویری، كامپیوتر، موبایل، دستگاه های سی دی و دی وی دی خانگی و دستگاه های جدید پخش فایل های صوتی و تصویری می باشد.


 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

شنبه 10/7/1389 - 13:43 - 0 تشکر 237608

من امیدوار بودم با این بحث چیزی یاد بگیرم

سه شنبه 13/7/1389 - 21:17 - 0 تشکر 238594

اگر دوستان دیگر هم ما رو در این بحث یاری كنند حتما بحث سریعتر جلو می رود و مفیدتر خواهد بود
البته ما مباحث جنگ نرم رو آروم آروم جلو می بریم و این آرامش رو از ویژگی های جنگ نرم است كه ما هم باید بیاموزیم

 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

سه شنبه 13/7/1389 - 21:21 - 0 تشکر 238595

از آنجایی كه شناخت اهداف دشمن بسیار مهم است بار دیگر اهداف جنگ نرم فرهنگی كه یكی از مهمترین ابعاد جنگ نرم است را بصورت تفكیك شده بیان می كنم
1- تغییر فرهنگ ملی و فرهنگ قومی مردم
2- ترویج فرهنگ غربی

 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

سه شنبه 13/7/1389 - 21:57 - 0 تشکر 238600

به گزارش نقدنیوز به نقل از فارس، محمدرضا نقدی در نشست با فعالان فرهنگی گیلان با بیان اینكه درگیر یك جنگ تمام عیار فرهنگی هستیم اظهار داشت: خدا را شاكریم دشمن را از سلاح كه نقطه قوت او به شمار می‌رود، محروم كردیم.
وی با تاكید بر اینكه دشمن در بحث فرهنگی حرفی برای گفتن ندارد، افزود: جنگ فرهنگی نقطه قوت نظام است و انقلاب اسلامی با جهاد فرهنگی آغاز شده و باید از این ذخیره معنوی بهره‌برداری صحیح صورت گیرد.
نقدی اسلام را دین مستدل خواند و تصریح كرد: اسلام در استدلال مسائل كم ندارد و در تمام مسائل مواضع روشنی دارد.
رئیس سازمان بسیج مستضعفان كشور انقلاب، اسلام و فرهنگ را مبتنی بر فطرت انسان‌ها برشمرد و خاطرنشان كرد: بحث دلی و قلبی در اسلام فراتر از استدلال لحاظ شده و یك فرهنگ دلچسب و گوارا را پدید آورده است.
وی ادامه داد: انبیای الهی بهترین الگوهای الهی هستند و با فرهنگ دینی دنیا را پر كردند.
نقدی درگیری در جنگ سخت را بر سر تپه، پل، منطقه و سرزمین عنوان كرد و گفت: در حال حاضر درگیری بر سر تصاحب جوانان است و ما می‌گوییم جوانان عبدالله باشند و دشمن می‌خواهد جوانان عبد او شوند.
رئیس سازمان بسیج مستضعفان كشور در بحث تهاجم فرهنگی انقلاب اسلامی را مهاجم دانست و افزود: دشمن در این‌باره به حالت انفعال قرار گرفته است.
وی با بیان اینكه می‌خواهیم الگوهای اسلامی به تمام معنا در جامعه پیاده شود، اظهار داشت: تجربه دفاع مقدس را داریم و وقتی با هم شدیم حق مطلب ادا شد و به پیروزی رسیدیم.
نقدی اخلاص در امور فرهنگی را تاثیرگذار ذكر كرد و بیان داشت: در حركت فرهنگی باید وحدت ایجاد شود و برداشت واحدی از مسائل داشته باشیم.
رئیس سازمان بسیج مستضعفان كشور پیروزی را در وحدت و یكپارچگی اعلام كرد و گفت: در عرصه فرهنگی این مسائل باید به صورت جدی دنبال شود.
وی امر به معروف و نهی از منكر را از مهم‌ترین امور خواند و تصریح كرد: در بحث فرهنگی باید به صورت ایجابی عمل شود و برخورد در آخرین مرحله قرار دارد.
نقدی با تاكید بر اینكه به مساجد باید نگاه ویژه شود، خاطرنشان كرد: معیار اصلی سنجش پایگاه‌های بسیج پر بودن نمازهای جماعت از نمازگزاران است.
رئیس سازمان بسیج مستضعفان كشور نبرد فرهنگی را جنگ سخت توصیف كرد و اظهار داشت: تمام اقشار باید در این امر همدلی داشته باشند.
فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در این جلسه اظهار داشت: پس از دفاع مقدس نبرد سخت‌تر و پیچیده‌تری برای ما در نظر گرفتند.
هامون محمدی جوانان را منابع تولید قدرت نرم نظام دانست كه مورد هدف دشمنان قرار گرفته‌اند.

 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

سه شنبه 13/7/1389 - 22:1 - 0 تشکر 238601

فرهنگ چیست؟
تعریف كامل آن است كه راهنمای همه‌ی فعالیت‌های انسانی است. یعنی فرهنگ عامل تعیین كننده‌ی رفتار انسان است، فرهنگ توانایی خاصی است كه فقط بشر دارد.

به طور خلاصه، فرهنگ، شامل مقوله‌های زیر است:
- دانستنی‌ها
- اعتقادات
- هنرها
- اخلاق
- قوانین
- عادات
- توانایی
- تمام فعالیت‌های اجتماعی
- میراث اجتماعی و سنتی
- راه و روش زندگی
- راهنمای فعالیت‌ها
- عامل تعیین كننده ی رفتار انسان
- كشت و كار
- آباد كردن
- پرورش روانی یا پرورش معنوی
- پیشرفت فكری و اجتماعی انسان
- و ...
بی‌تردید نقش انكار ناپذیر و تعیین كننده ی هر یك از تعاریف بالا، در زندگی روزمره، بر كسی پوشیده نیست.
اگر فرهنگ را دانسته‌هایمان بدانیم، دانایی و دانستنی‌ها تعیین كننده‌ی راه زندگی‌مان هستند.
اگر فرهنگ را اعتقاداتمان بدانیم، ما با اعتقاداتمان زندگی می‌كنیم. حتی بی‌اعتقادترین انسان‌ها هم خواسته یا ناخواسته به چیزهایی معتقدند.
اگر فرهنگ را هنر بدانیم،‌ اگر هنر زندگی كردن را نداشته باشیم محكوم به نیستی هستیم.
اگر فرهنگ را اخلاق بدانیم، اخلاق همان است كه انسانیت ما را از سایر حیوانات متمایز می‌كند.
اگر فرهنگ را عامل تعیین كننده ی رفتار انسان بدانیم، رفتار ما نشان دهنده ی شخصیت، افكار، دانش و شاخصه‌های فكری ماست.
اگر فرهنگ را عامل پیشرفت فكری و اجتماعی انسان بدانیم، اگر این عامل در اختیار و تحت اراده‌ی ما نباشد به مقاصدی منتهی می‌شود كه، در شأن و ایده آل ما نیست.
پس به زبان ساده می‌توان گفت كه فرهنگ هر شخص، قوم یا ملتی، همانا زندگی ، سرمایه فكری و هستی آنهاست.

 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

سه شنبه 13/7/1389 - 22:3 - 0 تشکر 238602

جنگ فرهنگی چیست؟
در تبادل فرهنگی؛ ملتها مثل داد و ستد معمولی و تأمین نیازهای خود با هم ارتباط دارند و با نقل و انتقال اجناس و نیازهای خود در بین یكدیگر و یا به عبارت بهتر خرید و فروش،‌نیازهای خود را تأمین می‌كنند ولی در جنگ فرهنگی ملتی كه مورد تهاجم قرار می‌گیرد، اگر با اتكا به سرمایه‌ها و منابع معنوی و مادی خود مقاومت نكند به شرایطی می‌رسد كه مانند انسان عاجزی كه از تأمین ابتدایی‌ترین نیازهای خود، درمانده است و قادر به حركت نیست،‌ چشم به دست انسانهای دیگری دارد كه چه غذایی برایش در نظر گرفته‌اند و یا تشخیص می‌دهند چه لباسی را باید بپوشد.
تفاوت دیگر تبادل فرهنگی و تهاجم فرهنگی این است كه در تبادل و یا خرید و فروش ، طرفین معامله سعی می‌كنند بهترین و با كیفیت‌ترین جنس یا دارایی خود را عرضه كنند كه قدرت رقابت را داشته باشد.اما درتهاجم‌فرهنگی‌، غربی ها بی ارزش‌ترین وبی‌خاصیت ترین بخش فرهنگ‌خود را كه توسط گروههای پست و خارج از شخصیت انسانی، رفتار می‌شود، به جامعه مورد تهاجم وارد می كنند.
غربی‌ها از انتقال دستاوردهای علمی، تحقیقاتی، صنعتی و ...خود به كشورهای دیگر جلوگیری می‌كنند، ولی با صرف هزینه‌های زیاد و با روش‌های گوناگون اقدام به انتقال فرهنگ تخریبی خود به جوامع دیگر می‌نمایند.

 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

سه شنبه 13/7/1389 - 22:10 - 0 تشکر 238605

ابزار
علاوه بر روشهای ذكر شده،‌ ابزار و وسایلی نیز نیاز است‌تا جنگ فرهنگی غرب نتیجه بدهد. این ابزارها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در جنگ فرهنگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

1- تلفن همراه و دستگاه های دی وی دی خانگی و دستگاه های پخش كننده فایل های صوتی و تصویری
اینها ابزارهای بسیار مفیدی برای انسان هستند ولی دشمن از این ابزارها سوء استفاده می كنند و به كمك آنها فرهنگ منحرف خود را در جامعه ما ترویج می دهد و ما را از فرهنگ خودمان دور می كند. دشمن با ارسال آخرین تكنولوژی های پخش صدا و تصویر آخرین موسیقی های مخرب و آخرین فیلم های مستهجن خود را نیز عرضه می كند

2- محصولات هنری و فرهنگی
این محصولات به دلیل جذابیت و سرگرم كننده بودن،‌ مخاطبان زیادی دارند. استعمارگران نیز با سوء استفاده از این شرایط، بیشترین سرمایه گذاری را در جنگ فرهنگی در این زمینه‌ها انجام داده‌اند.
كتاب، فیلم و آثار هنری ابزارهایی هستند كه در خدمت مهاجمان فرهنگی قرار دارند. داستانهای غیر اخلاقی، فیلم‌های مبتذل و آثار هنری كه ترویج دهنده‌ی برهنگی، روابط خارج از قوانین الهی میان پسر و دختر، روابط جنسی خارج از حدود الهی و فساد لجام گسیخته هستند، از این نمونه‌اند.

3- مد
استفاده از پدیده‌ی مد سودهای كلان فرهنگی و اقتصادی را برای استعمارگران غربی در پی داشته‌ است. آنها با ترویج مدهایی كه در اطاقهای جنگ روانی و فرهنگی طراحی می‌شوند، علاوه بر اینكه فرهنگ غیر انسانی را در میان ملتهای دیگر رواج می‌دهند، راهی نیز برای فروش محصولات نه چندان ضروری خود پیدا نموده و سرمایه‌های هنگفتی را از كشورهای مورد تهاجم خارج كرده و می‌كنند. لوازم لوكس، لباس، لوازم بهداشتی، لوازم آرایشی، نمونه‌هایی ازابزار مد هستند.

4- ماهواره و اینترنت
دو پدیده ماهواره و اینترنت كه برای تبادل اطلاعات و ارائه ی‌سریع آخرین دستاوردهای علمی بین كشورهای جهان، به وجود آمده‌اند، امروزه بعنوان سلاحی بر علیه مردم كشورهای كمتر توسعه یافته به كار گرفته شده‌اند، در حالیكه دانشمندانی از این كشورها سهم بسزایی در پیدایش و رشد این پدیده‌ها داشته‌اند.
در كنار اطلاعات مفیدی كه از طریق اینترنت و ماهواره تبادل می‌شود، متأسفانه حجم زیادی از هنجارهای غیر اخلاقی گروههای پست غربی در قالب شوها، فیلم‌های ضد اخلاقی و ... از طریق اینترنت و ماهواره به سطوح مختلف مردم كشورهای جهان سوم تزریق می‌شود كه مشكلات فرهنگی و اقتصادی زیادی را برای این كشورها به وجود آورده است.

 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

جمعه 16/7/1389 - 20:18 - 0 تشکر 239838

یکی از دوستان مبحثی را پیرامون جنگ نرم فرهنگی مطرح نمودند که می تواند مرجع خوبی برای شناخت فرهنگ از نظر امام خمینی(ره) باشد که آدرس آن در ذیر آمده است:
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=17257&threadID=239116&forumID=721

 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

جمعه 16/7/1389 - 20:43 - 0 تشکر 239840

از آنجایی که برای دفاع یا حمله در "جنگ نرم فرهنگی" نیاز به "قدرت نرم فرهنگی" داریم.
اکنون باید ببینیم قدرت نرم فرهنگی ما در چیست؟ با چه قدرتی باید در مقابل حملات فرهنگی دشمت ایستادگی کنیم؟و همچنین با تکیه بر کدام قدرت می توانیم به فرهنگ دشمن حمله کنیم؟

بنظر من ما یابد در مقابله با جنگ نرم فرهنگی دشمن از نظریه جنگ نامتقارن بهره بگیریم.

در پرانتز بنده توضیح مختصری در مورد جنگ نامتقارن بدهم :
زمانی که دو کشور از نظر تجهیزات نظامی برابر نیستند و اختلاف میزان توانمندی تجهیزاتی آنها بسیار زیاد است. کشوری که از تجهیزات نظامی کمتری بهره مند است با تبعیت از نظریه جنگ نامتقارن بجای وارد شدن به یک جنگ کلاسیک نقاط ضعف دشمن را شناسایی کرده و با ضربه زدن به آن نقاط ضعف ، جنگ را به پیش می برد. به این سبک جنگیدن جنگ نامتقارن گویند و هم اکنون سیستم نظامی کشور ما برای مقابله با قدرت های نظامی بزرگ مانند آمریکا از این شیوه جنگ استفاده می کند.(البته زمان جنگ)

در رابطه با قدرت نرم بنظر من بهترین شیوه برای برخورد با دشمن بهره گیری از شیوه های جنگ نامتقارن است زیرا از نظر تجهیزات و وسایل و تسلط بر مراکز ارتباطی و رسانه ای بنظر می رسد که هنوز نتوانسته ایم به سطح مطلوبی برسیم هر چند که بنظر من فاصله ما با دشمن نسبت به فاصله در جنگ افزارهای سخت کمتر است اما بهرحال باید بپذیریم که ما در جهت تامین ابزارهای فرهنگ از دشمن عقب هستیم.

برخی از ابزارهای دشمن در جنگ فرهنگی نرم عبارتند از :
اینترنت،ماهواره و دیگر رسانه های صوتی و تصویری، كامپیوتر، تلفن همراه ، دستگاه های سی دی و دی وی دی خانگی و دستگاه های جدید پخش فایل های صوتی و تصویری

 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

يکشنبه 25/7/1389 - 10:45 - 0 تشکر 242544

حفظ هویت ایرانی اسلامی اساس جنگ نرم برای تحت تاثیر قرار دان باورهای فرهنگی و اعتقادی جامعه هدف می باشد. فلذا ضروریست برای مقابله با جنگ نرم حفظ و عمق بخشی به هویت ایرانی و اسلامی جز اولین و شاخص ترین برنامه های افسران جوان در مقابله با جنگ نرم باشد.امروزه جنگ نرم برای التقاتی کردن اسلام ناب برنامه ریزی و سرمایه گذاری کرده است. آنان به دنبال آن هستند که با ترویج فرهنگ سکولار هویت اسلامی را تحت تاثیر قرار داده و از درون به لحاظ محتوایی متلاشی کنند و آن اسلامی باقی بماند که در ادبیات سیاسی کشورمان به اسلام آمریکایی معروف شده است.

استکبار جهانی الخصوص آمریکایی ها به وسیله رسانه های وابسته شان در تلاش بوده اند که الگوی های شخصیتی جدیدی به جوانان ایران معرفی کنند. آنان در این میان سعی دارند بسیاری از ارزش های فرهنگ آمریکایی را به شخصیت جوان و دانشجو ایرانی القا کنند.بنابراین بهترین راه برای مقابله با این جریانات حفظ و عمق بخشی هرچه بیشتر و توجه به هویت ایرانی اسلامی می باشد.

منبع : www.softwar.isarblog.com

 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی