• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 551)
جمعه 2/7/1389 - 10:14 -0 تشکر 234450
نامه سر گشاده به رییس جمهور

نامه‌ سرگشاده علی‌ مطهری به احمدی نژاد

 

 

علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای سرگشاده از اظهارات رئیس‌جمهور در مورد مكتب ایرانی انتقاد كرد.
به گزارش ایلنا، متن این نامه بدین شرح است:
جناب آقای دكتر احمدی‌نژاد
رئیس‌جمهور محترم
با اهداء سلام، سخنان جناب عالی در مصاحبه زنده با شبكه خبر سیما در روز جمعه 26/6/89 در واقع تبیین دوباره تز مكتب ایران به جای مكتب اسلام بود و حاكی از آن است كه اجرای این تز یك برنامه طراحی شده از سوی آقای مشائی و جناب‌عالی برای جمهوری اسلامی است. برخی برنامه‌های روزهای اخیر مانند چفیه انداختن به گردن كوروش نمادین، نیز این ظن قوی را تقویت می‌كند.
بدیهی است كه سخن گفتن از ایران باستان و شخصیت‌های آن دوره مانند كوروش در ذات خود اشكالی ندارد، اما در جایی و فرصتی مانند مجمع عمومی سازمان ملل، سخن راندن از تمدن ایران باستان به جای تمدن اسلامی و تبیین منشور حقوق بشر كوروش به جای حقوق بشر مورد نظر اسلام، آنهم توسط مقام اول اجرایی نظام جمهوری اسلامی كه منادی احیای تمدن بزرگ اسلامی است، گذشته از كج سلیقگی، حاكی از یك تز و پروژه در زمینه سیاست خارجی و داخلی است كه البته آثار منفی زیادی از نظرصدور انقلاب اسلامی و نیز سرخوردگی اقشار متدین و حامی اصلی انقلاب كه فرزندان خود را جز برای اسلام و تحقق آرمان‌های اسلامی فدا نكردند خواهد داشت.
بدیهی است كه در منشور كوروش نقاط مثبت نیز وجود دارد، اما اولاً موحد بودن كوروش مورد تردید است و به هر حال وی متدین به دین رسمی زمان خود نبوده است.
ثانیاً رفتار وی با مردم بابِل با سیره انبیاء سازگار نبوده است. كوروش پس از فتح بابِل، مردم بت پرست را به نام آزادی عقیده در بت‌پرستی خود آزاد گذاشت و این یعنی آزادی عقیده به سبك غربی، در حالی كه ابراهیم خلیل علیه السلام در زمانی كه مردم از شهر خارج شده بودند وارد بتخانه شد و همه بتها را شكست مگر بت بزرگ، و تبر را به گردن او انداخت و وقتی مردم از او سئوال كردند گفت كار بت بزرگ است و باعث شد كه مردم به فطرت الهی خود باز گردند، دست از بت پرستی برداشته به توحید باز گردند و پیامبر اسلام صلی‌الله علیه و آله نیز پس از فتح مكه اولین كاری كه انجام داد این بود كه وارد كعبه شد و همه بتها را به دست علی علیه السلام شكست. در واقع ابراهیم خلیل و پیامبر اسلام زنجیر عقاید خرافی را از دست و پای مردم زمان خود باز كردند و آنها را آزاد كردند چون قصد استعمار آنها را نداشتند، اما كوروش مردم بابِل را همچنان در زنجیر خرافات باقی گذاشت همچنان كه ملكه انگلستان نیز در دوره استعمار هند وقتی وارد بتخانه‌های آن سرزمین می‌شد به نام آزادی عقیده بیش از خود هندی‌ها به بت‌ها احترام می‌گذارد، زیرا او بهتر از هر‌كس دیگر می‌دانست كه اگر این زنجیرها از دست و پای مردم هند باز شود دیگر او نمی‌تواند این ملت را استعمار و منابع ثروت او را غارت كند.
در اینجا توجه جناب عالی را به سخن شهید آیت‌الله مطهری در كتاب آینده انقلاب اسلامی ایران جلب می‌كنم. گویی ایشان این گونه انحرافات را پیش‌بینی می‌كردند. ایشان در بحث آزادی عقیده و آزادی تفكر و فرق میان این دو می‌فرمایند:
"عده‌ی می‌گویند ببینید ما چه ملتی هستیم ! ما در دو هزارو پانصد سال پیش اعلامیه حقوق بشر را امضاء كردیم. كوروش وقتی وارد بابِل شد، با این كه خودش بت پرست نبود و تابع مثلاً دین زردشت بود، مع ذالك گفت تمام معابد بت پرستی كه در اینجا هست محترم است. پس ما ملتی هستیم طرفدار آزادی عقیده. این بزرگترین اشتباه است. از نظر سیاسی هر‌چه می‌خواهید تمجید كنید، زیرا اگر كسی بخواهد ملتی را به زنجیر بكشد باید تكیه‌گاه اعتقادی او را هم محترم بشمارد، اما از نظر انسانی این كار صد درصد خلاف است."
اما سؤال من از جناب رئیس‌جمهور این است كه آیا اصرار شما بر مطرح كردن مكتب ایران به جای مكتب اسلام به همان دلیلی نیست كه آقای مشائی افاضه فرمودند كه امروز در دنیا از مكتب اسلام نباید سخن گفت، زیرا از اسلام برداشت‌های مختلف وجود دارد، بلكه باید از مكتب ایران سخن گفت.
اینجانب برادرانه و مشفقانه به جناب عالی نصیحت می‌كنم كه برخی مواضع شما كه با اساس اسلام سروكار دارد مانند آنچه در مسئله عفاف و حجاب اتفاق افتاد و آنچه در موضوع مكتب ایران رخ می‌دهد و به رغم مخالفت علمای بزرگ بر آنها اصرار می‌ورزید، جایگاه شما را در میان توده مردم و اقشار متدین تنزل خواهد داد و تا حدودی تنزل داده است. رأی مردم به شما رأی به اسلام و حمایت از رهبری است، اگر بر این گونه مواضع خود پافشاری كنید به زودی پایگاه مردمی خود را از دست خواهید داد و به اقشار سهل انگار نسبت به دین نیز نمی‌توان تكیه كرد.
با تقدیم احترام
علی مطهری

اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان

جانم فدای رهبر

لبیک یا خامنه ای

جمعه 2/7/1389 - 11:27 - 0 تشکر 234460

با سلام
راستش نمی دونم دقیقا چه نظری بدم ، فقط همین رو می تونم بگم که رهبر عزیزمون در این رابطه گفتن که حواستون رو جمع کنید که مسائل حاشیه ای جای مسائل اصلی را نگیرند  

جمعه 2/7/1389 - 11:48 - 0 تشکر 234469

این رو هم اضافه كنم كه تاكید بر این گونه مسایل ودعوت از اشخاصی كه میخواهند خود را از ایرانیها هم ایرانی تر نشان دهند باعث گسسته شدن وحدت ملی میشود.حال چه رسد با اینكه بخواهیم ایدوئولو‍ی را هم صادر كنیم.

چه خوشبخت است كسي كه با افتخار بگويد من يك تورك هستم

ne mutlu turkum diyene

شنبه 3/7/1389 - 16:30 - 0 تشکر 234873

علی مطهری حامی منافع اصلاحات و آقای هاشمی است و بعضی اوقات این ایرادهای بنی اسراییلی و بدون منطق را به دکتر احمدی نژاد و کابینه ایشان میگیرد.

البته آقای دکتر احمدی نژاد به این فرافکنیها توجهی نمیکند و به فکر پیشرفت و سربلندی ایران اسلامی است و همانطور که رهبری عزیز فرمودند مسائل اصلی کشور را بر مسائل حاشیه ای که معمولاً افراد شناخته شده ای آن را بوجود می آورند ، ترجیح میدهند.


يکشنبه 4/7/1389 - 19:11 - 0 تشکر 235417

آیا این نقد تاریخ گذشته برای تحت تاثیر قرار دادن و کمرنگ مکردن سفر نیوریک نیست ؟؟؟!!!!

يکشنبه 4/7/1389 - 22:55 - 0 تشکر 235478

سلام
در این چند دوره حضور دکتر احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایشان سخنان خود را با آرزوی فرج امام زمان و برقراری صلح آغاز کرده و پایان داده است .

در کشور عشق 

خامنه‌ای رهبر است 

دوشنبه 5/7/1389 - 3:5 - 0 تشکر 235499

موضوع جدید دیگه ای برای نامه سرگشاده نبود ؟؟؟ امان از قحطی موضوع!!!

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

دوشنبه 5/7/1389 - 13:32 - 0 تشکر 235627

mnazari گفته است :
[quote=mnazari;516421;235499]موضوع جدید دیگه ای برای نامه سرگشاده نبود ؟؟؟ امان از قحطی موضوع!!!

کاملا موافقم 

دوشنبه 5/7/1389 - 15:0 - 0 تشکر 235662

بعضی ها هنوز نان اسم پدرانشان را می خورند
این بنده ی خدا در اون مناظره ی معروف میزان کم سوادیش را بر ملا کرد.

مرگا به من که با پر طاووس عالمي

يک موي گربه ي وطنم را عوض کنم

پنج شنبه 8/7/1389 - 21:51 - 0 تشکر 237195

بنظر می رسد این مباحث فكری هستند و نیاز به تامل بیشتری دارند و سیاسی كردن این مباحث صحیح نمی باشد.
البته تا زمانی كه این مباحث از زبان سیاسیون شنیده می شوند همه حق دارند كه آنرا سیاسی فرض كنند اما بنظر می رسد این مباحث باید در محافل علمی بحث شود و اگر توسط هیات دولت فردی علمی و نه سیاسی معرفی شود تا این مباحث در آن محافل علمی مورد تجزیه و تحلیل واقع گردد ، بهتر است.
به امید آنكه روزی كرسی های علمی در همه جا فراگیر شوند تا هر كس می خواهد نظر جدیدی بدهد چه از طرف دولت و چه از طرف هر ارگان دیگر ، ابتدا آن نظریه در آن محافل تخصصی مورد ارزیابی علمی واقع گردد وسپس پایه و اساس سیاستگذاری های دولت و یا هر ارگان دیگری قرار گیرد انشاءالله

 

مژده مژده پایگاه مجازی تحلیل و بررسی جنگ نرم افتتاح شد

 

  

WWW.JangeNarm1388.com

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی