انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 387)
شنبه 3/7/1389 - 22:9 -0 تشکر 235052
شفق زحلی به تصویر کشیده شد

تصویربرداری از نمایش خیره کننده بازی نورها در اتمسفر سیاره زحل به دانشمندان کمک خواهد کرد یکی از زیباترین و مرموزترین پدیده های زمینی، یعنی شفقهای شمالی و جنوبی زمین را بهتر درک کنند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، اخترشناسان با کمک چشم تیزبین کاوشگر کاسینی موفق به ثبت تصاویر دقیقی از پدیده شفق بر روی سیاره زحل شده اند، تصاویری که برای اولین بار پرده از چگونگی تغییرات شدید درخشش این نورهای زیبا در طی روز بر می دارد.

 

با استفاده از این تصاویر فیلمی کوتاه از شفق زحلی ساخته شده است که با شفقهای شمالی و جنوبی بر روی زمین که در طی روز میزان درخشش آنها کم و زیاد می شود برابری می کند این شفق زحلی به مدت 10 ساعت و 47 دقیقه ادامه داشته است.

 

با مطالعه یکی از بزرگترین و فعالترین شفقهای سامانه خورشیدی، محققان امیدوارند اطلاعات جدیدی درباره چگونگی شکل گیری شفقهای شمالی و جنوبی زمینی که در قطبهای شمالی و جنوبی زمین شکل گرفته و چشم اندازهای رنگارنگی را خلق می کنند، به دست آورند.

 

گفته می شود ذراتی که طی فورانهای خورشیدی به فضای خارج پرتاب می شوند با گازهای باردار اتمسفر سیاره ها واکنش نشان داده و منجر به تابیدن چنین نورهای رنگارنگی می شوند اما تغییرات در شدت شفق زحلی نشان می دهد زوایه و جهت خورشید در میزان درخشانی این پدیده در طی یک روز نقشی اساسی دارد.

 

 

به گفته اخترشناسان دانشگاه لسیستر شفقهای زحلی بسیار پیچیده اند و درک تمامی عواملی که در شکل گیری آنها دخالت دارند، تازه آغاز شده است با این همه مطالعات جدید دیدگاهی وسیعتر را از ویژگی های مختلف و گسترده شفقهای زحلی به وجود آورده و می تواند عوامل کنترل کننده این تغییرات را آشکار کند.

 

دانشمندان بر بیش از هزار تصویر از منطقه شفقی زحل مطالعه کرده و از آنها برای ساخت فیلمی کوتاه درباره تغییرات میزان درخشش شفق زحلی استفاده کرده اند. این شفق در منطقه ای در ارتفاع 997 کیلومتری بر فراز سطح سیاره در حال درخشش است.

 

بر اساس گزارش تلگراف، در این فیلم تصاویر فروسرخ با رنگ آمیزی غیر واقعی نمایش داده شده اند تا تغییرات در رنگ و درخشش شفق زحلی به خوبی به چشم بیایند این فیلم نشان می دهد تغییرات در الگوی تابش شفق تحت تاثیر تغییر جهت میدان مغناطیسی سیاره متناسب با جهت ذراتی که از سوی خورشید به سوی سیاره پرتاب می شوند، قرار دارد.

 

منبع : خبرگزاری مهر

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

شنبه 3/7/1389 - 22:24 - 0 تشکر 235059

ممنون نیمای عزیز
مطلب خوبی بود

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی