فرهنگ پایداری (بازدید: 2202)
چهارشنبه 7/7/1389 - 6:8 -0 تشکر 236355
شهید همت با نسل امروز سخن میگوید


جلوه‌های عشق و تعهد، جهاد و شهادت، و عزم و آزادگی و عزت در سخنان سردار رشید اسلام شهید محمدابراهیم همت
اشاره
سردار دلاور اسلام شهید محمدابراهیم همت از چهره‌های شاخص و آشنای دفاع مقدس می‌باشد. تواضع و مجاهدت، ایثار و شرافت، و خلوص و شجاعت و نبرد بی‌امان او در جبهه‌های جنگ زبانزد خاص و عام است. او از جمله سردارانی است كه برای نسل دیروز نقش الگویی داشت و این نقش باید با فرهنگ‌سازی‌های مناسب به "نسل امروز" انتقال یابد تا جوانان ما تجلی ارزش‌های دفاع مقدس را در چهره‌های پاك و والایی چون او به نظاره بنشینند و درس‌های لازم را برای حیات برتر و شایسته ذخیره سازند. صفحه "جبهه و جنگ" بار این مسئولیت را بردوش خود احساس می‌نماید و از همین رو گزیده ای از سخنان زیبا و درس آموز او را تقدیم خوانندگان می‌كند و بر تداوم این راه با نمایاندن افكار و اندیشه‌ها و عملكردهای ماندگار و ارزش ‌مدار الگوهای پایداری اصرار می‌ورزد.
***
شهید "همت" در یكی از نوشته‌هایش پس از پیروزی انقلاب چنین نگاشته است: "از آن لجظه كه پیروزی را لمس كردم و باور نمودم كه حكومت اسلامی جایگزین حكومت فاسد ستمشاهی خواهد شد، با خدای خود پیمان بستم تا آخرین قطره خونم، در راه حفظ و حراست این انقلاب الهی یك آن آرام و قرار نگیرم، شب و روز بدون وقفه، در راه اعتلای كلمه الله و بسط فرهنگ اسلامی تلاش نمایم. به همین سبب سلاح به شانه گرفتم و روبه جبهه‌های خونین نمودم".
شهید "همت" خطاب به والدین خود می‌گوید:
"پدر و مادر فرهمند و مهربان، واضح است كه من هم چونان مردان عادی زندگی را دوست می‌دارم، دنیا چیزی نیست كه انسان از آن روی گردان باشد. وقتی كه پیامبرگرامی(ص) دنیا را كشتزار سرای باقی می‌داند: "الدنیا مزرعه الاخره"،‌ چگونه می‌شود من، بیزار از این مزرعه پر بار گردم. لكن دل به دنیا بستن را نمی پسندم، خویشتن را به دنیا نمی‌آلایم، خود را سرگرم این دنیای فانی و گذرا نمی‌سازم، از جهان ابدی و از نعمتهای بی‌كران "جنات عدن" غفلت نمی‌ورزم و شخصیت حقیقی خود را، كه مقام خلیفه‌الله است، به ورطه فراموشی نمی‌سپارم."
شهید همت درباره "مسئولیت" می‌گوید:
"به خدای یكتا پناه می‌برم و از آن عزیز مقتدر مدد و استعانت می‌جویم، تا باری را كه به شانه گرفته‌ام، به سربلندی و سرافرازی به مقصد رسانم. تاكنون به چشم خود شاهد در خون غلتیدن بسیاری از عاشورائیان پاك نهاد و حسینیان زمان خود بودم". شهادت آن پاك مردان نستوه و خون آن شهیدان راه خدا و فضیلت هشداری است تكان دهنده كه مرا به سنگینی بار مسوولیتم توجه بیشتری می‌دهد.
توكل
شهید "همت" در یكی از نوشتارهای خود، خطاب به بسیجیان و پاسداران سلحشور چنین نوشته است:
"برادران حماسه آفرینم، پاسداران و بسیجیان قهرمان! سعی و كوششتان بر این باشد كه در میادین نبرد هرگز خود را گم نكنید، بر اعصاب و روحیه والای خود مسلط باشید، عقل خود را بر احساس زودگذر چیره سازید، در آن لحظه كه آتش توپخانه و خمپاره‌های دشمن زبون بسان باران پاییزی بر سر و رویتان می‌بارد، تنها به یاد خدا باشید، به او پناه ببرید و توكل به خدا داشته باشید.
هنگام نبرد شدید از همه وابستگیها و دلبستگیهای زودگذر این جهان فانی خود را رها سازید و دل به عنایت بی‌كرانه خدای بندید و خود را متصل به آن خالق بی‌همتا نمایید."
جهاد
سخنی از شهید همت درباره جهاد:
"جهادگران! مخلصان!، شما كه نقد جان در طبق اخلاص نهاده، در كمال صداقت و درستی، ‌در میان آتش و گلوله انجام وظیفه می‌نماییدبدانید كه، صحنه جهاد، میدان باز و وسیعی است كه حصار پذیر نیست. فناءالله و محو و حل شدن در خدا و رسیدن به رضوان الله، زمان و مكان نمی‌شناسد.
عزیزانم! ساعی و كوشا باشید، تا آنچه كه خواسته مشروع شماست و موجب رضامندی پروردگار عالمیان بدان است، دست یابید".
دانشگاه خون و رشادت
شهید "همت" در وصف دلاورانی كه آموزشهای پیشرفته نظامی ندیده و دانشكده نظامی را نپیموده‌اند،‌ لكن در میدان عمل و به هنگام جنگ هر یك مردانی بودند كه شگفتیها آفریدند می‌گوید:
"...از این جنگجویان دلاور،‌ كه در صحنه‌‌های نبرد حماسه‌ها آفریدند و پهلوانیها از خود نشان دادند و جهان و جهانیان را به حیرت و شگفتی نشانده‌اند،‌ در خارج از این بوم و بر دوره‌های نظامیگری را در كدامین دانشكده مترفی جهان گذرانده‌اند؟
كدام یك از این رزمندگان سلحشور،‌ تحت نظر كدامین كارشناس خارجی درس جنگ و نبرد آموخته و از دانشگاههای مترقی آنان فارغ‌التحصیل علوم لشكری و نظامی شده‌اند؟!
كدام یك از این پلنگان صحاری نبرد و شیران روبه شكار، كتاب جنگ و قوانین مصاف و ستیز با دشمن را ورق زده‌اند؟
آری! من می‌دانم، این طلایه‌داران در كدامین دانشگاه و در كلاس كدامین معلم نستوه،‌ آموخته‌اند كه چگونه دشمن زبون را به زانو افكنند و اسب رشادت و پهلوانی در عرصه های نبرد به جولان آرند و هتاكان بدنام را به جای خود نشانند، در دانشگاه اعتقادی حضرت جعفربن محمدالصادق و در كلاس حضرت مرتضای خیبرشكن (علیهم‌السلام).
اینان خود را شناخته‌اند و در راه خودسازی به جان كوشیده‌اند،‌ در اماج توفان خیز جنگ و نبرد دوره دانشگاه نظامی خود را گذرانده‌اند و بالندگی آفریده‌اند و با زورق خون به اقیانوس بی‌كرانه رحمت الهی رسیده‌اند. رحمت و غفران خدای ارزانی شان باد، كه ما را در فراق خود سوزاندند و با به وصال دوست رسیدن خود، ما را به حسرت نشاندند..."
شهید و شهادت
شهید "حاج ابراهیم همت" درباره شهادت و ارزش شهید در لوح زرین تاریخ و اثر خون شهید در بیداری ملتها چنین اظهار‌نظر نموده است:
"...شهادت زیباترین و بالنده‌ترین و نغزترین كلام در تاریخ بشریت است. شهادت بهترین و روشن‌ترین معنی حقیقت توحید است و تاریخ تشیع خونین‌ترین و گویاترین تابلوی نمایانگر شكوه و عظمت شهید است و تاریخ خود گواه این ادعاست.
شهید علی‌گونه زیستن و حسین‌وار به سوی یار رفتن را بارها تمرین كرده است. شهید نخست،‌ دیو پلیدیها و سیاهیها را در زیر پای عقل و طاعت مثله كرده، سپس گردن خود را تسلیم تیغ شهادت ساخته است..."
خطاب به بسیجیان دلاور
"با اعتقاد و باور عمیق به شما عزیزان می‌گویم كه من در شبهای عملیات، در چهره زیبا و ملكوتی خیل كثیری از شما رزمندگان، خطوط روشن شهادت را می‌خواندم. شهادت آن فرزانگان را باور داشتم، در چهره آن مردان وارسته نور شهادت موج می‌زد.
شما بسیجیان شریف تجسمی از روحیه والا و برتر یك انسان كامل هستید كه امام زمان (عجل‌الله فرجه الشریف) هماره در كنار شما بسیجی‌ها است."
مكتب بسیجی
شهید "ابراهیم همت"، دریكی از بیانات پرشور خود خطاب به بسیجیان دلاور و پاسداران قهرمان گفت:
"یك پاسدار و بسیجی لازم است ژرف‌نگر، موقع‌شناس، روانكاو و در هر زمینه كامل عیار باشد. یك پاسدار و سپاهی دل خوش نكند باین كه یك نظامی است و یك رزمنده و جنگجو است، این خوب است و قابل ستایش و افتخار است، اما كافی نیست.
یك بسیجی و پاسدار در عقیده و راه خود باید عارف و آشنا باشد، بداند چرا می‌جنگد، برای چه می‌جنگد؟ چرا كشته می‌دهد؟ چرا به كشته‌‌های خود می‌بالد و خرسند است؟ سبب چیست كه هرگاه سر و اندامی از جنگجویان مبارز به خاك و خون می‌غلطد، بازماندگان به یكدیگر تبریك و تهینت می‌گویند؟
هر انسانی، همانطور كه از مادر متولد می‌گردد و پای به عرصه وجود می‌گذارد، بی‌شك روزی فرا خواهد رسید كه رخت سفر بربندد و دارفانی را وداع گوید.
وقتی رفتن و مردن مسجل است و تردیدی در آن نیست، چرا بهتر رفتن را انتخاب نكنیم؟ چرا با براق عشق و شهادت به معراج نور و به جوار یار بار سفر نبندیم؟
عاقبت هر كس مرگ است، چه نیكو است كه فرشته مرگ را روسپید و سبكبال و آماده در آغوش كشیم و با رایحه "فزت و رب الكعبه" دهان و لبان خود را خوشبو و معطر نماییم.
"استعد للموت قبل نزول الموت"
"پیش از آن كه مرگ فرا رسد، برای آن لحظه آماده‌باش."
همچنان كه هر جنگی می‌تواند پیروزی و بهروزی در پی داشته باشد، مسلما گاهی نیز قهرمانان جنگ شرنگ تلخ شكست را ناخواسته خواهند چشید. شكست و پیروزی برای مردان خدا مهم نیست، مهم آن است كه صرفا شكست و پیروزی برای خدا باشد و بس.
در عین حال بر ما فرض است كه با هر كیفیتی كه شده سعی نماییم این جنگ تحمیلی را با قدرت و اقتدار و با صلابت و استقامت ادامه دهیم و زهر تلخ شكست را در كام دشمن فرو بریزیم."
*شهید همت:
دلاوران صحنه رزم خود را شناخته‌اند و در راه خودسازی به جان كوشیده‌اند، در امواج توفان خیز جنگ و نبرد دوره دانشگاه نظامی خود را گذرانده‌اند و بالندگی آفریده‌‌اند و با زورق خون به اقیانوس بی‌كرانه رحمت الهی رسیده اند
*شهید همت:
"شهادت" زیباترین و بالنده‌ترین و نغزترین كلام در تاریخ بشریت است. شهادت بهترین و روشن‌ترین معنی حقیقت توحید است و تاریخ تشیع خونین‌ترین و گویاترین تابلوی نمایانگر شكوه و عظمت شهید است

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی