• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 5257)
شنبه 3/7/1389 - 0:41 -0 تشکر 234676
آشنایی با اتوكلاو بخار

اتوكلاو بخار به دستگاهی گفته میشود كه در آن درجه حرارت باید با استفاده از بخار قابل دستیابی باشد. در قرن نوزدهم برای اولین بار، اتوكلاوهای بخار برای استریل كردن مایعات بكار گرفته شد ولی با پیشرفت علم و تكنولوژی در حال حاضر از این دستگاه برای موارد متفاوتی از قبیل مایعات، تجهیزات و سایر موارد استفاده میشود .

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

شنبه 3/7/1389 - 0:43 - 0 تشکر 234677

فضای فیزیكی دستگاه اتوكلاو باید به گونه ای طراحی گردد كه ورود وسایل استریل از یك در و خروج آنها از در دیگر باشد .
چینش وسایل در داخل اتوكلاو باید به صورت عمودی باشد و فضای خالی بین آنها وجود داشته باشد كه بخار به راحتی در میان آنها نفوذ كند. وزن بسته ها بهتر است 5 تا 7 كیلو باشد و ابعاد آن نیز بسیار كوچك یا بسیار بزرگ نباشد.
استاندارد EN554مربوط به كنترل دوره ای اتوكلاوهای بخار است . بر اساس این استاندارد محفظه دستگاه باید قابلیت جا دادن پانل هایی به ابعاد mm600×mm300×mm300 و یا ضرایبی از این ابعاد را داشته باشد. در نهایت وسایل از در دیگری خارج شده و در قفسه مخصوص لوازم استریل چیده میشوند.

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

شنبه 3/7/1389 - 0:43 - 0 تشکر 234678

اجزای تشكیل دهنده اتوكلاو اتوماتیك
دارای دو صفحه مدرج دایره ای شكل جهت نمایش میزان فشار دستگاه و فشار چمبر (فشار محفظه) میباشد. دارای دكمه ای است جهت انتخاب جنس ماده ای كه قرار است استریل شود ( مایع یا جامد ) همچنین این دستگاه دارای یك نمایشگر درجه حرارت می باشد .

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

شنبه 3/7/1389 - 0:44 - 0 تشکر 234679

در دستور كار هر اتوكلاو مراحل هفت گانه زیر قرار دارند :
1- خطای استریل
2- درب استریل (كه در پشت دستگاه قرار دارد برای خروج وسایل استریل شده)
3- درب غیر استریل (جلوی دستگاه قرار دارد برای ورود وسایل غیر استریل )
4- سیكل خلاء ( خالی كردن فشار داخل محفظه توسط پمپ خلاء )
5- سیكل استریل
6- سیكل خشك كن
7- اتمام سیكل .
این دستگاه دارای شیلنگ تخلیه و كمپرسور ( جهت فشرده كردن بخار) می باشد . بر سر راه شیر ورودی هوا یك منبع روغن وجود دارد تا هوای خشك وارد دستگاه نشود و دستگاه آسیب نبیند.

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

شنبه 3/7/1389 - 0:46 - 0 تشکر 234690

اصول كار اتوكلاو
اتوكلاوها عموما" توسط فشار تنظیم میگردند . به عنوان مثال در بخار خالص ( درجه اشباع8/0تا1)با فشار 2 بار ، دمای بخار باید 134 درجه سانتی گراد باشد. پمپ خلاء در آغاز مراحل استریلیزاسیون با ایجاد مكش ، هوای داخل محفظه را تخلیه كرده و سپس بخار وارد دستگاه میشود. استریل كردن وسایلی كه از مواد متخلخل ساخته شده اند در مقایسه با سایر وسایل بسیار دشوار است . بعضی از این وسایل عبارتند از : منسوجات و ابزار بسته بندی شده كه هوا در آن حبس می شود . در زمان تخلیه ، هوای داخل محفظه و بسته ها به بیرون كشیده شده و عموما" هر چه زمان مكش بیشتر باشد ، جایگزین شدن بخار مؤثرتر خواهد بود. متناسب با افزایش فشار منفی داخل محفظه ، خارج سازی هوا دشوارتر می گردد به همین دلیل دستگاههای خودكار امكان كاهش فشار ( تخلیه ) و وارد ساختن بخار را در چند مرحله فراهم می سازند . در این روش بخار بطور متناوب جایگزین هوا شده و راندمان بالاتری نسبت به تخلیه تنها دارد. در پی هر تخلیه بخار به عمق بیشتری نفوذ خواهد كرد. در شرایطی كه دستگاهها مجهز به پمپ تخلیه نباشند به منظور جریان و نفوذ مطلوب بخار به داخل وسایل متخلخل باید در بسته بندی دقت مضاعف نموده و آنها را داخل دستگاه قرار داد

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

شنبه 3/7/1389 - 0:48 - 0 تشکر 234691

دلیل خشك بودن بسته ها پس از استریل با اتوكلاو

دلیل این امر بواسطه توازن ایجاد شده میان فشار بخار روی بسته ها و فشار در اتاقك است . به عبارت دیگر هر چه فشار اتاقك پایینتر باشد رطوبت روی بار سریعتر تبخیر میشود . همچنین خشك بودن بسته ها در پایان استریلیزاسیون به رطوبت اولیه محتوای وسایل بستگی دارد . این بدان معناست كه اگر بسته های پزشكی هنگام قرار دادن در استریلیزر خیس باشد یا اگر آنها بواسطه كیفیت بخار ضعیف ، خیس شوند هنگام خارج كردن از استریلیزر همچنان خیس خواهند بود . پس از خارج ساختن بسته های استریل شده از استریلیزر نباید در تماس نزدیك با هم قرار گیرند بلكه باید به گونهای قرار داده شوند تا هوا آزادانه در اطراف آنها جریان یابد .

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

شنبه 3/7/1389 - 0:52 - 0 تشکر 234693

انچه گفته شد در رابطه با اتوكلاو اتوماتیك بود اما دراتوكلاو دستی اگرچه اصول كار همانند اتوكلاو اتوماتیك است اما تفاوتهایی بدین صورت دارند كه برای ورود بخار به محفظه ، شیر ورودی به صورت دستی باز و بسته میشود و تخلیه بخار نیز بصورت دستی انجام میگیردو باز و بسته كردن در نیز به صورت دستی انجام میشود.

زمانی از این اتوكلاو استفاده میشود كه اتوكلاو اتوماتیك در دسترس نباشد یا دارای مشكل فنی باشد.

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

شنبه 3/7/1389 - 9:11 - 0 تشکر 234706

سلام
ممنون از مطالب مفیدتون

شنبه 3/7/1389 - 9:20 - 0 تشکر 234708

سلام.بنده هم عرض تشکر دارم و فقط یه سوال: خطای استریل چیه؟ یه مختصر هم بفرمایید فور چیه و چیکار میکنه؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

پنج شنبه 8/7/1389 - 13:29 - 0 تشکر 236931

medman گفته است :
[quote=medman;497712;234708]سلام.بنده هم عرض تشکر دارم و فقط یه سوال: خطای استریل چیه؟ یه مختصر هم بفرمایید فور چیه و چیکار میکنه؟

سلام دكتر لطف دارید اما متاسفانه الان در رابطه با خطای استریل توضیحی در دست ندارم اما در اسرع وقت اگر مطلب مناسبی پیدا كردم قرار میدهم

در رابطه با دستگاه فور هم دوست عزیزمانoperationroom مطلبی قرار دادند

باران باش

ببار

نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست

پنج شنبه 8/7/1389 - 13:47 - 0 تشکر 236935

سلام fatemeshn و medman عزیز
میشه کمی در مورد خطای استریل بگویید . بعنی اینکه منظورتون چیه ؟
شاید بتوانم کمکی کنم .
منظورتون وسایلیه که استریل یا غیر استریل بودن وسایل رو نشون میده ؟

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی