انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 404)
دوشنبه 5/7/1389 - 17:49 -0 تشکر 235739
اتمام حجت مجلس با وزیر نفت

كاتوزیان خبر داد:
اتمام حجت مجلس با وزیر نفت


رئیس كمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از عملكرد وزارت نفت در انعقاد قراردادهای بین‌المللی بدون تصویب مجلس تاكید كرد كه در صورت مقاومت وزارت نفت دربرابر اصل قانون اساسی در انعقاد قراردادهای بین‌المللی وزیر نفت استیضاح می‌شود و این را اتمام حجت با وزارت نفت خواند.
به گزارش خبرگزری مهر، حمیدرضا كاتوزیان در خصوص پروژه پارس جنوبی یادآور شد: در این خصوص وزیر نفت و معاونان كم و بیش مصاحبه‌هایی داشتند اما ممكن است دیدگاه مجلس با وزیر نفت و معاونانش تا حدودی متفاوت باشد زیرا گاهی ما در مجلس به عنوان ناظر نكات دیگری از وضعیت پروژه‌ها دستگیرمان می‌شود كه بهتر است مردم نیز نسبت به آنها اطلاع كافی داشته باشند.
كاتوزیان گفت: در خصوص پروژه پارس جنوبی كه یك میدان مشترك گازی با كشور قطر است با وجود گذشت 20 سال از كشف آن اگر قرار باشد خودمان را با كشور قطر مقایسه كنیم، بسیار عقب هستیم.
نماینده تهران گفت: كشور قطر در این خصوص تقریبا توسعه میدان و چاه‌ها و حفاری‌هایش را به اتمام رسانده و ما به نصف این اقدامات نیز نرسیده‌ایم و در این خصوص میزان زیادی ضرر كرده ایم.
رئیس كمیسیون انرژی یادآور شد: نكته‌ای كه در پروژه پارس جنوبی قابل توجه است این است كه حدود 4 ماه پیش مطرح كردند كه تمام شركت‌های خارجی كه در این پروژه حضور دارند از آنجا كه كارشان كند است بهتر است بروند وكار به دست شركت‌های داخلی سپرده شود. نكته آن است كه بسیاری از شركت‌های ایرانی كه هم اكنون در پروژه پارس جنوبی قرارداد بسته‌اند یا در حال بستن قرارداد هستند همان شركت‌هایی هستند كه قبلا هم در پروژه‌ها حضور داشتند اما هزینه كار آنها بسیار گزاف‌تر بوده و مدت زمانی كه پروژه‌ها را دنبال می‌كردند بسیار بیشتر از زمان استاندارد 60 ماهه بوده است. بطوریكه خیلی از این شركت‌ها پروژه‌ها را 90 ماهه و بیشتر به اتمام رساندند حال شركت نفت مجددا با همان شركت‌ها در حال بستن قرارداد است و ادعا می‌كند 35 ماهه كار را تمام می‌كند در حالیكه هم اكنون 4 ماه از مدت 35 ماه اعلام شده گذشته است.
وی افزود: سئوال این است كه این شركت‌ها با وضعیت كاری كه گذشته داشته‌اند چطور ادعا می‌كنند كه 35 ماهه كل فازهای پارس جنوبی را تمام می‌كنند؟
رئیس كمیسیون انرژی مجلس گفت: در خصوص یكی از قراردادها شركت نفت با طرف خارجی خود بر سر 7 ماه اختلاف در تحویل پروژه قرارداد نسبت. موضوع از این قرار بود كه طرف خارجی كه حدود 50 - 60 سال تجربه كار در این حوزه را داشت مدعی بود كه 67 ماهه پروژه را تحویل می‌دهد اما شركت نفت تاكید داشت كه كار باید 60 ماهه انجام شود بنابراین مذاكره به هم خورد. حال سئوال این است كه چطور 35 ماهه كار را به اتمام می‌رسانند؟
وی یادآور شد: مگر این قراردادها از 4 ماه پیش شروع نشده؟ بنابراین پیشرفت كار پارس جنوبی هم اكنون باید چهار سی و پنجم یعنی حدودا 10 درصد باشد، اما آیا این اتفاق رخ داده است؟
نماینده تهران گفت: برای فعالیت‌های نفتی یك فعالیت مهندسی باید طراحی شود كه اگر یك تیم كارشناسی قوی و با تجربه 3 شیفت كار كند این طراحی یك سال به طور می‌انجامد. همچنین از زمان حفاری تا زمان نصب تجهیزات چاه 900 روز یعنی حدود 3 سال وقت می‌برد. بنابراین انجام طراحی و سفارش كالاهای مورد نیاز موضوعاتی نیستند كه بتوان به طور موازی انجام داد. این فعالیت‌ها به موازات هم صورت نمی‌گیرد. ساخت وسایل مورد نیاز در صورت سفارش، گاهی تا 20 ماه طول می‌كشد. مشخص است كه این ادعای 35 ماهه واقعا به نتیجه نمی‌رسد و این فعالیت گسترده‌تر و زمان برتر خواهد بود.
كاتوزیان گفت: نمی‌دانم آماری كه داده می‌شود بر چه اساس است. معتقدم نكاتی كه در مصاحبه‌ها گفته می‌شود غیر واقعی است.
رئیس كمیسیون انرژی مجلس یكی دیگر ازتبعات این وعده‌های غیر واقعی را اتلاف منابع خواند و گفت: علت اتلاف منابع آن است كه طی 35 ماه پول پروژه گرفته می‌شود و در پایان مدت، تنها 30 درصد كار انجام شده است. نمونه آن پروژه فرودگاه امام و اتوبان تهران - شمال است كه ما این تجربه را داشته‌ایم منابع هزینه شده اما به هزینه نرسیده ایم.
وی مجددا تاكید كرد: به اعتقاد كمیسیون انرژی اتمام پروژه‌های پارس جنوبی ظرف 35 ماه واقعیت ندارد و ما در عملیات پارس جنوبی دچار چالش جدی خواهیم بود. زیرا بحث محدودیت ها، محدودیت اقتصادی نیز كه دشمن برای ما ایجاد كرده است در اجرای پروژه تاخیر به وجود می‌آورد. تاكید می‌كنم در شرایطی كه تحریم هم نباشد و كشور مشكلی هم برای اجرای این پروژه نداشته باشد در بالاترین سرعت زمان لازم 55 ماه است نه 35 ماه.
وی با انتقاد از شركت‌های بكارگرفته شده در پارس جنوبی گفت: شركت‌های بكارگرفته شده شركت‌های نورسته‌ای هستند كه مانند نهال سر از زمین در آورده‌اند و عملا نمی‌توانند كاری از پیش ببرند. زیرا باید تجربیات كاری در این حوزه را داشته باشند.
وی گفت: هیچ جای دنیا كار را به افراد آماتور نمی‌دهند. اینكه این شركت‌ها با این كیفیت كار را به دست بگیرند جای سئوال دارد.

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

سه شنبه 6/7/1389 - 14:40 - 0 تشکر 236043


مطلب چرا اینطوریه من نصفه می بینم
نتونستم همه رو بخونم

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی