• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 4685)
دوشنبه 5/7/1389 - 21:47 -0 تشکر 235789
گزارش هفتگی برنامه "آسمان شب"

سلام دوستان

هر هفته دوشنبه ها یکی یکی میگذرن و خیلیهامون که دوست داریم "اسمان شب" رو ببینیم، زیاد پیش میاد که این برنامه رو از دست میدیم.

اینجا میخوام با کمک هم (چون من هم مث شما قرار نیست هرهفته بتونم این برنامه رو از دست ندم) هرکسی این برنامه رو دیده گزارش مختصری از مطالبی که توی اون طرح میشه رو اینجا ثبت کنه.

از همین امشب رو من شروع می کنم. امیدوارم این تاپیک هم مث این برنامه جای خودشو توی برنامه نجومی شما قرار بده و دوام و پایداریش همونجوری بشه. البته بدون کمک شما دوستای آسمونی این هدف غیرقابل وصوله.

پس یا علی

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 5/7/1389 - 22:16 - 0 تشکر 235805

مدمن عزیز ممنون از ایجاد این تاپیک
در انجمن ما احتیاج شدیدی به این تاپیک بود
در مورد از دست دادن برنامه با شما موافقم؛معمولا خیلی این اتفاق برای من رخ میدهد.
البته خدارو شکر چند هفته ای هست که برنامه به موقع پخش میشود(امیدوارم این روند ادامه داشته باشد)
به هر حال من اعلام آمادگی میکنم

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

دوشنبه 5/7/1389 - 22:39 - 0 تشکر 235809

امشب دوشنبه 5 مهرماه 89

"آسمان امشب"!!

موضوعات طرح شده امشب به طور خلاصه:

-گزارش تصویری کوتاه از رقابت ملی صوفی در تابستان 88....نکات جالب: شور و شوق منجمان آماتور در زمان سوارکردن ابزار رصدیشون... تصاویر مربوط به شب رقابت که حرکت نورهای قرمز رو در محوطه رقابت و نیز حرکت زیبای ستارگان بر سقف آسمان رو نشون میداد. فیلم گرفته شده در طول شب رو به صورت تند پخش کردند. عالی بود. حیف که نمیتونم اونو برا شما به نمایش بذارم. کل برنامه رو ضبط کردم. کاش شما هم دیده باشید.

- سالروز پرتاب اسپوتنیک یک یعنی شروع "عصر فضا" و مناسبتی به خاطر سالروز آن یعنی :هفته فضا.12 مهر تا 19 مهر

- دو فضاپیمای ویجر یک و دو و دورترین سفر کیهانی

مهمان این هفته و کارشناس علوم هوا فضای این هفته جناب "شهرام یزدان پناه" بودند.

نکات جالب ارائه شده: ویجر یک و دو الان از مرز منظومه شمسی عبور کرده اند و در فضای بین ستاره ای تقریبا قرار گرفته اند. ویجرها حامل پیغامی برا موجودات فرامنظومه شمسی هستند. این پیغام به صورت پلاکهایی نصب شده در ویجرها هستند که حاوی اطلاعاتی از سیاره زمین هست. اطلاعاتی از بشر، روش ارتباطی انسانها و سطح معلومات انسان. اطلاعات روی این ویجرها روی دیسکهایی از طلا ثبت شده که در صورت پیدا شدن موجودی هوشمند قادر به رمزگشایی اون باشه.

اطلاعات شامل موسیقی از بزرگان موسیقی دنیا، تصاویری از سرتاسر سطح کره زمین، پیامهایی به زبانهای مختلف و حتی به زبان فارسی. که حتی پیام فارسیش پخش شد: "درود بر ساکنین ماورای آسمانها! بنی آدم اعضای یک پیکرند    که درآفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی به دردآورد روزگار   دگر عضوها را نماند قرار" ونیز اطلاعات پایه ریاضی و اصواتی از سیاره زمین مث رعد و صدای دریا.

 - مانور قلابسنگ جاذبه ای که همون به دام افتادن ویجرها در نیروی گرانشی سیارات غول پیکر گازی و استفاده از این نیرو برای تغییر جهت و افزایش سرعت هست.

- نکته دیگر اینکه زمانی که این ویجرها پرتاب شدند حرکت سیارات خارجی به نحوی بود که ویجر ها می توانستند تک تک سیارات غول پیکر گازی رو ملاقات کنند و این اتفاق هر 175 سال یک بار اتفاق می افتد و ما تا این زمان نمی توانیم کاوشگری بفرستیم که تمام این سیارات روو ملاقات کنه.

-از ویجرها آخرین تصاویر از منظومه شمسی اوایل دهه نود دریافت شده. البته هم اکنون هم دیتا و اطلاعات از این کاوشگرها دریافت می شوند.

 -حتی پس از 33 سال هنوز در ناسا کارمندانی هستند که اطلاعات دریافتی از ویجرها رو بررسی و پژوهش می نند!!

- نکته دیگر این بود که در بخشی از این ماموریت ویجر، سال 90 به پیشنهاد کارل سیگان، میدان دید دوربین ویجر1 چرخانده شد و به سمت منظومه شمسی نگاه کرد و تصویری رو گرفت که بسیار معروفه. اون عکس رو براتون میذارم. عکسی که با نام نقطه ی آبی کوچک معروف شد و پیام کارل سیگان پس از دیدن این عکس پایان بخش برنامه امشب بود:

ابعاد این نقطی ی آبی یعنی سیاره ما "زمین" کمتر از یک پیکسل است!!! خدایا....

این لینک رو ببینید. خالی از لطف نیست:

http://www.xooxoo.net/blog/1387/02/22/%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%B2-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%84-%D8%B3%D8%A7%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B6%D8%A7/

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 6/7/1389 - 1:37 - 0 تشکر 235823


ممنون
خیلی مبحث خوبیه

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
سه شنبه 6/7/1389 - 8:22 - 0 تشکر 235871

ممنون. من قسمتی از وسط این برنامه و بخش صحبتهای آقای یزدان پناه رو دیدم. تاپیک خوب و گزارش خوب.
سوال: مگه امسالم صوفی برگزار شده؟!!! یا منظورتون رقابت مسیه هست؟

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

سه شنبه 6/7/1389 - 8:45 - 0 تشکر 235877

soha89 گفته است :
[quote=soha89;165504;235871]ممنون. من قسمتی از وسط این برنامه و بخش صحبتهای آقای یزدان پناه رو دیدم. تاپیک خوب و گزارش خوب.
سوال: مگه امسالم صوفی برگزار شده؟!!! یا منظورتون رقابت مسیه هست؟

خواهش می کنم. نیازمند کمک شما و تمام دوستان هم هستیم.

تابستان 88 نوشتم. امسال بدون هیچ اطلاعی برگزار نشد و نمی شود!!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 6/7/1389 - 8:57 - 0 تشکر 235883

کلا برنامه جذاب و حیرت انگیزی بود دیشب! مخصوصا ماموریت ویجرها و نحوه حرکتشون در طی این ماموریت! برا من خیلی جالب بود. نظر شما چیه؟ برنامه خوبی بود؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 6/7/1389 - 9:43 - 0 تشکر 235911

آهان ببخشید حواسم نبود، آخه تو این فکر بودم که امسال مسیه برگزار شده و احتمالا تصاویر اون رو نشون دادن. بله صوفی سال دیگه (90) برگزار میشه. ایشالله تا اونوقت خودمونو آماده میکنیمو شرکت می کنیم.
من پیام فارسی رو قبلا از سایتها دیده بودم این پلاک طلا رو هم همینطور. واسه من اون مسیری که به اصطلاح پنجره می نامیدش و هر 175 سال اتفاق میفته جالب بود و اون پدیده قلابسنگ که ویجرها ازش انرژی می گیرن و مثالهایی که براش میزد. آقای یزدان پناه خوب می تونن به افراد عامی و اذهان عمومی درس بدن چون مثالهای ساده و قابل تصوری رو برای فهم بهتر ارائه میدن. ایناش برام جالب بود. از بقیه اش تا حدودی اطلاع داشتم و قبلا خونده بودم.

راستی یه پیشنهاد واسه دوستانی که مل من این برنامه رو یادشون میره و از دست میدن. من یه آلارم گذاشتم رو موبایلم واسه برنامه آسمان شب و دو هفته هست که با این آلارم یادم میفته و میبینمش. قبلا واسه رادیو نجوم فعالش کرده بودم اما هیچ جوری نتونستم فرکانسشو بگیرم و بیخیالش شدم . و حالا برای آسمان شب 5 دقیقه قبل از ساعت تقریبیش فعالش کردم. یعنی 21.25 دوشنبه ها. شمام می تونین اینکار رو بکنین. البته شاید تا حالا هم کرده باشین. یه پیشنهاد بود.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

سه شنبه 6/7/1389 - 9:54 - 0 تشکر 235915

ممنون حتما این کارو می کنم. فقط فرکانس رادیو نجوم روی FM هستش یا نه؟ آخه FM بسته به منطقه یعنی حتی از روستای ما و مهریز و یزد تغییر می کنه. برا من عجیبه ولی چیزیه که روی رادیو اتومبیلم تجربه اش کردم. احتمالا داره فرکانسی که گفتن روی اون نتونید پیداش کنید. میشه فرکانسش رو بگید. راستی روی کدوم شبکه رادیوییه؟ رادیو جوان، پیام، فرهنگ یا ...؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 6/7/1389 - 10:29 - 0 تشکر 235930

برنامه "روی موج نجوم" سه‌شنبه‌ها ساعت 21:00 از رادیو تهران روی موج FM95 در تهران و AM1332 در شهرستان‌ها پخش می‌شود.
اما من نتونستم بگیرم.
اینم سایت مرتبط با اون:
http://www.ruyemojenojum.ir/

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

چهارشنبه 7/7/1389 - 8:14 - 0 تشکر 236360

سلام سها جان! راستی من دیشب روی موج MW فرکانس 1332 روی موج نجوم رو گرفتم و شنیدم. موضوعش هم در باره المپیاد نجوم و طرز برگزاریش بود. در ضمن یکی از مدال آورده ها هم مهمونش بود. البته چون تو ماشین بودم نتونستم دقیق گزارش برنامه اش رو بذارم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی